Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Corsona přepadal na střídačce strach

26 2001
Toronto - Platil za šílence, který vletí do každého souboje. V očích plála bojovnost, zpod přilby divoce trčely pramínky slepených vlasů. Vypadalo to, jako by se kanadský hokejista Shayne Corson v životě nebál. A najednou zničehonic propadal úzkosti. Útočník klubu Toronto Maple Leafs a táta čtyř dětí se třásl na střídačce. Strach mu nedovolil opustit hotelový pokoj. Jakmile ucítil bolest v krku, v představách se mu vybavila vzpomínka na otce, umírajícího ve 43 letech v ukrutných bolestech na rakovinu jícnu.

Skoro nikdo v týmu o jeho panických stavech nevěděl. Torontští novináři, známí svou dotěrností, do Corsona tepali, že nemá formu a nesbírá v NHL body. Až nedávno zveřejnil nevšední příběh časopis Sports Illustrated.

V bezedné psychické krizi držel útočníka bratranec Darcy Tucker, shodou okolností člen stejné formace Maple Leafs. Do noci s ním rozmlouval, dozíral na správné dávkování pilulek, když je Corson ve tmě horečnatě hledal.

"Občas ho to přepadlo při zápase," vyprávěl Tucker listu Toronto Sun. "Položil jsem mu ruku na rameno a říkal, ať se uvolní, odpočine si a připraví na příští střídání."

Pětatřicetiletého Corsona v zámoří uznávají jako všestranného hráče. Protlačil se i do kanadské nominace na olympiádu v Naganu 1998. V NHL nastoupil k 1028 zápasům, nastřílel 253 gólů a napočítali mu 2185 trestných minut. Třikrát jej vybrali do All Star Game.

Fobie na něj nejmocněji uhodily v sezoně 2000-01. Škrábání v krku považoval za počátek zhoubného bujení a tomu utkvělému pocitu se nedokázal ubránit. Panebože, vážně budu mít rakovinu? ptal se sám sebe. V průběhu utkání obvykle trpěl jen na lavičce, zkoušel se oprostit od řevu fanoušků. Jakmile skočil na led, tíseň ustupovala.

Nejhůř se cítil při dlouhých turné. Byl bez rodiny, zbývala spousta času na rozjímání. Znovu viděl nemocného tátu, jednou si myslel, že dostal infarkt. Kvůli nesmírné nervozitě nedokázal vyjít na ulici.

"Návaly se objevily znenadání a trvaly hodiny," popisuje Corsonův bratranec Darcy Tucker. "Nesnášel společnost většího počtu lidí. V restauraci nebo v klubu vydržel sotva pár minut." Hokejista zhubnul o deset kilo, ztrácel svou charakteristickou jiskru. Tuckera zase kritizovali za zbytečné oplácení, protože se často mstil za nefér zákroky vůči oslabenému příteli.

NHL pak doporučila lékaře a psychiatra, aby Corsonovi předepsali účinné prášky.
Na play off už byl Corson vcelku fit a v prvním kole pomohl ubránit klíčového ottawského centra Jašina. Obtíže se mu ještě vracejí, ovšem ani po zářijových teroristických akcích zdaleka nejsou tak závažné a časté jako dřív.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze