Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Colorado má stále zájem o brankáře Fraňka

27 2001
New York - K zajímavému a nečekanému kroku se odhodlal generální manažer týmu zámořské NHL Colorado Avalanche, který se před pátečním tzv. waiver draftem rozhodl zařadit na listinu chráněných hráčů českého brankáře Petra Fraňka, nyní ve službách Karlových Varů. Naopak zítra mohou změnit klubovou příslušnost například hokejisté František Kučera, Pavel Patera nebo Michal Sýkora, jež si jejich celky nechrání. V této společnosti jsou dále zkušení veteráni jako Chris Osggod, Uwe Krupp či Kirk Muller.

Účelem waiver draftu je zkompletovat soupisku dvou brankářů a osmnácti hráčů do pole a přebytečné hokejisty, na které dotyčný klub vlastní práva, nabídnout ostatním. Automaticky jsou chráněni nováčci z posledních dvou sezon a hráči do 23 let. Proto se draft netýká třeba Jiřího Dopity, Karla Pilaře nebo Patrika Štefana. Stejně tak Colorado si nemuselo chránit brankáře Davida Aebischera, proto byl na soupisku zařazen Franěk.

V prvním kole vybírají pouze kluby, které v minulé sezoně nehrály play off. Začíná generální manažer New Yorku Islanders, končí jeho kolega z Phoenixu. Druhého kola se už účastní všechny celky, první opět vybírá outsider minulé sezony. V prvním kole si žádný celek nesmí vybrat hráče od soupeře v divizi, stejně tak žádný klub nesmí přijít o více než tři hráče. Kluby, které přišly při rozšiřovacím draftu v roce 2000 o brankáře (Buffalo, Colorado, Florida, Montreal, New Jersey, St. Louis a Tampa Bay), nyní nemohou být na tomto postu oslabeny.

Při waiver draftu může tedy klub získat hráče s milionovým platem, za kterého pak zaplatí maximálně 10 tisíc dolarů. Nemůže se ovšem zároveň výměnou zbavit nikoho jiného, takže nákup hvězdy v tomto případě bude nemalým zásahem do rozpočtu. Proto až do letošní sezony byli vybíráni většinou průměrní a podprůměrní hokejisté - šestí obránci či útočníci do třetí pětky.

Letos se ovšem může situace změnit. Detroit poslal do hry zkušeného gólmana Chrise Osgooda, hrdinu finále Stanley Cupu v roce 1998, a nemálo týmů se potřebuje posílit právě na místě gólmana. Jako první třeba hned Islanders, kde by angažmá Osgooda velmi zkomplikovalo pozici Dušanu Salfickému. Posilu by uvítal i Vancouver či Atlanta, na které může zbýt třeba Stephane Fiset nebo Jamie McLennan.

Chránění čeští hokejisté:
Trnka (Anaheim), F. Kaberle, Šlégr, Buzek, Hnilička (Atlanta), Šmehlík, Varaďa (Buffalo), Turek (Calgary), Malík (Carolina), Špaček (Chicago), Škoula, Hejduk, Franěk (Colorado), Bičánek, Kron (Columbus), Hašek, Fischer (Detroit), Modrý (Los Angeles), Kuba, Benýšek (Minnesota), Bulis, Ručinský (Montreal), Schnabel, Vokoun (Nashville), Holík, Eliáš, P. Sýkora (New Jersey), Hamrlík (NY Islanders), Grošek, Nedvěd, Dvořák (NY Rangers), Bonk (Ottawa), Hlaváč, Čechmánek (Philadelphia), Hrdina, Straka, Lang (Pittsburgh), Kubina, Svoboda, Neckář, Prospal (Tampa Bay), Reichel, T. Kaberle (Toronto), Jágr (Washington)

Nechránění čeští hokejisté:
Čech (Boston), Marha (Chicago), Němeček (Los Angeles), Patera (Minnesota), Gureň (Montreal), M. Sýkora (Philadelphia), Kučera (Washington).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze