Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Colorado se stává hokejovým Realem Madrid

7 2003
Denver, Praha - Nevídanou silou srší nyní útok hokejového týmu Colorado Avalanche. Poté, co klub nalákal volné hráče Paula Kariyu z Anaheimu a Teema Selänneho ze San Jose, připomínají první dvě řady Avalanche ofenzivní moc fotbalového Realu Madrid. Představte si formace Hejduk, Forsberg, Tanguay a Selänne, Sakic, Kariya... V sestavě Realu se skví jména Figo, Zidane, Beckham, Roberto Carlos, Ronaldo a Raúl. To je srovnatelný personál.

Angažování dvou kamarádů šokovalo celou NHL. Když dostal Milan Hejduk od maminky textovou zprávu na mobil, co říká na nové spoluhráče, považoval ji za vtípek. „Vážně mi nevěřil,“ tvrdila paní Hejduková.
 
V Denveru zaplanulo nadšení, ale i údiv. „Tohle je vánoční dárek v červenci a Santa Claus se teď musí červenat studem,“ objevilo se v komentáři deníku Denver Post.

Dobří známí Kanaďan Kariya a Fin Selänne si báječně rozuměli už při někdejším působení v Anaheimu. Při zájezdech spolu bydleli na pokoji a Fin naučil kanadského asketu smát se a relaxovat. Oběma 30. června skončila smlouva, načež sami projevili zájem přestoupit do Colorada.

Selänne přijal snížení roční gáže z 6,5 na 5,8 milionu dolarů. Jenže to není nic proti Kariyově případu. Anaheimský kapitán a symbol mužstva s Disneyovým kačerem ve znaku vydělával v Kalifornii 10 milionů dolarů za sezonu. V Coloradu podepsal kontrakt na 1,2 milionu dolarů ročně!!! Považte, průměr v NHL činí 1,79 milionu.

Kariyovo rozhodnutí způsobilo rozčarování v Anaheimu, který do něj v uplynulých devíti letech investoval 71 milionů dolarů. „Jsme hluboce zklamáni,“ vzkázal tamní manažer Bryan Murray.

Také nezávislé osoby v NHL napadají Kariyovo chování jako neuctivé. Nízká mzda provokuje k úvahám o regulérnosti transakce. Zmíněný list Denver Post dokonce vyzývá k jejímu zrušení, neboť se protiví zákonům o soutěživosti NHL. Jenže čtrnáct měsíců před chystaným sporem o kolektivní smlouvě se pořádky v lize mění.

Kariya i Selänne budou na podzim 2004 absolutně volnými hráči, kteří v případě stávky smějí působit i v jiné lize. Výrazně posílili Colorado, s nímž mohou prvně v životě vyhrát Stanley Cup. Klub po odchodu Patricka Roye do sportovního důchodu potřebuje „ulovit“ už jen kvalitního gólmana.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze