Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Conn Smyth Trophy by hned vyměnil za Pohár

10 2003
East Rutherford - Obrovské zklamání se zračilo v unavených tvářích hokejistů Anaheimu po prohře v rozhodujícím sedmém utkání finále NHL proti New Jersey. Zisk Stanley Cupu měli tak blízko... Duši jejich brankáře Jeana-Sebastiena Giguereho svírala úplná muka. Tolik si přál vyhrát Pohár a potěšit svoji nemocnou matku, která prý přes svůj stav nevynechá jediný domácí zápas Mighty Ducks. Ani zisk Conn Smyth Trophy pro nejlepšího hráče play-off jej nerozveselil. "Hned bych ji vyměnil za jinou," utrousil zklamaně a výmluvně pohlédl ke Stanley Cupu. New Jersey vyhrálo Stanley Cup x Na začátku sezony Eliáš v pohár nevěřil

Od svého cíle byl krůček, nicméně přesto zatím zůstává Giguerovým nesplněným snem.

"Jsem strašlivě smutný, ani nedokážu vyjádřit jak," posteskl si po utkání v rozhovoru se zámořskými novináři. "Tolik jsem se chtěl mámě pochlubit s pohárem. Prožívala celou tu euforii v play off s námi a právě teď se asi necítí nejlépe," dodal se slzami v očích.

Hořký pocit marnosti ho přepadl už ve chvíli, kdy domácí Devils křepčili po závěrečné siréně radostí. Giguere sundal masku z tváře, opřel se levou rukou o branku a po tvářích mu začal stékat slaný proud slz.

Švédský zadák Niclas Hävelid byl u něho ze spoluhráčů první, aby mu poděkoval za výkon ve finále i v předchozích zápasech.

Právě Giguere byl strůjcem překvapivého tažení týmu z Kalifornie letošním ročníkem. Vychytal favorizované týmy Detroitu i Dallasu, celkem pětkrát udržel v play off čisté konto a vylepšil rekord NHL bez inkasované branky v prodloužení na 168 minut a 27 sekund.

Dotáhl Anaheim poprvé v historii do finále NHL a jeho výkony ocenili i novináři prestižní Conn Smytheovou trofejí pro nejužitečnějšího hráče play-off.

"Já bych ji ale hned vyměnil za jinou. Ta druhá je totiž mnohem větší a hezčí," vysvětloval a pokukoval směrem ke Stanley Cupu.

Když komisionář NHL Gary Bettman oznámil, že Conn Smythe Trophy patří Giguerovi, začali diváci v Continental Airlines Areně nespokojeně bučet.
 
"Vůbec mě to nepřekvapilo. Prostě chtěli aby ji převzal některý z domácích  hráčů, to je pochopitelné," nebránil se negativní reakci publika. Ani se však neusmál, když trofej převzal, a nejkratší cestou raději rychle zamířil do kabiny.

"Jiggy získal Conn Smythe Trophy bez diskusí po právu. Nikdo neudělal pro mužstvo víc než on," vyzdvihl Giguerův podíl na úspěchu generální manažer týmu Bryan Murray. "Byl pevný jako skála," dodal obdivně kapitán Paul Kariya.

Svého soupeře na dálku ocenil i gólman vítězů Martin Brodeur. "Cenu si zaslouží. On je tím důvodem, proč došli (Mighty Ducks) tak daleko. A já mám Stanley Cup, nic jiného mě nezajímá," dodal Brodeur, jenž si večer připsal jubilejní dvacátou nulu v play off.

Jen jedna výhra dělila Giguereho, rodáka z Montrealu, od vyrovnání bilance jiného gólmana Patricka Roye, jenž pozvedl nad hlavu stříbrný pohár v roce 1986 při své premiéře ve finále NHL.

Šestadvacetiletý Giguere se přesto stal teprve pátým hokejistou v historii, jenž získal Conn Smythe Trophy přesto, že jeho celek ve finále Stanleyova poháru neuspěl. Připojil se k Rogeru Crozierovi z Detroitu, Glennu Hallovi ze St. Louis a Reggiemu Leachovi s Ronem Hextallem z Philadelphie, kteří museli rovněž po skončení finálové série při přebírání trofeje potlačovat smutek. Jediný Leach nebyl z této vybrané společnosti brankářem.

"Stále myslím na moje spoluhráče, kteří předvedli ohromný kus práce a bez nichž byl sám nic nedokázal," prohlásil Giguere skromně. "Udělali jsme v této sezoně jako tým výrazný krok vpřed, a přestože si nás v té příští budou soupeři určitě více všímat, mohli bychom Stanley Cup slavit u nás," popřál si.

Jean-Sebastien Giguere, brankář poraženého finalisty Anaheim Mighty Ducks, dostal Conn Smythe trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze