Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bezohledný nájezd do brankáře? NHL rázně odmítla nebezpečný manévr

Jiří Hudler (v zeleném) z Dallasu před brankou Henrika Lundqvista z NY Rangers. | foto: AP

17 2016
Ač zažité tvrzení říká, že hokejový gólman se po opuštění brankoviště stává „běžným účastníkem silničního provozu“ a může být dle libosti atakován soupeřem, jedná se o omyl. Oddělení pro bezpečnost hráčů zámořské NHL dodatečným trestem pro dallaského útočníka Codyho Eakina potvrdilo, že maskovaní muži nejsou lovnou zvěří.

Eakin v noci ze čtvrtku na pátek srazil Henrika Lundqvista, švédského brankáře ve službách newyorských Rangers.

Bezohledně, tvrdě, ve značné rychlosti.

„Byl jsem hodně rychlý. Ale snažil jsem se vybojovat puk, nechtěl jsem Lundqvista trefit, natož do hlavy,“ hájil se zrzavý Kanaďan.

Jenže Oddělení pro bezpečnost hráčů vyhodnotilo jeho zákrok jinak. A spíše dalo za pravdu newyorskému kouči Alainu Vigneaultovi, který okamžitě volal po suspendaci pro důrazného forvarda. Dallas se bude muset obejít bez Eakina čtyři zápasy.

Eakin navíc přijde o 85 tisíc dolarů, které odvede do podpůrného fondu hráčské asociace.

Proč to všechno?

Vždyť se přece Lundqvist nezranil a po absolvování kontrolního testu, zda neutrpěl otřes mozku, se vrátil na led.

Jenže...

Pravidlo 41.2 jasně mluví o tom, že hráč má být potrestán v případě, když se dostane s gólmanem, který opustil brankoviště, do zbytečného kontaktu. Což se přesně stalo, Eakin se nesnažil Lundqvistovi vyhnout, naopak se připravil na náraz a podle mínění „disciplinární komise“ NHL záměrně svého protivníka srazil.

Hodně nevybíravě, a ještě k tomu jej zasáhl do hlavy. „Králi Henrikovi“ dokonce odletěla přilba.

Eakin by unikl vyloučení (dostal pět minut + trest do konce utkání za napadení), případně disciplinárnímu potrestání, jen kdyby byla vidět výrazná snaha zabránit střetu. Na to to pamatuje stejná regule slavné soutěže (41.2).

Oddělení pro bezpečnost hráčů si ničeho takového nevšimlo. Naopak upozornilo na Eakinův tvrdý, úmyslný hit do oblasti hlavy a krku.

A tak NHL ústy Stephanea Quintala vyslala jasnou zprávu: brankáři jsou pod naši ochranou, neomaleně vrážet se do nich nevyplácí. Ať už zrovna operují ve svém modrém hájenství, nebo z něj vyjedou.Najdete na iDNES.czmobilní verze