Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Číslo 77, které měl Bourque, už jen visí v hale

25 2001
Denver - Patnáct měsíců mu stačilo k tomu, aby tým slavnostně vyvěsil jeho číslo 77. Takovým způsobem uchvátil legendární obránce Ray Bourque klub Colorado. I když tam působil necelé dvě sezony, přesto se mu dostalo této pocty. "Je to jeden z nejlepších obránců, jaký kdy hrál hokej," rozplýval se generální manažer Pierre Lacroix. Bourque dotáhl v uplynulé sezoně Colorado ke Stanley Cupu, ve čtyřiceti letech si tím splnil životní sen. Hned poté oznámil konec zářivé kariéry, čímž vyvrcholil jeden nejdojemnějších příběhu historie NHL.

Dvacet let strávil v Bostonu, který ale na nejslavnější trofej nedosáhl. Požádal proto o výměnu do týmu, jenž šanci má. Přestoupil tedy do Colorada a hned druhý rok se mu to podařilo.

Po sedmém finále s New Jersey mohl jako první hráč opěvovaný Stanley Cup políbit. Jeho touha vyhrát strhla celý tým, pohled na čtyřicetiletého veterána vybičoval ostatní spoluhráče. "Chceme vyhrát už jen kvůli němu," neslo se kabinou Colorada.

Slavnostní ceremionál, při němž číslo 77 vyvěsili v hale ke stropu, probíhal před sobotním utkání s Edmontonem. Na obrazovce nejdříve běžely obrázky z minulého play off, na nich zářil hlavně Bourque.

Legednární obránce pak krátce promluvil, poděkoval všem spoluhráčům, především brankáři Patriku Roy a kapitánovi Joe Sakikovi. "Všichni jste mi tady umožnili, aby se moje touha vyplnila," soukal ze sebe dojatý Bourque.

Podobné pocty se v klubu dočkali i jiní hráči, ale ti byli ještě součástí Quebec Nordiques. V historii Colorada je Bourque první. Jeho dres už také na začátku října vyřadili v Bostonu, kde strávil většinu hokejového života.

Během zářivé kariéry několikrát získal Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL, devatenáctkrát se dostal mezi vyvolenou sestavu v All Star Game.

Loučící se obránce Ray Bourque

Vyvěšený dres obránce Ray Bourquea

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze