Vítejte u podrobné reportáže z druhého semifinále světového šampionátu, které určí finálového soupeře pro Švédy a protivníka v boji o bronz pro český tým.

Rusové hrají o čtvrtou finálovou účast v řadě (v letech 2008 a 2009 slavili zlato, loni se museli sklonit před českým týmem), Finsko si naposledy finále zahrálo v roce 2007 v Moskvě proti Kanadě. Tehdy Seveřené v semifinále vyřadili právě Rusy.

Zatímco zkušenosti z posledních let favorizují Rusko, na tomto šampionátu si zatím lépe počínají Finové. Ti zatím prohráli pouze s českým týmem a v osmifinálové skupině ve vzájemném souboji přemohli sbornou 3:2 po nájezdech, když se dokázali vzpamatovat ze stavu 0:2

Naproti tomu Rusy kromě jejich nynějšího protivníka zdolali také Češi a Němci, problémy měl favorit i se Slovinskem, Slovenskem a Dánskem. Sebevědomí si ale svěřenci kouče Bykova spravili ve čtvrtfinále, kde ve třetí třetině otočili souboj s Kanadou.

Morozov

Rozhodčí: Lärking (SWE), Orság (SVK) - Arm (SUI), Semjonov (EST)
Počet diváků: 9 272

Největší finskou hrozbu představuje kanonýr Jarkko Immonen, autor sedmi gólů a dvou asistencí. Šest kanadských bodů nasbírali Tuomo Ruutu (6+0), Mikko Koivu (2+4) a Mikael Granlund (1+5). Oporou Suomi je také brankář Petri Vehanen s úspěšností 93.75 procent.

Nejproduktivnějšími Rusy jsou Denis Zaripov a Ilja Kovalčuk s bilancí 1+5. Střelcem týmu je čtyřgólový Sergej Zinovjev, třikrát se trefil bombarďák z obrany Ilja Nikulin.

Poté, co Slováci vyhnali z branky Nabokova, se sborná může spolehnout i na svého gólmana. Konstantin Barulin se pyšní úspěšností 94.07 procent.

Finsko dnes nastoupí v bílých dresech, Rusko v červených.

Pokud by souboj rozhodovaly nájezdy, mají Seveřané velkou výhodu. V Bratislavě už je absolvovali třikrát a pokaždé vítězně.

Hokejisté obou týmů už krouží po ledové ploše ještě ne zcela zaplněné Orange Areny, začátek duelu se blíží.

Už je vše připraveno k úvodnímu buly.

0:09

Rusové hned předvedli zakázané uvolnění.

0:40

Teď Rusové zazlobili v útočném pásmu, branku Vehanena ale neohrozili.

1:30

Krátký finský nápor nepřinesl šanci, ale alespoň druhý ruský icing.

1:47

Od modré pálil Väänänen, Barulin si připsal první zákrok.

2:25

Ruský gólman za brankou rozehrál na hokejku soupeřova útočníka, Pihlström toho ale nevyužil.

3:09

Ruské přečíslení tři na dva zakončil Afinogenov střelou do obránce Salmely.

3:40

Morozov u mantinelu ve finském pásmu udělal otočku, následně ale přihrál nepřesně.

3:56

Chvíli na to se sám Morozov dostal do zakončení, v tísni ale pořádně nevystřelil.

4:45

Rusko zakládá útok za svou brankou, tu finskou zatím žádnou střelou neohrozilo.

5:11

Ruský brankář snadno chytil nahození Pyöräly.

6:00

Na pravém křídle se snažil prosadit Ovečkin, jeho střelu přizvedl finský obránce do ochranné sítě.

6:29

Za kruhy dostal chvíli času Nokelainen, z první ale pálil vedle.

6:43

V úvodu zápasu jsou aktivnější Finové, kteří vedou na střely na branku 5:1.

7:29

Finům se otevřel prostor k zajímavému přečíslení, Ruutu ale vjel do útočného pásma příliš rychle a rozhodčí odpískali ofsajd.

8:09

Před finskou brankou bylo živo, k dorážce se dostal Kuljomin, ovšem mířil přímo doprostřed branky a tudíž do Vehanena.

9:04

Ovečkinův hit za finskou brankou zařídil střeleckou pozici pro Gorovikova, ten pálil jen do brusle soupeřova obránce.

9:49

Z pravého kruhu zkoušel štěstí Lajunen, střílel ale nepřesně.

10:40

Finský kolotoč ukončil Kovalčuk, který získal puk.

10:53

Střelu od modré šikovně tečoval Radulov a poslal puk jen těsně vedle finské branky.

12:11

Odvážnou akcí se blýskl Granlund, který se zpoza ruské branky proháčkoval až do zakončení a Barulin si oddechl, že jeho pokus našel pod svými betony.

12:41

Ovečkin předvedl svou obávanou střelu přes obránce a Vehanen byl rád, že ho prudká rána trefila.

13:25

Před finskou brankou zlobili Zaripov a Morozov, Vehanen dokázal vleže zasáhnout a pak i přikrýt puk.

14:00

Po přihrávce zpoza branky zakončoval Koivu, zblízka ale puk za Barulina neprotlačil.

15:00

Hraje se rychlý hokej plný tvrdých střetů, gólových šancí ale zatím mnoho k vidění není.

15:30

Od mantinelu střílel Immonen, Barulin puk vyrazil před sebe. Tam však žádný připravený Fin nebyl.

16:46

Po kostrbaté pasáži se dostal k puku Pyörälä, z úhlu ale ruskou branku neohrozil.

17:42

Kovalčuk zkoušel kličku, přes Välivaaru neprošel.

17:55

Teď už se po přečíslení tři na dva dostal Kovalčuk ke střele a Vehanen musel dobře umístěný puk vytěsnit lapačkou.

19:03

Ovečkin na vlastní modré ukořistil puk a hnal se dopředu, kde se srazil s Jaakolou. Zatímco ruský útočník pokračuje ve hře, finský bek je v péči lékařů.

19:55

Kapanen pouze zavezl puk za ruskou branku, tam o něj přišel.

20:00

Po konci třetiny se do sebe zaklesli Fin Komarov s Těreščenkem, kolem nich se sjel hlouček hráčů, ale nakonec se vše obešlo bez pěstních úderů i vyloučení.

20:00

První třetina nabídla spíš přehlídku tvrdých hitů než gólových šancí. Na střely byli aktivnější Finové 9:7, složitější situace ale musel řešit jejich brankář Vehanen.

20:11

První třetinu zahájili zakázaným uvolněním Rusové, teď stejné číslo předvedlo Finsko.

20:30

Koivu vtipně hledal před brankou Ruutua, ten na puk pořádně nedosáhl a Barulin tak zasáhl bez větších problémů.

21:27

Do finského pásma pronikl Arťuchin, vystřelil ale nepřesně.

21:33

Následně se puk odrazil k Nikulinovi, jehož pokus zblokoval finský obránce.

22:05

Pesonen v dobré šanci minul.

22:42

Od modré nahazoval Jaakola, Barulin vyrazil.

22:52

Rusové nechali hodně prostoru Nokelainenovi, ten z pravého kruhu poslal puk ve vyložené šanci mimo vzdálenější tyč.

23:49

Tjutinův pokus z ostrého úhlu prolétl kolem finské branky bez teče.

24:39

Aaltonen se pěkně uvolnil stahovačkou, vzápětí ale puk jen odevzdal.

25:04

Pesonen zakončoval po křížné přihrávce a přemisťující se Barulin nevěděl, kde má puk. Ten zůstal ležet za ním, ale nikoliv v brance.

25:13

Mikael Granlund (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Jarkko Immonen . Stav zápasu Finsko - Rusko 1:0
Neuvěřitelný kousek finského mladíka! Granlund za brankou nabral po vzoru florbalistů puk na čepel, donesl ho před branku a dosloval jej hodil pod břevno. Rozhodčí ještě prohlíželi video, zda hůl nebyla příliš vysoko. Nebyla, gól platí.

25:18

Finové měli další velkou šanci, když na Barulina najížděl Pihlström a po kličce poslal puk do tyče!

27:00

Rusové jsou i nadále pod finským tlakem.

27:33

Rusové jeli dva na dva, Radulov ale přenechával puk Kovalčukovi nešikovně a Finové se jej snadno zmocnili.

28:02

Nikulin nedokázal pořádně vystřelit, Vehanen puk odrazil hokejkou.

28:11

Kuljomin už pálil tvrdě, ale přímo do Vehanena.

28:56

Ovečkin si najel do vyložené pozice před brankoviště, pak se mu však puk svezl z hokejky a doklouzal vedle branky.

29:01

Vyloučen hráč Mika Pyörälä (Finsko), 2 min. za Hákování
První přesilovku zápasu si zahrají Rusové.

29:22

V oslabení ujel Kapanen, přes obránce střílel příliš vysoko.

29:57

Ovečkin nabil na modrou, kde bez přípravy pálil Nikulin, ovšem jen do bránícího Fina.

30:14

Jaakola při pokusu vyhodit puk promáchl, hned tři Rusové se ocitli před brankovištěm, po přihrávce Radulova však Zinovjev místo odkryté branky trefil tyč.

30:32

Vyloučen hráč Jevgenij Arťuchin (Rusko), 2 min. za Nedovolené bránění
Tvrdý zákrok na hráče bez puku byl správně oceněn dvěma minutami. Bude se hrát čtyři na čtyři.

31:01

Začíná finská přesilovka.

32:14

Finové mají výhodu, ale asi o tom nevědí a ztrácejí vteřiny přesilovky pět na tři.

32:21

Vyloučen hráč Ilja Nikulin (Rusko), 2 min. za Podražení
Dvojnásobná přesilovka bude trvat jen 11 vteřin.

32:27

Niskala se dostal ke střele, ta ovšem nebyla tvrdá a Barulin ji chytil do lapačky.

32:31

Po střele Kapanena ruský brankář nic neviděl, puk se ale odrazil od jeho betonu.

32:57

Immonen tvrdou ranou trefil Barulina do hlavy, vzápětí dorážel Koivu do bočního oblouku branky.

33:18

Kuljomin zařídil svému týmu trochu oddechu, když zavezl puk do finského pásma.

34:21

Na závěr přesilovky pálil od modré Salmela, Barulin udržel puk v klíně. Až na tuto střelu zvládli Rusové poslední minutu oslabení bez problémů.

35:00

O zaslouženosti finského vedení svědčí poměr střel ve druhé třetině 11:3.

35:25

Po přihrávce do tandemu pálil tvrdě Granlund, puk však prosvištěl mimo branku.

36:35

Finové dlouho motali Rusům hlavu v jejich pásmu, pak však ujel Kovalčuk a když už se zdálo, že prováhal moment pro střelu, odrazil se puk před Zinovjeva. Ten však trefil jen bránícího hráče a nakonec puk přikryl Vehanen.

36:41

Vyloučen hráč Juhamatti Aaltonen (Finsko), 2 min. za Zdržování hry

37:30

Rusové se zatím nedokázali usadit v pásmu.

38:10

Kolotoč přihrávek ukončila rána Kovalčuka, Vehanen byl pozorný a vyrazil.

38:28

Vyloučen hráč Alexandr Ovečkin (Rusko), 2 min. za Sekání
Ovečkin sekl brankáře, pak se sice omluvil, ale trestu rozhodčích neunikl. Bude se hrát čtyři na čtyři.

38:41

Ale jen chvíli, teď začíná finská přesilovka.

39:42

Kulikov místo vyhození ztratil puk, Finové z toho vytěžili střelu Ruutua, kterou betonem vyrazil Barulin.

39:59

Těsně před koncem třetiny si ruský brankář připsal ještě jeden zákrok proti Immonenově střele z úhlu.

40:00

Po trochu nudné první části nabídla ta druhá přehlídku šancí, z nichž většinu měli Finové, kteří Rusy přestříleli 14:6. Zásluhou Granlunda se také ujali vedení.

40:00

Nebyla to ovšem ledajaká trefa, na Granlundův kousek se bude ještě dlouho vzpomínat. Finský útočník předvedl fintu, která je známá hlavně z florbalu, ale podařila se jen pár hokejistům.

40:00

Rusko potřebuje ve třetí třetině přidat, dosud se zmohlo pouze na 13 střel na bránu a jednu tyčku. Jako inspirace však sborné pořád může sloužit včerejší obrat proti Kanadě.

40:16

Rusko pokračuje ve čtyřech a málem šlo po vyhození Kajgorodova na střídačku do tří.

40:28

Ovečkin skáče na led, bude se hrát v plném počtu.

41:18

Od modré čáry napřáhl finský útočník Komarov, jeho dělovka letěla mimo bránu.

41:50

Afinogenov z úhlu najížděl na Vehanena, následoval velký tlak, který ukončil až výborný zákrok finského brankáře po ráně Nikulina.

42:05

Další šanci Rusů měl Ovečkin, který zblízka dorážel vedle.

43:00

Pihlström tečoval nahození spoluhráče a Barulin měl štěstí, že jej puk trefil.

43:18

Na druhé straně ostře pálil Těreščenko, Vehanen byl dobře postavený a puk nejen chytil, ale i udržel.

43:52

Finský brankář musel znovu zasahovat proti nahození Kalinina, následně rozhodčí vykázal hru do středního pásma kvůli postavení Kuljomina v brankovišti.

44:28

Aaltonen pěkně připravil pozici pro Pesonena, ten však střílel nepřesně.

45:33

Ovečkin si najel před branku, kde bekhendem poslal puk do Vehanena.

45:33

Ruská hvězda byla už podruhé vyloučena za to samé, tedy seknutí do finského brankáře.

46:23

Rusům se dlouho nedařilo vyhodit, nakonec se jim to však povedlo.

47:20

Finové si dlouho vyměňovali puk, až Koivu málem našel Aaltonena před prázdnou brankou.

47:40

Jani Lajunen (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství). Stav zápasu Finsko - Rusko 2:0
Další kuriózní trefa! Lajunen se vřítil do pásma a střílel hodně nepřesně, puk se však odrazil od zadního mantinelu, Lajunen do něj na brankové čáře plácl a Barulin si jej srazil za záda. Kotouč ještě mohl odpálit Aťjušov, ale netrefil a puk se nakonec došoural těsně za brankovou čáru.

48:44

Vyloučen hráč Ilja Kovalčuk (Rusko), 2 min. za Sekání
Rusové si nedají říct, už potřetí je jejich hráč vyloučený za seknutí do Vehanena. Kovalčuk se pak pořádně obořil na rozhodčího a může být rád, že nvyfasoval desetiminutový trest.

49:15

Jarkko Immonen (Finsko) vstřelil branku (8. gól na mistrovství), asistence Mikael Granlund. Stav zápasu Finsko - Rusko 3:0
S Rusy už je hodně zle. Granlund zpoza branky poslal žabkou puk na Immonena, který zblízka zamířil ke vzdálenějí tyči.

49:55

Po přihrávce zpoza brány se před Vehanenem zjevil Zinovjev, finský brankář dobře ucpal prostor.

50:41

Vyloučen hráč Ossi Väänänen (Finsko), 2+2 min. za Vysoká hůl
Ještě je tu šance pro Rusy v podobě dlouhé přesilovky. Afinogenov utrpěl krvavý šrám, proto dostal finský bek trest na 4 minuty.

51:14

Kovalčuk střílel z úhlu nepřesně, puk se navíc vykutálel z útočného pásma.

51:45

Teď už Finové dokázali vyhodit sami.

52:03

Nikulin pálil od modré, Vehanen vyrazil.

52:26

Další zákrok finského brankáře, tentokrát si poradil s ránou Ovečkina, ovšem zlomila se mu při tom hůl.

53:07

Trest týmu (Rusko), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě
Hloupá ruská chyba. Místo, aby využili toho, že Vehanen chytal s hráčskou holí, naskočili na led v šesti.

53:59

Vypadalo to, jako by pokračovala ruská přesilovka. Na konci kombinace se uvolnil Ovečkin, Finové však jeho střelu přizvedli do ochranné sítě.

54:27

Afinogenov dobře nahrával před branku, tam však Kalinin špatně zpracoval puk a Rusové o vyloženou šanci přišli.

54:41

Finové jsou v pěti a chvíli si zahrají přesilovku.

55:07

Teď už jsou kompletní i Rusové.

56:00

Zaripov dovezl puk do útočného pásma, Rusové z toho ale nic nevytěžili.

56:33

Vyloučen hráč Mikael Granlund (Finsko), 2 min. za Nedovolené bránění
Zřejmě poslední ruská šance.

57:05

Radulov z kruhu pálil hodně nepřesně.

57:25

Nikulinova střela od modré byla tečována, puk skončil opět na zadním mantinelu.

57:36

Finové po buly vyhazují.

58:00

Už jen dvě minuty dělí Finsko od finále.

58:25

Ovečkin to zkoušel z první, Vehanen je však dnes bezchybný.

58:39

Finský brankář přikryl odražený puk.

58:59

Kuljomin si před finskou brankou zpracoval puk, klička přes Vehanena mu ale nevyšla.

59:21

Ruský nápor zastavil ofsajd.

59:40

Rusové musí začínat akci zpoza své branky.

59:57

Vehanen podtrhuje svůj skvělý výkon zákrokem lapačkou proti Kovalčukovi.

60:00

Finové se objímají, po zaslouženém vítězství si po čtyřech letech zahrají finále. Rusko se podruhé na turnaji střetne s Českem, tentokrát o bronz.

60:00

Poslední třetinu vyhráli Rusové na střely 17:6, celkově celý zápas 30:29, jenže Finové byli rychlejší, týmovější a především také disciplinovanější.

60:00

Nejlepšími hráči vyhlášeni brankáři Barulin, i když při druhém finském gólu rozhodně neměl čisté svědomí, a Vehanen, který chytal výborně.

60:00

V neděli se tedy nejprve utkají o bronz Rusko s Českem a následně ve velkém finále Švédsko s Finskem. Děkujeme za pozornost a loučíme se.

20. února 2022 5:10Finsko-Rusko 2:1
11. listopadu 2021 17:30Rusko-Finsko -:-
20. prosince 2020 13:30Rusko-Finsko -:-
5. listopadu 2020 17:30Rusko-Finsko -:-
6. února 2020 17:30Finsko-Rusko -:-
15. prosince 2019 14:00Rusko-Finsko -:-
7. listopadu 2019 17:30Finsko-Rusko -:-
25. května 2019 15:15Rusko-Finsko 0:1