Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co rozhodne duel Česka s Finskem: gólmani, lídři či nájezdy

Vladimír Sobotka padá po souboji s finským soupeřem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

14 2015
Tak jako je na ledě pět hráčů a jeden brankář, nabízíme 5+1 klíčových minisoubojů klíčového zápasu českých hokejistů na světovém šampionátu - čtvrtfinále proti Finsku. To je důležité nejen z pohledu fanoušků či pořadatelů.

„Pokud by Češi skončili již ve čtvrtfinále, pozornost sázejících by se nejspíš podle zkušeností částečně obrátila jinam,“ nastiňuje mluvčí Tisportu Jiří Hadrava.

Jaké jsou tedy ústřední zápletky souboje Česka proti Finsku?

Brankáři

Souboj velkých jmen i velkých mužů. Ondřej Pavelec jde výrazně nahoru - nejen co do výkonů a­odezvy publika, ale i statisticky. Nyní už je v procentuální úspěšnosti zákroků 92,11 na turnaji 6. nejlepším, ovšem Fin Pekka Rinne je ještě výš (3., 94,07 %) a vede i na čistá konta (3:1).

V zápase, ve kterém chyby v podstatě nejsou povoleny, je jistota v brankovišti ústředním předpokladem. Pokud bude Pavelec lepší Rinneho, definitivně setřepe kritiku z úvodu šampionátu.

Kázeň

Jestli na něčem panuje shoda, jsou to enormní důležitost první branky a nutnost nedělat žádné minely. „Hlavně hrát zezadu, ať nedostaneme první gól a nemusíme dotahovat,“ přeje si útočník Martin Zaťovič.

Češi prohrávali v pěti zápasech ze sedmi! „Na můj vkus pořád vyrábíme velké množství chyb. Když to nezlepšíme, budeme mít ve čtvrtfinále obrovské problémy,“ varuje kouč Růžička. To finská defenziva pracuje - až na výjimku v podobě duelu s USA - v ledovém klidu.

Přesilovky

Po výtečném úvodu se české početní výhody zasekly. „Trochu si to rozebereme,“ říkal Růžička po duelu se Švýcary, v němž přesilovky viditelně ochromilo i odstoupení Jaromíra Jágra.

A že proti Finsku bude „budíček“ potřeba, dokazuje nemilosrdná řeč čísel. Soupeř totiž v tomto směru vládne šampionátu, Finové v 16 oslabeních nedostali ani gól!

Naopak jejich vlastní přesilovky už v úspěšnosti předstihly ty české (24 % ku 22,58 %). Je zřejmé, že soupeři se na český styl umějí připravit. „Na začátku turnaje jsme měli o dost víc prostoru,“ uznává bek Jakub Nakládal, klíčový muž první přesilovkové pětky.

Tahouni

Za Finy hrozí nejen velká jména typu Jokinena, Barkova či Ruutuua, ale kupříkladu i Kemppainen (3+6) nebo Donskoi (5+2). Pokud nastoupí Jaromír Jágr, jak se podle vyjádření lékařů očekávalo, budou potřeba body od něj a totéž platí pro kapitána Jakuba Voráčka (3+4).

Česku by pomohlo, kdyby dál góly přispívala úderná čtvrtá lajna Simon, Koukal, Zaťovič - a také kdyby konečně zase skóroval bojující, leč v koncovce neúspěšný Hertl.

Trenérské tahy

Reprezentační útočník Jiří Novotný může dobře srovnávat, neb pod finským koučem Kari Jalonenem působil loni ve Lvu Praha. A říká: „Má velký čich na hráče, připomíná mi v tom Vláďu Růžičku. Kolikrát také přehodí sestavu a zafunguje to. Tohle dělá velké a úspěšné trenéry.“

Dva šéfové střídaček měli shodně pár hodin na to, aby vymysleli originální fígle. „Růža nad tím sedí od rána,“ popisoval asistent Jaroslav Špaček, radami přispěli i Marek Malík a Jakub Petr, čeští pozorovatelé finského týmu v Ostravě. Vzhledem k očekávané defenzivní bitvě může rozhodnout třeba i jeden důmyslný tah.

Nájezdy

Teoretická bitva může, ale také nemusí nastat. „Nájezdy si vyzkoušíme na rozbruslení. Finské nájezdy máme na videu, abychom se podívali, jak je jejich gólman chytá,“ říká Špaček. „Ale věřím, že na penalty nedojde.“

Pokud ano, budou Češi doufat ve formu kapitána Voráčka, který v dovednostní soutěži uspěl v­ přípravě právě s Finy a na šampionátu proti Švédsku i Švýcarsku.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze