Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtvrtfinálový soupeř? Nejspíš Američané

3 2004
Praha - Na koho narazí hokejová reprezentace ve čtvrtfinále mistrovství světa? Variant je víc, ale už je jasné, že nemůže potkat Slovensko. A pokud neprohraje s Kanadou, střetne se téměř jistě s týmem USA. "Američané by nám mohli vyhovovat," uznal kouč Slavomír Lener. V úvahu připadá ještě Finsko a Švédsko.

Varianta, že se hokejový reprezentanti v zápase roku střetnou s Američany, je stále pravděpodobnější. Po nedělní výhře Švédů nad USA je jasné, že zámořský tým v ostravské skupině neskončí lépe než čtvrtý.

A nejspíš ani hůř. Aby se tak stalo, musel by Američany v úterý porazit outsider z Dánska. Pro národní tým to znamená, že pokud vyhraje pražskou osmifinálovou skupinu, půjde ve čtvrtfinále právě na Američany.

A ti jsou přece jen o něco přinejmenším soupeřem, než houževnaté severské týmy. "Mohli by nám vyhovovat," říká český kouč Lener. Stačí mu, aby jeho svěřenci večer neprohráli s Kanadou.

Ne všichni si ale myslí, že by Američané byli jednodušším soupeřem. "Viděl jsem je ve dvou zápasech. A hrají opravdu dobře," říká o nich útočník Jan Hlaváč.

"Každý ví, o čem čtvrtfinále je. Je to věc jednoho zápasu, není tu žádná oprava. Ale doufám, že to zvládneme a půjdeme do něj z prvního místa."

Pokud čeští hráči Kanadě podlehnou, budou hrát čtvrtfinále ve čtvrtek, v případě remízy nebo výhry ve středu. V obou případech ve čtvrt na devět večer.

Pokud čeští hokejisté neprohrají s Kanadou, budou hrát čtvrtfinálový zápas ve středu. V případě porážky budou hrát ve čtvrtek. V obou případech ve čtvrt na devět večer.

Pokud hokejisté neskončí ve skupině první, narazí na Finsko, nebo Švédsko. To by ale musel výběr Tre Kronor prohrát se Slovenskem a Finové zároveň porazit Rusko. Kdo by hokejistům vyhovoval víc, pokud podlehnou Kanadě?

"Nemůžete si vybírat," říkal už dřív konzultant Marián Jelínek. "Je to otázka momentální pohody mužstva." Švédové mají ve svém středu nebezpečného Alfredssona, skvěle hraje Nylander.

Hlavní silou je ale fungující systém agresivního napadání. Finsko zase staví na dobré obraně a rychlých bruslařích, ve formě je mladá hvězda Jokinen.

Možní soupeři Česka ve čtvrtfinále
USA: 56%
z
a předpokladu, že
- Český tým neprohraje s Kanadou
- USA nepodlehnou Dánsku

FINSKO: 29%
za předpokladu, že

- Český tým prohraje s Kanadou
- Švédové uhrají aspoň bod proti Slovensku nebo Finové neporazí Rusko

ŠVÉDSKO: 15%
za předpokladu, že
- Český tým prohraje s Kanadou
- Švédové prohrají se Slovenskem
- Finové zvítězí nad Ruskem
(pokud by zápasy Slovensko - Švédsko i Finsko - Rusko skončily výhrou o gól, musejí Finové vstřelit víc branek než Švédové)

Jasněji bude večer po utkání českých hokejistů proti Kanadě.

"Pokud budeme bodovat, máme Ameriku," je si vědom hlavní trenér českého mužstva.

I hráči jsou už nažhavení. Cítí to stejně, jako Martin Ručinský: "Opravdový turnaj začíná až v pondělí."

Zbývající zápasy:
Skupina E

3.5. Česko - Kanada
4.5. Německo - Švýcarsko

Skupina F
3.5. Slovensko - Švédsko
4.5. USA - Dánsko

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze