Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér z NHL měl tři promile alkoholu v krvi, když vezl syna na zápas

Darryl Sydor na střídačce Minnesoty. | foto: AP

25 2015
Dvakrát získal Stanley Cup. Obránce Darryl Sydor odehrál 1 291 zápasů v NHL. Pracuje jako asistent kouče v týmu Minnesota Wild. Spoluvlastní juniorský hokejový klub Kamloops Blazers. Ve čtvrtek byl však zatčen za řízení pod vlivem návykové látky a v neděli dobrovolně vstoupil do léčebny v Kalifornii. Opět podlehl v boji se závislostí na alkoholu.

Mezi palcem a ukazováčkem na obou rukou má někdejší výborný bek tetování: datum, od něhož zůstával střízlivý. To místo si vybral schválně. Měl ho přímo na očích, kdykoliv se chystal napít z láhve nebo skleničky. Ani tahle důmyslnost Sydora minulý týden nezachránila.

Policisté ve městě Fridley v americkém státě Minnesota přijali zprávu, že na dálnici číslo 65 podezřelým způsobem kličkuje vozidlo. Zastavili ho a záhy zjistili, že šofér není v ideální formě. Nesrozumitelně drmolil, dlouho hledal v peněžence průkaz totožnosti. Zatkli jej a na stanici zjistili, že má v krvi tři promile alkoholu, čili skoro čtyřnásobek povoleného limitu.

Přitěžující okolností pro Sydora je fakt, že s ním v autě seděl jeho dvanáctiletý syn, jehož ve čtvrtek navečer vezl na zápas. Mimochodem chlapec utkání nezmeškal. Jeden z policistů ho na stadion do Plymouthu osobně hodil a ještě mu u trenéra dohodl následný transport domů.

Mnohem hůř bylo jeho otci, jenž se v dubnu veřejně přiznal k alkoholismu. Deníku Star Tribune řekl, že loni v létě podstoupil odvykací kúru v rehabilitačním středisku v Kanadě. Celou sezonu vydržel bez pití a nechal si vyrobit zmíněná tetování. Jenže pokušení se nyní znovu ozvalo.

„Darryl nepokračoval v léčbě, proto do toho zase spadl,“ řekl jeho advokát Ryan Pacyga pro Star Tribune. „Choroba se rozvíjí, jestliže s ní nepracujete. Člověk se v podobných situacích domnívá, že všechno zvládá. A najednou si připadá, jako by mu někdo vytrhl koberec zpod nohou.“

Sydora provází pověst muže oddaného rodině. S manželkou Sharlene, jež při jeho zadržení byla u příbuzných v Kanadě, vychovávají čtyři děti. Tři promile alkoholu v krvi však značí těžkou opilost. Třiačtyřicetiletý Sydor o víkendu nastoupil do léčebny v Kalifornii, kde má setrvat nejméně 30 dní.

„Mrzí ho to. Stydí se. Je naštvaný,“ řekl právník Pacyga.

Sydor v NHL strávil 18 sezon. Stanley Cup dobyl s Dallasem (1999) a Tampou (2004). Když v St. Louis končil s kariérou, jeho šéfové jej chválili za dokonalou profesionalitu.

V červnu 2011 byl jmenován asistentem Mikea Yea, hlavního kouče Minnesota Wild. Je jisté, že nestihne začátek přípravného kempu před NHL. Jeho budoucnost je nejistá, zatím zůstává zaměstnancem klubu. Obžalován bude 12. října. Hrozí mu až rok vězení.

Pacyga mu však radí, aby se soustředil na bitvu se závislostí, nikoliv na právní stránku věci. „Potřebuje se neustále udržovat. Nemocný si myslí, že si dá dva drinky... A najednou jich je příliš mnoho. Až se Darryl vrátí, chtěl bych ho dostat do péče s každodenní podporou. Čeká ho ještě dlouhá cesta.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze