Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřicetiletý italský hokejista končí. Bude policistou?

Radost hokejistů Itálie - ZACHRÁNĚNI. Italští hokejisté se radují po remíze 3:3 se Slovinskem. Výsledek jim zajistil účast v elitní skupině mistrovství světa i pro příští rok. | foto: Reuters

7 2008
Quebec (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Až skončí tohle hokejové mistrovství světa, on se půjde ucházet o místo policisty. A pokud u pohovoru uspěje, s kariérou hokejisty definitivně praští. "Však už je na čase, abych začal dělat něco pořádného," říká italský kapitán Mario Chitarroni.

Zápas proti Česku je jeden z jeho posledních zápasů. Za měsíc mu totiž bude 41 let. Na šampionátu v Kanadě je nejstarším hokejistou a nejspíš se tady i loučí.

Symbolicky.

Desátý šampionát

Právě v Kanadě se narodil. Před dvaceti lety se dokonce zkoušel prosadit do NHL, jenže především kvůli své výšce (měří 171 cm) neuspěl. Vydal se do Evropy, přijal italské občanství a v roce 1992 přijel do Prahy na své první mistrovství světa.

Teď už je na desátém.

"Samozřejmě jsem zažil víc porážek než vítězství, ale nemáme takovou základnu jako naši soupeři. Třeba tady v Quebeku nehrajeme proti týmu z NHL, ale rovnou proti All stars NHL," vypráví. "A i když jsem Kanaďan, vždycky jsem za Itálii bojoval naplno."

Už párkrát se prý rozhodl, že skončí, vždycky si to však nakonec rozmyslel. "Být hokejistou je totiž dobrý život za dobré peníze," říká.

Skončí, chce být policista

Brzy ale má být všechno jinak. Chce se s rodinou vrátit do Ontaria, odkud pochází, a tam dělat policistu. Stačí jediné: projít pohovorem.

"Když mě vezmou, skončím. Pokud ne, ještě si jeden rok zahraju," říká.

Jako by nestárl, na první pohled byste mu hádali o deset méně. "To víte – Itálie, to je sluníčko a pláže," žertuje. Přitom v mnoha tiskových materiálech má skutečně věk jiný. Místo roku 1967 se měl narodit v roce 1976. "Spletli to, ale nemám důvod se rozčilovat. Naopak."

V reprezentaci teď dokonce hraje s osmnáctiletým Marco Insamem. S jeho otcem se Chitaronni sešel v jednom týmu, když začínal.

I proto si kanadský Ital zápasy na posledním mistrovství užívá. Když v pátek večer přišel po prohře 1:7 od Rusů, usmíval se. "Bylo perfektní si zahrát proti Ovečkinovi či Fjodorovovi. A stejně super to bude proti Čechům. Hlavní ale bude, abychom se zachránili."

Pokud se to podaří, může Chitaronni s klidem zamířit na pohovor.

A stát se v Kanadě policistou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze