Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čím NHL porazila českou hokejovou extraligu

Rangers - Tampa: Brankář Tampy Kölzig zasahuje - Brankář Tampy Olaf Kölzig zasahuje před Ryanem Callahanem z Rangers v duelu NHL. Vpravo Jamie Heward. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

6 2008
Přestože to nebyl zázračný hokej a natěšený divák mohl být hlavně v sobotu hokejovým představením zklamán, ukázala zámořská NHL v některých momentech, proč se o ní mluví jako o nejlepší lize světa. Jak je na tom ve srovnání s tím, nač je české oko zvyklé z domácí extraligy?

Atmosféra.
Když se včera ke konci druhé třetiny rozproudila hra, bylo v hale opravdu hlučno. Ale jinak by tenhle pomyslný souboj vyhrála extraliga. Na utkání – dejme tomu – Slavie s Pardubicemi by sice nebyla O2 Arena vyprodaná, ale rachot by byl větší. Jenže kdo s kým by se na utkání Rangers a Tampy překřikoval? Opravdu skalních příznivců soupeřících týmů tu bylo pomálu, většina jen bez fanouškovských emocí přihlížela divadlu jménem NHL. "Atmosféra mě nezklamala. Nedalo se čekat, že by tady byl kotel Tampy nebo Rangers," mínil Václav Prospal, útočník Tampy.

Přestávková show.
Tady se mohou extraligové týmy učit, i když některé se už na podobnou cestu vydaly. Chtěli byste vědět, co vaši oblíbení hokejisté dělají ve volném čase? Scott Gomez vzal v přestávkovém videoklipu svoje příznivce na loď. Ač třeba Slavia se snaží, Rangers včera v zápasovém programu předvedli ještě jinou třídu. V krásném klipu ukázal klub i historii, divák mohl mít pocit, že vidí něco výjimečného.

Statistiky.
Střela, deset. Ztráta, dvacet tři. Menší muž s dalekohledem v ruce hlásil lidem okolo sebe každou podrobnost ve hře. Pod stropem arény včera seděl sbor statistiků zámořské ligy, kteří zaznamenávali veškeré možné údaje. Všechna OFICIÁLNÍ data naskakují hned na internetu, počet střel zářil včera i na kostce nad ledem. O něčem podobném si fanoušek (a novinář) v extralize může jen nechat zdát, ten si obvykle může najít se zpožděním na internetu pouze zápis s bodováním, statistikou plus minus bodů a počtem střel.

Radost pohledět.
Téměř bílý led, dresy nehyzděné desítkami pestrobarevných log, elegantní mantinely. Sledovat puk na bílé je vážně paráda. Zámořská NHL žije z jiných zdrojů peněz než nejvyšší česká soutěž a je to znát. Leč na tom se v extralize asi jen tak něco nezmění, sponzory potřebuje.

Rozhodčí.
I ty si NHL do Prahy dovezla. Na ledě byli dva hlavní rozhodčí a dva čároví, všichni profesionálové. Hra plynula bez zbytečných průtahů, byla výrazně čistší než ta extraligová. Na háčky se za mořem prostě nehraje. Opravdu je co závidět.

Styl hokeje.
Divákovi zvyklému na evropskou hravost se zámořský herní styl někdy prostě nemusí líbit, může se mu zdát jednoduchý. Nahazování puku a srážky versus parádičky a kombinace? Co vyhrává, to je otázka vkusu. "My chceme hokej," ozvalo se však v sobotu v hale. Včera už to byla zábavnější podívaná.

. NHL zklamala? Je to i vaše chyba

Pohled redaktora MF DNES

To ticho hokejisty dráždilo. "Tak ať na nás aspoň bučej!" zaslechl český útočník Radim Vrbata zoufalé zvolání na střídačce Tampy.Diváci v zámoří bučením bičují nenáviděné sportovce, při sobotní premiéře NHL v Praze by však někteří hráči Tampy a New Yorku dali přednost bučení před šepotem na tribunách.


Ale byl-li někdo z fanoušků zklamaný z rozpačité atmosféry zápasu, může si za to taky sám. Ono se nic moc jiného nedalo čekat. Proč?

1. Nebyl tu Jágr. Kdyby vyšly původní plány, většina publika by fandila Rangers s Jágrem, Strakou a spol. Takhle nebylo komu přát.


2. Drahé lístky. Při průměrné ceně 7 tisíc za vstupenku přišlo do arény spíš snobské publikum, ne zapálení hokejoví příznivci.


3. Start sezony. První zápasy nemívají nejvyšší úroveň. Hráči působí nešikovně, zvykají si na sebe.


4. Přehnané představy. Viděl jsem naživo desítky utkání NHL a věřte, že sobotní zápas patřil k těm lepším. Nastoupila řada výjimečných hráčů, o výsledku se rozhodlo chvíli před koncem...

Jistě, určitě se dá leccos vylepšit. Příště by NHL mohla poslat týmy s horšími brankáři, aby padalo víc gólů. Taky nějaká bitka pro pobavení davů by neškodila. A hlavně se show před zápasem, při přerušení hry a v přestávkách musí přizpůsobit místním poměrům.


Z programu, který měli v režii pořadatelé z Tampy, uspěly jen hymny zpívané Evou Urbanovou a tradiční výzva k políbení souseda.


Ta na rozdíl od ostatních výzev nepotřebovala překlad do češtiny. Ale poučit se ze soboty můžeme všichni. Netěšme se na cokoli víc, než je rozumné.

Karel Knap, expert MF DNES na NHLNajdete na iDNES.czmobilní verze