Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co skrývá hokejová Síň slávy v Torontu

20 2001
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pod nohama co chvíli vibruje podlaha, bludištěm podzemních chodeb hokejové Síně slávy třese torontské metro projíždějící někde v hloubce. Do přítmí všude okolo svítí vitríny s historicky cennými poklady. Fotografie, součásti výstroje staré třeba 130 let. Taky hůl, s níž dal Petr Svoboda vítězný gól ve finále olympiády v Nagan

Mezi těmi "klenoty" procházejí rodinky s potomky. Otcové i maminky vyprávějí capartům: "Tak tady je Wayne Gretzky, drží asi šedesát rekordů NHL." Děti uctivě poslouchají. Tady je snadné si uvědomit, jak silná láska poutá Kanaďany ke hře, kterou si přivlastňují. "Tři hodnoty pro nás byly důležité, když jsme vyrůstali. Rodina, chození do kostela a hokej," prohlásil Gretzky na posledním mistrovství světa v Německu.

Jemu se v síni věnuje celé oddělení. Kousek od prvních brusliček z hnědé kůže, které si na plácku za domkem v Brantfordu obouval ve dvou letech, spatříte moderní výrobky značky Nike, na nichž "The Great One" odjezdil poslední utkání v kariéře.

Žádná hvězda nemá v katakombách plných hokeje takový prostor. Na obrazovkách běží černobílý, trochu rozmazaný videozáznam. Návštěvníky vrací do Brantfordu poloviny šedesátých let, kdy malý Wayne donekonečna trénoval slalom a střelbu.

"Nikdy jsem to nebral jako dril, prostě mě to bavilo," tvrdí dospělý Gretzky. Na děti má velký vliv. K vidění je "okousaný" puk, jímž dokonal svůj první hattrick za Edmonton, a mnoho význačných hokejek, ze kterých by se dal postavit dlouhý plot.

V mezinárodní sekci se nacházejí exotické rarity, například dres bulharské reprezentace patřící Christovi Dunčevovi. Mladík v něm před dvěma lety nastoupil na šampionátu osmnáctiletých. Vedle trika národních týmů Rumunska a Číny.

Do jedné místnosti je věrně okopírovaná šatna Montreal Canadiens z legendární haly Forum s přilehlou komůrkou pro kouče i brusírnou.

Jedině hlavní, reprezentativní hala leží nad úrovní ulice. Je obložena tmavým dřevem, skleněným a barevně malovaným stropem připomíná kapli. Vystavují tu všechny individuální trofeje i Stanley Cup. Teď však na podstavci stojí kopie. S originálem si pohrávají současní vítězové z Colorada.

Síň slávy nechce být jen muzeem. Zájemcům tu změří, jak rychle vypálí golfovým úderem. Za dva kanadské dolary (asi 50 korun) půjčí lapačku, hůl a vyrážečku. Molitanové puky vyletují z promítacího plátna, z něhož střílí Messier - a přirozeně Gretzky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze