Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co obnáší hokejové vysvědčení

3 2001
Slaný - Na 500 kluků a holek se učí v hokejové škole na zimním stadionu ve Slaném u špičkových trenérů, mezi nimiž jsou i ženy. Často sem jezdí české hvězdy NHL, během pěti týdenních turnusů přijedou skoro všichni hráči Jágr Teamu. Popovídají s dětmi, podepíší všechno, co je po ruce, zatrénují si s "žáky" na ledě. "Ukliďte si tu," zavelí trenéři v šatně malých hokejistů, než do ní vstoupí útočníci Jan Hlaváč a David Výborný. Tomu rozumí i kluci z Německa nebo Švýcarska. Třicet hráčů sedí tiše na lavičkách a napjatě se dívá ke dveřím.

Kluky zajímají góly mistrů Mistři světa jsou řádně představeni ve třech jazycích - češtině, němčině a italštině. V největší hokejové škole v Evropě je opravdu mezinárodní společnost, mezi hokejisty i trenéry. "Buongiorno," zdraví Jan Hlaváč. Je to jediné italské slovo, které umí. Pak musí oba útočníci honem zapátrat v paměti, kolik dali za sezonu gólů. To zajímá kluky nejvíc.

Když už stejná otázka zazní potřetí, ozve se František Kučera, syn hokejového obránce. "28 a 13," vyhrkne. "No jo, Ferry," směje se Hlaváč. Když se chce malý Kučera ještě na něco zeptat, musí si odpovědět sám. Všechno ví, ale pochvalu nedostane. "No, a příště sem pověsíme jenom fotky a ty k tomu budeš vykládat," vyhrožuje trenér Marián Jelínek.

Hvězdy se do hry moc nepletou I když venku praží sluníčko, v hale je pořádná zima. Kouří se od pusy, na střídačkách postávají všichni v péřových vestách. Pro zahřátí se hvězdy NHL jen tak projíždějí po ledě, pak se zapojí do klubíčka hráčů. Hokejoví talenti se před nimi snaží vytáhnout. Na led letí rukavice, helma a pak i jeden z devítiletých kluků. Bitka jako při opravdovém utkání.

Hlaváč s Výborným se do hry příliš nepletou. Spíš brání, přihrávají, útočí jen když vidí volný puk. Hlaváč puk sebere, přejede celé hřiště a dá gól pod horní tyčku. Za chvíli ho napodobí jeden z klučinů a sklidí uznání obou hvězd. "To bylo fakt dobrý," pokyvuje hlavou Výborný. Po půl hodině mizí Hlaváč s Výborným v šatně. "Já ještě na ledě netrénoval," říká Hlaváč a utírá si zpocené čelo. Kvůli návštěvě se vzdal odpoledního golfu. "Přijel jsem rád, vážně. Vždyť my jsme jako děti takovou příležitost neměli," ujišťuje útočník New York Rangers.

Občas se ve Slaném objeví i Jaromír Jágr, ale s dětmi netrénuje. Spíš prochází po pokojích, pozdraví se s žáčky, rozdá podpisy, hraje si s nimi. Třeba na seděnou, když je unavený. Kdo vydrží sedět nejdéle, vyhrává. Jindy ho hokejisté mohou pozorovat při jeho tréninku a okoukat techniku pětinásobného vítěze kanadského bodování NHL. Učí se tak podle "živého videa".

Školné osm a půl tisíce není z nejlevnějších, ale v areálu kolem haly ve Slaném, kde se běžně scházejí hokejové reprezentační výběry, se dělá všechno, na co je během sezony málo času. Bazén je jen pár kroků od hotelu, v posilovně se žáci učí cviky, které mohou bez problémů provádět doma, u videa se probírá správná hokejová technika. Jídla má každý dost, kdo má žízeň, může si vzít lahev Ondrášovky. Jen to vysvědčení, na kterém se občas objeví horší známka z bruslení či práce s hokejkou, zamrzí.Najdete na iDNES.czmobilní verze