Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co dál? Nebát se dát do branky dvacetiletého kluka

Lukáš Mensator | foto: Martin StolařMF DNES

16 2008
Po fanoušcích to bude vyžadovat velkou trpělivost, po trenérech potřebnou dávku odvahy. Jinak se český hokej v budoucnu na postu brankáře jen těžko dočká dalšího velkého jména, s nímž budou spojovány nové úspěchy.

"Dřív to byla naše parádní disciplína, teď tam máme bílá místa,“ říká Marek Sýkora, který by mohl na postu reprezentačního kouče nahradit Aloise Hadamczika, jemuž končí smlouva. Hadamczik během tří let našel pro českou reprezentaci nová jména. Ne však mezi brankáři.

Plekanec, Erat, Irgl. Letos Fleischmann, Hanzal... Co se však týká brankářů, na posledních dvou šampionátech doznívaly lepší časy Čechmánka a Hniličky. Nikdo nový, kdo by byl schopný je zastoupit, se neobjevil. Nebo nedostal šanci.

Co dál? "Nesmíme se bát dát do branky dvacetiletého kluka," říká Vladimír Růžička, nejžhavější z kandidátů na místo nového kouče národního týmu. "Máme dobré mladé brankáře. Ne že ne. Líbí se mi třeba Lukáš Mensator."

. České naděje na brankářské jedničky

V české extralize
Lukáš Mensator (23 let). Nyní mezi nástupci volba číslo 1. V zámoří se neprosadil. Vrátil se a Karlovy Vary letos skvělými výkony dotáhl do finále extraligy.

Tomáš Duba (26 let). Reprezentační dvacítce i Spartě vychytal titul. Letos však v play-off zklamal. Má co napravovat.

Tomáš Pöpperle (23 let). Z Columbusu se vrací zpátky do Sparty. Bude víc na očích. Ve sbírce má titul z Německa.

Miroslav Kopřiva (24 let). Vrátil se ze zámoří do Kladna a osvědčil se. Stejně jako budějovický Turek dokáže těžit z vyšší postavy.

V zámoří
Ondřej Pavelec (20 let).
Letos odchytal sedm zápasů v prvním týmu Atlanty.

Marek Schwarz (22 let). Dohromady má ve sbírce čtyři starty v dresu St. Louis.

Michal Neuvirth (20 let). Na šanci v NHL čeká. Letos na mistrovství světa 20letých byl česká jednička.

Ten však odchytal v průběhu letošní série Euro Hockey Tour necelé dva zápasy. Přesto se čekalo, že by si po skvělých výkonech v extraligovém play-off nominaci na šampionát zasloužil.

"Je velký přepych, že (Mensator) zůstal doma. Byl by schopný jít za Hniličku do branky, jenže tam nebyl," tvrdí bývalý skvělý brankář a opora reprezentace Jiří Holeček.

I když Hnilička na šampionátu v Kanadě neoplýval jistotou a projevilo se, že při angažmá v Rusku pravidelně nechytal, přesto dostal šanci i ve čtvrtfinále. A překvapením to nebylo. Nahradit jej Pincem nebo Svobodou by si dovolil málokdo.

Když odmyslíme Dominika Haška, s nímž už se do reprezentace počítat nedá, v případě zranění jediné další české jedničky v NHL – Tomáše Vokouna z Floridy – příliš možností nezbývá. Zvlášť když další čeští brankáři v NHL ještě nedorostli ani do pozice dvojky a v součtu mají v lize teprve přes 10 startů.

"Za Vokounem je trochu díra, ale nemyslím si, že je to tragédie,“ říká trenér a bývalý reprezentant Miloslav Hořava. Chudý je v současné době i pohled na evropské ligy. Z pohledu dřívějších pozic české brankářské školy je to přímo bída. "Dřív jsme měli hodně kvalitních brankářů, teď se to trochu zúžilo," připouští Hořava.

"A pokud skončí i Hnilička, tak další gólmany nemáme," přidává Hadamczik.

I v nejbližších letech tak zůstane nejdůležitější otázkou: Pojede Vokoun? "Když ne, najednou se přesně neví, kdo to odchytá,“ upozorňuje Sýkora. "Ale někteří gólmani by mohli v dohledné době dorůst. Je logické, že nějaká pauzička mezi staršími a novými borci obvykle bývá."

"Dříve jsme se mladým brankářům celostátně věnovali. Každý rok se podařilo najít aspoň jednoho nového pro ligu,“ srovnává Holeček. "Teď je to na úrovni klubů, někde se tomu věnují, jinde ne. A tohle je výsledek."

. Zabíjíme holuby a možná i vrabce

Pohled

Adam Svoboda na čtyřech světových šampionátech neodchytal jediný zápas. Marek Pinc letos nastoupil v jednom poprvé od začátku.


Tato konstatování nejsou jakkoli namířena proti zmíněným gólmanům. Jen je považuji za základ následujícího: Umím si představit, že by na místě jednoho z nich byla brankářská naděje, jež bude okukovat hvězdy a nasávat informace, jak to ve světě chodí. Protože i jen být na místě – vidět, slyšet, vnímat – je něco jiného než koukat se na televizi.


Jenže na mladé brankáře se v českém hokeji nesází. Například v posledním ročníku extraligy odchytali víc než polovinu utkání základní části dva gólmani ve věku 25 let a méně. Proč?


Občas se na toto téma dohaduji s bývalým šéfem. On tvrdí, že mladí gólmani možná nejsou dost dobří na to, aby šanci dostali. Já říkám, že když ji nedostanou, nemůže se ukázat, že dobří (či špatní) jsou. Štve mě, že brzy odcházejí za moře. Ale nedivím se jim, když se tady pořád spoléhá na brankáře starší.


Snad proto, že prý je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Ale taky se říká: risk je zisk. Bojím se, že bez toho risku za chvíli nebudeme mít holuby. Ani vrabce.

BARBORA ŽEHANOVÁNajdete na iDNES.czmobilní verze