Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cílem je návrat do extraligy, ujistil prezident

14 2004
České Budějovice - Prošel kategoriemi mládeže a mohl hrát i v nejvyšší soutěži za první tým. Jaroslav David z generace Vladimíra Caldra nebo Jiřího Lály se však tehdy rozhodl, že přednost dostane vysoká škola. A odešel studovat do Prahy. Dnes je úspěšný podnikatel prezidentem HC České Budějovice. Co od něj mohou fanoušci očekávat?

Tři roky je partnerem
Ve vztahu k HC České Budějovice má Jaroslav David jasno. Když jde o hokej, jde i o jeho hobby. Vydatně podporuje i tým David servis, který hraje hokejový přebor. "Je nás tam několik, co se už řadu let scházíme," pousměje se. Stále za mužstvo aktivně hraje.

V minulé sezoně viděl zhruba polovinu utkání Českých Budějovic v extralize. Do hlediště chodíval, pokud zrovna nebyl na služebních cestách. Představy o chodu klubu má a další si udělá v nejbližších dnech.

Tři roky českobudějovické hokejisty v extralize podporoval. Nedávno za ním zajeli Jaroslav Pouzar a František Joun, aby se ho zeptali na ochotu dál spolupracovat.

Dal si čas do konce května, aby viděl, jakým směrem se hokej v Českých Budějovicích vydá. Před týdnem ho oslovil Jaroslav Pouzar znovu. Zval ho na valnou hromadu. Tam ho navrhl do správní rady klubu. Nejdříve odmítl, ale později kývnul. "Řekl jsem si, že se zkusím zapojit," vysvětloval. Ale nikdy neměl nějaké ambice být ve správní radě za každou cenu, dodal.

Pro Jaroslava Davida bylo první jednání nové správní rady překvapením. Stejně jako v minulosti byl i tentokrát prezident ve správní radě volen ze zástupců občanského sdružení, tedy členů klubu, nikoliv z řad zástupců sponzorů. A aniž po tom toužil, jak řekl, stal se šéfem klubu.

Cílem je rychlý návrat
"Prvořadým cílem správní rady je návrat klubu do extraligy," ujistil nový prezident. Klub označil za fabriku o několika stovkách lidí včetně rodičů malých a mladých hráčů, kteří také jezdí na turnaje a hokej všelijak podporují.

"Když se tady bude hrát druhá liga nebo přebor, nebude to asi takové lákadlo pro mládež a těžko se sem bude hrnout," poznamenal.

Správní rada už rozdělila první úkoly. Nejdříve se však shodla, že musí podržet a podpořit nového generálního manažera Jouna.A zároveň vyslovila přání, aby byl nový kouč prvního týmu znám příští týden a aby se chopil svých povinností v klubu od 1. června.

Jaroslav David podpořil myšlenku dát nyní šanci všem hráčům klubu, byť si nemyslí, že by všichni byli platnými posilami. "Někdo se dostane na správné místo a začne se mu dařit, chytí se," prohodil. O potřebě doplňovat kádr ví, ale začne a skončí u peněz jako každý jiný. "Když se nám nepovede návrat do extraligy po roce, bude to obrovské zklamání," uvedl dále. "Pokud by se to povedlo, odrazili bychom se a hokej tady by se mohl dál vyvíjet."

Kde jen vzít peníze?
Shánění prostředků na chod českobudějovického klubu se nebrání. Ví o názorech, že hokej má dost peněz. Takové verze kolují po Českých Budějovicích a málokdo zohledňuje, že českobudějovický klub měl v končící sezoně jeden z nejnižších rozpočtů v extralize.

Uvedenou možnou výši rozpočtu 20 milionů korun na příští sezonu nepovažuje za konečnou. "Je to třeba i otázka jednoho týdne, kdy se někdo objeví a bude se zde chtít v hokeji prezentovat," přemítal. "Ta částka se může změnit. Může to být méně, ale také se může podařit zajistit 40 milionů korun."

Věří i v přízeň fanoušků. "I tady je prostor pro optimismus," poznamenal dále. "Chodili, i když se nedařilo." Přičítá to příjemnému prostředí rekonstruovaného stadionu. "Byla zde patrná tradice místního hokeje. I to může přilákat další zájemce, kteří budou chtít zdejší hokej podpořit."

Bude generální sponzor?
Jižní Čechy jsou chápány jako zemědělský kraj bez velkých fabrik. To sponzorování sportu nesvědčí. "Jinde jsou firmy, které si vzaly za cíl proniknout do podvědomí lidí v regionu," uvedl. "Denně články v novinách, fotografie, to lidi osloví."

Určitě se Jaroslav David nebrání ani jednání s českobudějovickou radnicí o tom, aby hokej ve městě podržela. "Variant, jak města podporují sport, je hodně," prohodil. Na valné hromadě se členové HC České Budějovice vzájemně ujišťovali, že vnitřním půtkám v klubu musí být konec. V rámci vážnosti situace po sestupu A-týmu klubu z extraligy.

"Někteří by si měli místo kritiky vzít na starost třeba mládež a ukázat své schopnosti," přemítal David. "Prostor pro to je."Najdete na iDNES.czmobilní verze