Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další studená válka? Rusové blokují NHL

23 2004
Moskva - Očekávanou jedničkou hokejového draftu v NHL je Rus Alexandr Ovečkin. Je tak talentovaný, že prý může v zámoří okamžitě hrát. Je tu ale problém. Ovečkin má ještě dva roky platnou smlouvu s Dynamem Moskva. To mu může dokonce odchod do NHL zablokovat. Podle současné situace v mezinárodním hokeji je to totiž možné.


Po mistrovství světa v České republice totiž vypršela dohoda mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF), která stanovovala podmínky pro přestup evropských hráčů do zámoří.

A ruská hokejová federace naznačila, že ta nová se nebude rodit lehce.

Za Ovečkina by podle předchozích pravidel dostalo Dynamo Moskva "výkupné" 220 tisíc dolarů. Ruský klub však požaduje za hráče, srovnávaného s mladým Mariem Lemieuxem nevídanou částku v rozmezí od 2.5 do 3 milionů dolarů.

"Náš nejlepší hráč odchází do NHL, která z něj bude profitovat," řekl v deníku Moscow Times prezident Dynama Michail Titov. "A na nás se rychle zapomene."

Šéf arbitrážní komise v ruské hokejové federaci Vševolod Kukuškin sice považuje třímilionovu sumu za přemrštěnou, ovšem také naznačuje, že by ruské kluby měly dostávat více.

"Připravit hráče jako Ovečkin něco stojí. NHL by měla zaplatit milion dolarů. To je jeho cena na trhu."

Jak to bylo dosud

Podle předchozí smlouvy mezi NHL a IIHF zaplatily kluby v zámoří za hráče, jenž byl draftován v prvním kole 220 tisíc dolarů. Za ty, kteří byli zvoleni v dalších kolech, se platila částka zhruba 140 tisíc dolarů. Do evropského hokeje tímto způsobem přiteklo v posledních třech letech necelých 29 milionů dolarů, které přerozdělila IIHF. Ruské kluby chtějí nyní IIHF obejít a domlouvat si přestupy samy.NHL vzkázala, že problémy s ruskou federací si má vyřešit IIHF sama. Ta by ráda prodloužila předchozí dohodu ve stejné podobě, ale potřebuje aby všechny evropské federace táhly za jeden provaz.

"S bývalou smlouvou ale už dlouho nejsme spokojení," namítá mluvči Ruské hokejové federace Andrej Moškin. "Pokud ta nová bude vypadat stejně, nechceme se na ní podílet."

"Evropské federace jsou víceméně jednotné, jen s Rusy je trochu problém," přiznal generální manažer Litvínova Vladimír Macholda.  

Co by se stalo, kdyby se nová mezinárodní dohoda nepodepsala? Kluby v NHL by pak transfer hráčů neřešily přes IIHF, ale přímo s jednotlivými kluby.

"Nejhorší by bylo, kdybychom neměli hráče pod smlouvou," říká Macholda. "Pak by nebylo o čem jednat." Z jeho týmu pocházejí dva hráči, kteří se chystají na víkendový draft: Zdeněk Bahenský a Lukáš Kašpar. Oba jsou počítáni mezi 30 nejlepších evropských hokejistů. S oběma podepsal severočeský tým smlouvu, takže v případě zájmu některého klubu v NHL by dostal finanční kompenzaci.

Co se týká Ovečkina, toho zřejmě získají Washington Capitals, kteří při sobotním draftu volí z prvního místa. O částce, kterou by ho z Dynama museli vykoupit, už řeč byla. To by ale mohlo být pro Capitals příliš a Ovečkin by tak zůstal v Rusku, kde mu smlouva s Dynamem vyprší až roku 2006.

Problémy s ruskými týmy přichází pro NHL v nejnevhodnější dobu. Ví se, že v září vyprší kolektivní smlouva mezi kluby a hráči, bez níž není možné hrát. Čeká se hromadná výluka. Spousta hvězd, včetně Jaromíra Jágra, by v této situaci odešla právě do ruské Superligy. Ovečkin by tak od příští sezony paradoxně hrál ve zřejmě nejsilnější soutěži světa, aniž by musel opusit domov.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze