Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cíl hokejové dvacítky? Medaile ze šampionátu

13 2004
Praha - S cílem postoupit mezi poslední čtyři týmy turnaje odletí ve středu hokejová reprezentace do dvaceti let do USA, kde se na přelomu roku koná mistrovství světa této věkové kategorie. „Každá medaile by byla úspěchem,“ vyhlásil trenér Alois Hadamczik. Do turnaje vstoupí čeští mladíci 25. prosince duelem s Běloruskem.

Do amerického Grand Forks odletí dvanáct hráčů působících v Česku, v zámoří se k nim přidá osmnáct krajánků ze zámořských juniorských soutěží. Celkem zatím čítá širší nominace třicet jmen.

Účelem kempu, který odstartuje 16. prosince, bude najít optimální složení týmu. 21. prosince, po přípravném zápase s Německem, určí trenérský tandem Alois Hadamczik – Mojmír Trličík konečnou nominaci třiadvaceti hráčů.

„Rozloučí se s námi tři obránci a čtyři útočníci. Kdo to bude? Rozhodne bojovnost, morální vlastnosti, odolnost tvrdé hře a hra pro tým. Nemůžu zaručit těm hráčům, kteří s námi poletí z Evropy, že mají místo v sestavě jisté,“ řekl Hadamczik.

Tým bude sestavovat za pochodu. "Pro nás trenéry je trošku handicap. Hodně hráčů působí v zámoří a viděli jsme je naposledy v létě. Chceme je v rámci kempu poznat a porovnat jejich výkonnost. Nemíníme zopakovat chybu z loňska, kdy jsme povolali hodně hráčů ze zámoří na základě chvály a referencí a oni pak nepředvedli nejlepší výkony,“ zdůraznil kouč výběru.

Přestože se sestava týmu teprve zrodí na základě výkonů v kempu, o ose mužstva už má Hadamczik jasno. „Výsledky, které prokazoval Marek Schwarz v minulé sezoně, i na šampionátech osmnáctiletých a dvacetiletých, jej staví do role jedničky. Z brankářské trojice je nejvyzrálejší. Obránce Láďa Šmíd hraje stabilně v Liberci a Rosťa Olesz ve Spartě. Na těchto hráčích chci stavět.“

Marek Schwarz po odchodu do zámoří trochu sešel z očí, ale stavitelé dvacítky jeho výkony ve Vancouveru, kde hraje juniorskou WHL, bedlivě sledovali. „V mnoha zápasech byl vyhlášen nejlepším hráčem, získal i ocenění hráč týdne a hráč měsíce. Potvrdil i tam svoji výkonnost,“ řekl Hadamczik na adresu talentovaného gólmana.

V týmu se naopak neobjeví talentovaní Vojtěch Polák a Jakub Šindel. „O Vojtovi Polákovi se tři až čtyři roky hodně mluví. Dostal se i do „A“ týmu reprezentace, ale v po slední době stagnuje, nemá pevné místo ani ve Varech, ani předtím v Jihlavě. To samé platí pro Jakuba Šindela, za celou sezonu neodehrál víc jak tři zápasy v kuse. Neměl zatížení a tím i herní praxi. V jeho případě mě to hodně mrzí. Loni jsem ho ve Spartě dostal jako juniora do prvního týmu a nevzít ho pro mě bylo hodně těžké,“ přiznal Hadamczik.

Poslední prověrkou připravenosti mužstva bude 23. prosince duel se Slovenskem, od dva dny později startuje turnaj naostro. V základní skupině se český tým postupně utká s Běloruskem, Ruskem, Švýcarskem a s domácím výběrem USA. První tým postupuje přímo do semifinále, druhý a třetí do čtvrtfinále. "Základním cílem je pro nás vyhrát co nejvíce utkání a ze skupiny postoupit. Jsem přesvědčen, že každá medaile by byla úspěchem," řekl Hadamczik.

Zápasy Česka ve skupině:
25.12. Česko – Bělorusko
27.12. Česko – Rusko
29.12. Česko – Švýcarsko
30.12. Česko – USA

Širší nominace na MS „dvacítek“
Brankáři:
Vladislav Koutský (Pardubice), Marek Schwarz (Vancouver/WHL), Jakub Čech (Sault Ste. Marie/OHL).
Obránci: Ondřej Šmach (Znojmo), Ladislav Šmíd (Liberec), Petr Hořava (Kladno), Jakub Šulc (Slavia Praha), Jakub Kindl (Kitchener/OHL), Martin Lojek (Brampton/OHL), Lukáš Bolf (Barrie/OHL), Martin Tůma (Sault Ste. Marie/OHL), Roman Polák (Kootenay/WHL), Michal Gulaši (Lethbridge/WHL).
Útočníci: Michal Borovanský, Roman Červenka (oba Slavia Praha), Rostislav Olesz (Sparta Praha), Milan Hluchý, Michael Frolík (oba Kladno), Michal Polák (Plzeň), Bedřich Köhler (Vítkovice), Petr Vrána, Jan Steber (oba Halifax/QMJHL), Jakub Petružálek, Lukáš Kašpar (oba Ottawa/OHL), David Krejčí (Gatineau/QMJHL), Zbyněk Hrdel (Rimouski/QMJHL), Zdeněk Bahenský (Saskatoon/WHL), Karel Hromas (Everett/WHL), Radek Smoleňák (Kingston/OHL), Marek Kvapil (Saginaw/OHL).Najdete na iDNES.czmobilní verze