Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čuttu nikdo neznal, ale šampiony také ne

9 2001
L i b e r e c - Liberecký kraj má nového mistra světa. Stal se jím Jakub Čutta, jenž si v sobotu přivezl titul z hokejového šampionátu do dvaceti let v Rusku. "Jsme na vás hrdí," slyšel včera devatenáctiletý obránce Čutta při slavnostním přijetí na liberecké radnici. Čutta začínal s hokejem v Jablonci nad Nisou. V šesté třídě si ho vyhlédl Liberec, kde prošel sportovní přípravou v žákovských družstvech a dorosteneckém týmu. Několikrát byl nominován do reprezentační šestnáctky. Poté zamířil do Kanady, kde dnes hraje Western Hockey League. "Odcházel jsem v šestnácti a myslím, že se mi to vyplatilo," libuje si Čutta.

"Byl jsem mladý, ještě jsem nic nedokázal a tak mě tam taky brali. Úplně stejně tam ale berou i hráče, kteří mají třeba tři tituly mistra světa. Ti z toho jsou pak překvapení. Když máte úspěchy v Evropě, pro Kanaďany to vůbec nic neznamená."

Nejnapínavější okamžiky šampionátu v Rusku prožil Čutta ve čtvrtfinále proti Švýcarům. "Ne že bychom je podcenili, ale nedařilo se nám a po dvou třetinách jsme prohrávali 2:3. Pak jsme se ale sebrali jako tým a ukázali jsme svůj charakter," vzpomíná mladý bek. Oslavy titulu byly bouřilivé, Čutta se o nich však nechce moc bavit. "Bylo to prostě pěkné," řekl pouze.

Ve svém mladém věku má nakročeno do zámořské NHL, kde na začátku sezony stihl odehrát za Washington několik zápasů. Po Janu Ludvigovi a Petru Nedvědovi je třetím libereckým hráčem, kterému se to podařilo. "Byl to zážitek a věřím, že příští rok to bude ještě lepší," doufá Čutta. Obránce dál pokračuje v juniorském týmu s perspektivou návratu do NHL. "Teď můžu hrát buď NHL, nebo juniorskou ligu. Až mi bude dvacet, tak budu moct hrát i za farmářský tým, odkud je do NHL mnohem blíž než z juniorky," vysvětluje hokejista z Jablonce.

Čutta nyní hraje za Swift Current, což je kanadské městečko vzdálené šest hodin jízdy autobusem z Calgary a asi osmdesát kilometrů od hranice s USA. "Asi byste to nenašli ani na mapě. Jsme nejmenší město v juniorské lize," usmívá se Čutta. Žádný hokejový vzor Jakub Čutta nevyznává. "Kdybych si ale měl vybrat dva hráče, byl by to Scott Stevens z New Jersey a pak Tomáš Kaberle z Toronta," prozradil Čutta.

Český obránce Jakub Čutta bojuje s Kazachem Alexandrovem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze