Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litoměřicím v první hokejové lize pomůže trenér Říha i psycholog

Litoměřický trenér Daniel Tvrzník | foto: Petr Bílek, MF DNES

5 2016
První liga bude! Znovu ztěžka, ale znovu úspěšně hokejové Litoměřice naplňují rozpočet na druhou nejvyšší soutěž. A i ve skromných podmínkách si dávají do nové sezony docela vysoké cíle.

„Neděláme hokej, abychom do sezony šli s tím, že se chceme jen zachránit. Jsem přesvědčený, že postavíme takový mančaft, který se popere o úspěch, což by pro nás bylo čtvrtfinále,“ vyhlásil na startu letní přípravy Daniel Tvrzník, sportovní manažer a jeden z trenérů hokejistů Litoměřic.

Jak těžké bylo letos naplnit rozpočet na první ligu?
Litoměřice jsou malé město, je vždy velice těžké shánět tu finance. To je každý rok stejné. Náš rozpočet patří vždy k nejnižším v první lize, ale zatím jsme ho pokaždé naplnili a nikdy jsme nikomu nic nedlužili. V našich skromných podmínkách se snažíme pracovat tak, abychom byli konkurenceschopní i těm několikanásobně větším rozpočtům, zatím se nám to daří, ale je to těžká práce. Věřím, že i letos se na těch 11-12 milionů, co potřebujeme, dostaneme.

Jak se změnil hráčský kádr?
Jsme hlavně rádi, že se nám povedlo udržet jádro zkušenějších hráčů z loňské sezony. Na Aleše Pavlase jsme uplatnili opci, Jarda Kalla má smlouvu ještě na jeden rok. Znovu jsme podepsali Kubu Šulce a Davida Švagrovského, což pro nás bylo hodně důležité.

A nové tváře?
V obraně si hodně slibujeme od Ondry Smetany, což je náš odchovanec. A jsme rádi, že jsme přivedli Jirku Jebavého, o němž si myslíme, že je výborný defenzivní obránce. Už tu pár zápasů odehrál velice dobře. V útoku nejvíc vkládáme do MatúšePaločka, což je hráč, který hrál v Popradu první pětku a byl nejlepším střelcem týmu. Odehrál dva zápasy i za slovenskou reprezentaci, má chuť se prosadit do české extraligy přes první ligu. Chtěli jsme ho už loni, takže jsem moc rád, že to vyšlo letos. Jsou tady dva kluci na zkoušku, kteří byli hodně produktivní v 2. lize. Honza Veselý i Tomáš Šťastný jsou kvalitní hráči a já věřím tomu, že ukážou potenciál a budou pro nás platní.

Kdo naopak v týmu skončil?
Jsou tady hráči, s nimiž ještě budeme jednat, v tuhle chvíli řešíme i rozpočet, protože je napnutý a nechceme se unáhlit v tom, že někoho podepíšeme, aby nám to pak nevyšlo finančně. Jména jako Honza Berger, Zdeněk Doležal, Tomáš Horna či Petr Přeučil řešíme. Ještě je dost času, je možné, že budeme čekat až do léta, co vypadne z extraligových kádrů. S hráči jsme v kontaktu, uvidíme. Samozřejmě, když podepíšou někde jinde, tak bohužel, ale my v tuhle chvíli čekáme, jak dopadne spolupráce s Hradcem a co se ještě naskytne na trhu. Chtěli bychom do přípravy přivést ještě jednoho až dva kvalitní útočníky do prvních dvou pětek, se čtyřmi lidmi jsme v jednání.

Jak se vyvinula otázka další spolupráce s extraligovým Hradcem Králové? Po minulé sezoně, kdy jste vypadli v předkole play-off, jste uvažovali, zda nejít vlastní cestou.
Abychom hráli důstojnou roli v první lize sami, na to nám pár milionů v rozpočtu chybí. Potřebujeme partnera, který nám pomůže vytvořit konkurenceschopný tým. V minulé sezoně vazba s Hradcem Litoměřicím úplně ten očekávaný výsledek nepřinesla, ale Mountfield měl poprvé v historii nějaký spolupracující tým, spousta věcí se musí trochu upravit. A pokud to bude prospěšné pro obě strany, není důvod v tom nepokračovat. Během května by mělo být jasno, v jaké podobě bude spolupráce s Mountfieldem pokračovat. My jsme zatím začali trénovat, máme před sebou standardní osmitýdenní přípravu na suchu. A 25. července už chceme jít na led.

Řešilo se také, zda u týmu zůstane trenér Miloš Říha mladší.
Přípravu jsme zahájili s Milošem Říhou, využijeme i pomoc psychologa, což si myslím, že je dneska už celkem běžná věc. V tuhle chvíli si myslíme, že to klukům jen pomůže. Chceme vytvořit dobrou atmosféru v kabině, v tom jsme měli velké rezervy, kabina nefungovala tak, jak měla, aby tým byl úspěšný.

Čí nápad byl přivést k týmu psychologa?
Měli jsme v tom trošku štěstí, že se nám naskytla možnost využít služeb pana doktora Sobotky, který má velké zkušenosti, působil například v Dukle Praha nebo v Dukle Trenčín. Dal nám svoje schopnosti k dispozici, musím říct, že jsme velice rádi, chce nám pomoct v podstatě nezištně a já si od toho hodně slibuju. I v individuálních sportech je psychologická příprava už naprosto normální věc, věřím, že hráči na to nebudou koukat skrz prsty. A vezmou to jako věc, která jim může pomoct.

K čemu konkrétně?
Hráčům to pomůže každopádně v tom, aby si vyčistili hlavy a mohli se soustředit jen na sport. Každý ví, že hlava tvoří velké procento výkonu. Já psycholog nejsem, je to hodně složitá věda, ale vím, že zkušenosti mnoha hráčů, s nimiž jsem o tom mluvil, byly velice pozitivní. Všichni, kdo tím prošli, mi to jen doporučovali. Nemám důvod k tomu být skeptický.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze