Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dát tři góly Kanadě, to bylo něco

20 2004
Na pětaosmdesátý se mi vzpomíná moc krásně. Vyhráli jsme titul, mně se navíc v rozhodujícím zápase s Kanadou dařilo, dal jsem hattrick. Ale po pořádku. Začátek šampionátu nám vyšel, pak se to však pokazilo. Fanoušci nám naštěstí pořád věřili. Je důležité, aby vás nezavrhli kvůli jedné blbosti.

Přesto na nás byl velký tlak. A my jsme si ho na sebe vytvářeli i sami. V prvním zápase finálové skupiny jsme porazili výborné Sověty. Potrápili jsme je už v prvním duelu dva dny předtím. Poznali jsme, že víme, jak na ně. Hlavně bojovat o každý metr ledu a pokrýt jejich první pětku.

To byl zvlášť těžký úkol. Makarov, Larionov, Krutov - ti byli skvělí. Říká se, že Makarov byl lepší hokejista než Gretzky. Ano, nezdá se mi to přehnané. Já vždycky obdivoval sovětský hokej. Podtrhl bych, co řekl trenér Bukač: Můžeme je porazit, ale ne porážet.

O zlatu rozhodoval zápas s Kanadou. Byl to osud, že jsem ho nakonec rozhodl já. Zkrátka se mi tenkrát povedly věci, které se zas tak často nepovedou. Jako sólo v oslabení. Vyjel jsem za vyhozeným pukem, viděl jsem pádícího beka, podržel jsem si puk, pak jsem ještě uhnul a byl jsem před gólmanem. Zkusil jsem na něj kličku Vládi Martince a vyšlo to! Ale toho místa tam moc nebylo...

Byla to drzost, to přiznávám. Hokejista ji získá mnohem dřív, už jako malý kluk. Já takových sól předvedl v žácích nebo v dorostu hodně. A že to vyšlo i na mistrovství světa? To už bylo hlavně věcí psychiky. Oslavy titulu byly bujaré. Nejdřív jsme si odbyli oficiality, do kabiny za námi přišli Himl se Štrougalem, následovala jízda do Paláce kultury.

Až pak jsme se uvolnili, v průhonickém hotelu jsme si to užili. Oslavy řídili Richter s Lukáčem, ti to měli takřka v popisu práce. Možná až Průhonicích nám došlo, čeho jsme dosáhli.

Hokejové mistrovství světa 1985
Kde se hrálo:
Praha - Sportovní hala, Eden
Na co se chodilo do kina: Vesničko má středisková, Brazil, Amadeus Co se hrálo za muziku: Peter Nagy, Dalibor Janda, Karel Gott, Hana Zagorová, Petra Janů, Elán, Olympic
Na co se chodilo do divadla: Divadlo Járy Cimrmana (Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem)
Tehdejší literatura: Milan Kundera (Nesnesitelná lehkost bytí), Ladislav Pecháček (Dobří holubi se vracejí)
Automobily doby: Škoda 105, 120, 130 L a 130 GL, Garde, Rapid, Chevrolet Camaro
Jaká byla móda: džínové kalhoty, tzv. plísňáky, kalhoty „mrkváče“, ženy oblékaly květované svetry, někdy lesklé s lurexovým vláknem, nazouvaly lakové boty „kačenky“
Stát: ČSSR, prezident Gustáv Husák
Historická souvislost: Na Strahově proběhla pompézní spartakiáda. Zemřel šéf sovětské komunistické strany Černěnko, na jeho místo nastupuje Michail Gorbačov. Nastává doba perestrojky, glasnosti.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze