Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Útok na semifinále po osmi letech. Mladí hokejisté musejí vyřadit Rusy

Český junior Václav Karabáček (v bílém) se tlačí k dánské brance. | foto: IIHF.com

23 2014
Laappenranta (Od našeho spolupracovníka) - Česká osmnáctka může poprvé od roku 2006 proniknout do semifinále mistrovství světa. Ve Finsku však musí porazit Rusy, kteří nastoupí do čtvrtečního zápasu s extra motivací. Duel turnaje začíná ve 14:00.

Srpen 2013, Memoriál Ivana Hlinky, zápas o bronz hraný v Břeclavi. V hlavních rolích hokejisté Česka a Ruska. Sborná, která nemá z velké akce medaili už dva roky, chce temnou sérii utnout. V závěru hraje nerozhodně 2:2 a myslí na prodloužení. Necelou minutu a půl před třetí sirénou však Češi střílí rozhodující gól.

Česká osmnáctka ve čtvrtfinále MS

2013: ČR - Kanada 0:6
2010: ČR - USA 0:6
2009: ČR - USA 2:6
2006: ČR - Švédsko 3:0
2005: ČR - Rusko 5:1
2004: ČR - Švédsko 5:1
2003: ČR - Slovensko 1:2
2001: ČR - USA 5:4
2000: ČR - Finsko 0:3

Trpký konec pro východní hokejovou velmoc. Její mladíci teď chystají odplatu ve čtvrtfinále mistrovství světa. Nastoupí hodně podobná mužstva. "Podle mě nám to budou chtít oplatit, ale to nás nesmí rozhodit," hlásí Václav Karabáček, jeden z lídrů týmu. "Musíme zůstat u svojí hry, hrát s co největším nasazením a porazit je."

To se Čechům v letošním ročníku povedlo dvakrát. Jenže celkem s Ruskem prohráli čtyřikrát a dostali 21 gólů. Proto na tréninku pilovali hlavně defenzivu.

"Ukazovali jsme si, jak je bránit ve středním pásmu, když zakládají útok," prozrazuje Karabáček. "Musíme hrát dobře z obrany a nepouštět je do šancí, protože dobře bruslí a kombinují." David Pastrňák zase dodává:  "Taky mají dobré přesilovky, takže se musíme vyvarovat zbytečných faulů."

Boj s ruskými pokřiky

I Češi ale mají co nabídnout. Na turnaji jsou nejlepší v oslabení (stoprocentní úspěšnost) a daří se jim i v útoku. Jakub Vrána vede s pěti trefami střeleckou tabulku šampionátu a hned čtyři hráči už bodovali alespoň pětkrát.

"Bylo by dobré, kdybychom dali gól jako první. Potom totiž Rusové vypadnou z koncentrace a nehrají jako tým, čehož můžeme využít. Horší bude, když půjdou do vedení oni," říká Karabáček, jediný hráč české osmnáctky, který hraje v Kanadě.

I na něj před čtvrtfinále čeká nepohodlný přesun. Čeští mladíci opustí stadion v Lappeenrantě, kde dosud hráli, a zamíří do maličké haly v Imatře. To kvůli Finům, kteří sice mezi čtyřmi postupujícími skončili až třetí (o místo za Čechy), ale jako domácí mužstvo se přesouvat nebudou. "Nemyslím si, že to bude nevýhoda, každý led je podobný," tvrdí Karabáček.

Imatra však leží jen sedm kilometrů od hranic s Ruskem. Čtvrteční duel tak nebude výzvou jen pro hráče, ale i skupinku českých fanoušků, která se na tribuně popere s ruskými pokřiky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze