Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


CuJo se vrací, co ho v Detroitu čeká?

30 2003
Detroit - V brance Detroitu je přetlak. Poté, co se Dominik Hašek vrátil po roce do NHL, mají Rudá křídla dva špičkové gólmany s platem osm milionů dolarů za sezonu. Haška a Curtise Josepha. A to si klub může jenom těžko dovolit. Navíc, oba chtějí hrát. Nyní se Joseph vrací po operaci kotníku a klub řeší ošemetnou situaci. Zahájí sezonu se třemi gólmany?

Vedení klubu se snažilo poté, co Dominik Hašek oznámil návrat, Josepha vyměnit. Ale jejich snahy brzdila jednak klauzule v Josephově smlouvě, že nemůže změnit dres bez svého souhlasu, jednak výše jeho platu. V příštích dvou sezonách má vydělat 16 milionů dolarů.

Navíc byl "CuJo" zraněný a přišel o dva týdny kempu a část přípravných zápasů.

Detroit nebude Josepha chránit při pátečním Waiwer draftu, kde mohou před sezonou kluby vybírat hráče, které si jejich týmy nechrání. Ale je vysoce nepravděpodobné, že si ho nějaký klub kvůli jeho vysokému platu vybere.

Od té doby, co se Dominik Hašek vrátil po roční přestávce do Detroitu, Joseph s médii nekomunikuje. Ale spoluhráči pro zámořská média připustili, že byl z přístupu klubu hodně naštvaný a zklamaný.

V úterý měl šestatřicetiletý kanadský gólman po zranění v Detroitu poprvé trénovat.

Hráči Red Wings byli v podpoře Josepha jednotní a v pondělí řekli pro list Detroit News, že se chtějí postarat o to, aby se "CuJo" cítil na kempu co nejlépe, jak jen to v jeho současné situaci jde.

"Curtis je dobrý chlap, věřím, že neudělá žádnou blbost," míní obránce Chris Chelios. "Přijde na led a doufejme, že začne normálně trénovat. Uvidíme, co se stane dál."

"Víme, že je Curtis v těžké situaci," řekl obránce Nicklas Lidstrom. "Litujeme ho, ale hokej je hlavně obchod," krčí rameny.

"Vžijte se do jeho situace a do situace jeho rodiny," namítá gólman Manny Legace. Ten se přitom nyní propadl až na pozici týmové trojky. "Nevědí, co přijde a kde skočí. Je to pro něj vážně těžké."

Přestože je situace na brankářském postu Detroitu pod drobnohledem tisku, hráči tvrdí, že mediální cirkus v žádném nesmí rozbít jednotu týmu. "Mužstvo má silný charakter," věří centr Chris Draper. "Náš tým je plný veteránů, kteří toho hodně prožili. Přivítáme ho zpátky a pustíme se do práce," tvrdí Lidstrom.

Jestli to bude nezbytné, zahájí Detroit sezonu se třemi gólmany. "To teď plánujeme," připouští kouč Dave Lewis. Ten navíc zatím neví, kdy bude Joseph po zranění schopný nastoupit k zápasu.

Dominik Hašek se zatím s Josephem o momentální situaci nebavil, ale plánuje to brzy. Připustil, že si dovede těžko představit, aby byl na soupisce Detroitu jak on, tak Joseph. "Chci hrát a potřebuju hrát," říká.

"Podle mých předchozích zkušeností potřebuju odchytat většinu zápasů a cítit se v pohodě. Pokud vím, tak "CuJo" odchytal šedesát až sedmdesát zápasů za sezonu. Bude těžké nás uspokojit oba. Nemůžme být v brance oba. Můžeme si spolu sednout, bavit se, ale jakmile se jde na led, jenom jeden může hrát," říká Hašek.
 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze