Dobrý den u sledování podrobné on-line reportáže z hokejového mistrovství světa. Kanada vyzve outsidera z Francie. Úvodní buly bude v 16:15.

Mladý kanadský tým v úvodním zápase porazil 4:1 Bělorusko. Dvěma góly se blýskl teprve dvacetiletý Jordan Eberle. Naopak Francie padla se Švýcarskem 0:1 po prodloužení.

Kanaďané přivezli do Košic druhý nejmladší výběr od roku 1977, kdy na šampionáty vysílají zástupce z NHL. Věkový průměr týmu byl v prvním zápase okolo 19 let. "Jsou mnohem vyspělejší, než by se v jejich věku očekávalo," myslí si kouč Hitchcock.

Minulý rok Kanaďané na mistrovství propadli, proto by letos chtěli zaváhání napravit. Poslední titul vyhrála pro Kanadu v roce 2007 zkušená parta kolem Shanea Doana.

28 Raux

Rozhodčí: Bulanov (RUS), Odinš (LVA) - Šeljanin (RUS)
Počet diváků: 4 457

V týmu Francie bude pro české diváky nejznámější útočník Sacha Treille, který hraje českou extraligu za Spartu.

V hale v Košicích rozhodně není plno, ale bude se hrát ve slušné atmosféře. Vidět jsou kromě kanadských vlaječek třeba i slovenské. Kapacita stadionu je necelých osm tisíc míst.

Jako první se na ledě objevili Francouzi v bílém, až po nich vyjeli na plochu i Kanaďané.

0:16

Vyloučen hráč Sacha Treille (Francie), 2 min. za Vysoká hůl

1:02

Marc-Andre Gragnani (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Jason Spezza a Dion Phaneuf. Stav zápasu Kanada - Francie 1:0
Kanaďané využívají přesilovku! Francouzský brankář Huet sice na první střelu stačil, Gragnani měl ale při dorážce odkrytou branku a nemýlil se.

2:01

Francouzi se poprvé dostali do útočné třetiny soupeře. Velké nebezpečí to ale pro favorita neznamenalo.

3:02

Francouzský útočník Henderson vystřelil od modré, to ale pro gólmana Reimera nemohlo být nebezpečí a v pohodě chytil do lapačky.

3:28

Francouzi se teď na chvíli usadili před kanadskou bránou, dokonce i dvakrát nepovedeně vystřelili, ale Reimer ve spolupráci se svými obránci všechno v pohodě vyřešili.

4:29

A akce i na druhé straně. Kanaďan Clutterbuck se dostával do šance z levé strany, ale jeho střelu pohotově kryl lapačkou Huet.

5:26

Mladý kanadský útočník Skinner motal francouzské obránce v rohu, ale nedokázal přihrát před bránu na své spoluhráče. Francouzi se zachránili vyhozením na zakázané uvolnění.

6:13

Žádný velký tlak Kanady se zatím nekoná, ale i tak mají převahu.

6:35

Jason Spezza (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Dion Phaneuf. Stav zápasu Kanada - Francie 2:0
Kanada šla do rychlého protiútoku. Spezza mezi obránci hbitě vystřelil, na což ještě brankář Huet stačil. Pak si ale obránce Besch sklepl míč do vlastní brány.

6:59

Kanada hraje sice jen tak "na půl plynu", i to jí ale proti Francii stačí. Hraje se hlavně na polovině evropského celku.

7:36

Vyloučen hráč Andrew Ladd (Kanada), 2 min. za Krosček

7:36

Přesilovku si zahrají i Francouzi. Uvidíme, jestli se tak vrátí do zápasu. Mají šanci vstřelit kontaktní gól.

8:09

Vyloučen hráč Nicolas Besch (Francie), 2 min. za Držení protihráče

8:09

Francouzská přesilovka moc dlouho netrvala, outsider se nedostal ani do šance. Po faulu Besche se bude hrát čtyři na čtyři.

9:45

Vyloučen hráč Stéphane Da Costa (Francie), 2 min. za Krosček

9:45

Kanadu čeká krátká přesilovka pět na tři.

10:12

Když Besch naskakoval z trestné lavice, dostal se do úniku, který ale zlikvidoval kanadský brankář Reimer. Kanadě se přesilovka pět na tři vůbec nepovedla.

10:28

Čeká se, až pořadatelé opraví bránu kanadského gólmana, která vyskočila ze svého uchycení.

11:05

Kanadě se podařilo rozestavit klasické přesilovké postavení. Nashova střela ale skončila mimo bránu.

11:32

Kanaďan Neal se prokličkoval až před francouzskou bránu, dvojice francouzských obránců ho ale dokázala na poslední chvíli o puk připravit.

11:45

Francouzi v plném počtu.

12:02

Jeff Skinner (Kanada) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence John Tavares. Stav zápasu Kanada - Francie 3:0
Skinner si popotáhl puk proti pohybu francouzského gólmana Hueta a bekhendem v pohodě poslal puk do sítě, ačkoliv se Huet natahoval, co mohl. Kanada kráčí za suverénním vítězstvím.

12:58

Kanadu při další útočné akci zastavil ofsajd.

13:36

Francii se vůbec nepovedl útok, naopak Kanada šla do rychlého protiútoku. Odražený puk se dostal pod beton brankáře Hueta.

14:56

Velká šance Francie. Fleury vybídl Desrosierse, který ale v kritický moment před Reimerem promáchl. Druhý pokus už mu vyšel, ale žádná nebezpečná střela z toho nebyla.

15:10

Vyloučen hráč Teddy Da Costa (Francie), 2 min. za Podražení

15:22

První útok v přesilovce se Kanadě nepovedl, jeden z jejích hráčů se chytil do ofsajdu.

16:32

Sám před brankářem byl kanadský útočník Tavares, byť stál v hodně ostrém úhlu. To byl taky hlavní důvod, proč Hueta nedokázal překonat.

17:08

Francie mohla v oslabení snížit! Meunier se dostal do samostatného úniku a chtěl Reimerovi prostrčit puk mezi betony. Kanadský brankář ale dokázal ucpat všechny volné prostory a Francouze skvěle vychytal.

17:10

Francie už hraje v plném počtu.

18:12

Hra se přelévá ze strany na stranu. Hraje se dlouho bez přerušení.

19:28

Kanada chtěla ještě v poslední minutě první třetiny zaútočit, ale puk jí utekl na zakázané uvolnění.

20:00

Jasně lepší jsou Kanaďané, kterým k luxusnímu vedení o tři góly stačilo i tréninkové tempo. Francouzi se sice snaží ujíždět do protiútoků, zatím se jim ale moc nedaří. A když už ano, stojí proti nim skvělý brankář Reimer.

20:01

Francie vystřídala před druhou třetinou gólmana. Do brány se postavil Lhendry místo Hueta.

20:58

Neutekla ještě ani minuta a nový muž ve francouzské brance už má na kontě dva zákroky, i když ne nijak těžké.

21:41

Francouzi vstoupili do druhé části aktivněji, líp bruslí a snaží se procpat před kanadskou branku. Do šance se ale během úvodních dvou minut ještě nedostali.

23:01

Teď se Francii útok znovu nepovedl. Po zakázaném uvolnění se bude zahrávat v jejím obranném pásmu.

23:16

Ne moc silnou střelu vyslal z dálky na Reimera francouzský útočník Treille. Kanadský brankář neměl problém a stihl ještě rozehrát.

24:08

Kanadský útočník Zajac postupoval po pravé straně a zapěstím vystřelil. Francouzský brankář Lhenry betony střelu vyrazil.

25:03

Kanaďan Kane se nestihl vrátit do středního pásma, a tak další útok nedokončen kvůli ofsajdu.

26:14

Kanadský brankář Reimer musel zasahovat po střele Treilleho, ale betonem vyrazil do bezpečí.

25:41

Do zakončení před francouzskou bránu se tlačil Tavares, ale obránci Francie ho ke střele nepustili a ubránili se.

26:36

Tvrdou střelu si připsal Burns, ale puk byl sražen mimo bránu.

26:42

Vyloučen hráč James Neal (Kanada), 2 min. za Podražení

27:42

Francie si s přesilovkou neví rady, Kanaďané se zatím bez problémů brání.

27:51

Francouz Auvitu si po skvělé přihrávce přes celou šířku útočné třetiny připsal tvrdou střelu, ale brankář Reimer byl u pravé tyčky připravený.

28:48

Hraje se pět proti pěti. Neal je zpátky z trestné lavice. Francouzi se dostali do jedné slušné šance.

28:47

Vyloučen hráč Marc-Andre Gragnani (Kanada), 2 min. za Zdržování hry

29:14

Pierre Edouard Bellemare (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Sacha Treille a Yohann Auvitu. Stav zápasu Kanada - Francie 3:1
Francie využívá přesilovku a snižuje! Treille se skvěle vyhnul ve středním pásmu obránci a předložil Bellemaremu, který vymetl šibenici.

29:47

Vyloučen hráč James Neal (Kanada), 2 min. za Držení protihráče

29:51

Francouzi jsou po sérii přesilovek na koni, teď mohou snížit na rozdíl jediného gólu při další početní výhodě.

31:51

Kanada sice v plném počtu, ale Meunier se ještě v pádu snažil o zakončení. Trefil ale jenom protihráče.

32:40

Na levé straně naznačil střelu kanadský útočník Skinner, ale ještě popojel a až potom vypálil. Brankář Lhenry ale prostor u pravé tyčky bezpečně pokryl.

33:18

Vyloučen hráč Jason Spezza (Kanada), 2 min. za Sekání

33:18

Francouzi jsou mnohem aktivnější než v první třetině a z toho plynou kanadská vyloučení. Další slušná šance pro Francii vstřelit kontaktní gól.

34:14

Francouzi se řítili na kanadskou bránu, ale Treille nedokázal ze strany procpat puk ani na jednoho svého spoluhráče.

35:18

Kanada se ubránila a je v plném počtu. Hraje pět proti pěti.

36:06

Chris Stewart (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Jeff Skinner a John Tavares. Stav zápasu Kanada - Francie 4:1
Steward stál mezi kruhy a vypálil. Lhenry dokázal puk vyrazit a před brankou se o něj začali přetahovat tři hráči na každé straně. Nejlíp se zorientoval Steward, který puk zasunul za ležícího francouzského brankáře.

36:49

Alex Pietrangelo (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství). Stav zápasu Kanada - Francie 5:1
A Kanada rychle přidává další gól. Podobná situace jako před chvílí. Francouzský brankář Lhenry puk nezachytil a po skrumáži se nejrychleji k puku dostal Petrangelo.

38:21

To je pro Francii velká smůla. Zrovna ve chvíli, kdy se nadechovala k náporu a zkoušela vstřelit druhou branku, jí Kanaďané nasázeli dvě rychlé branky a rázem je to o čtyři góly.

40:00

Francie hrála mnohem líp než v první třetině, o moc líp z toho ale nevyšla. V sérii přesilovek vstřelila jen jeden gól, naopak v závěru dvakrát inkasovala a zdá se, že je rozhodnuto.

40:46

Kanada se přes dotírající Francouze nemohla dostat do útoku, a tak hráči raději vyhodili na zakázané uvolnění.

41:11

Trest týmu (Francie), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě

41:41

Brent Burns (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence James Neal a Rick Nash. Stav zápasu Kanada - Francie 6:1
Kanada přesilovku rychle využívá. Burns dostal dobrou přihrávku a z levé strany tvrdou ranou trefil přesně pod lapačku.

42:28

Kanada šla do rychlého protiútoku, tentokrát se ale do zakončení nedostala.

43:31

Francouzi šli do útoku dva na dva, ale Desrosiers se neodvážil k přihrávce na lépe postaveného spoluhráče a o puk přišel.

43:59

Teď se Francouzi alespoň dostali ke střele. Obránce Auvitu se vydal na útočný výlet, prosmýkl se středem pole mezi dvěma obránci a vystřelil. Reimer bez potíží chytil do lapačky.

44:38

Rick Nash (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství). Stav zápasu Kanada - Francie 7:1
Nash využil zmatků při francouzské rozehrávce, dostal se za obránce a blafákem do bekhendu překonal brankáře Lhenryho.

45:55

Teď už jsou Francouzi úplně bez šance. Vypadá to, že se bude zápas dohrávat v tréninkovém tempu a Kanada se bude pokoušet o zvýraznění už tak vysokého vedení.

46:10

Kanada posílá na posledních čtrnáct minut do hry brankáře Dubnyka. Zaprvé, aby se rozchytal, zadruhé, aby se Reimer nezranil.

46:50

Tyč! Francouzský brankář Lhenry se jen ohlédl, jak se puk odráží od spojnice tyče a břevna.

47:14

Kanadský brankář Dubnyk si připsal první zákrok, v pohodě chytil střelu z dálky.

49:19

Kanada už si dělá, co chce. Závěr už si může dovolit vypustit, přesto se hraje hlavně ve třetině Francie. Favorit se ale zatím do dalších šancí nedostávají.

51:02

Do útočné třetiny se vřítil kanadský útočník Duchene, který vyzkoušel pozornost Lhenryho, jenž ovšem jeho střelu vyrazil do bezpečí.

52:39

Za kanadskou bránou měl pod kontrolou puk Treille, ale nedokázal přihrát najíždějícím spoluhráčům, protože upadl a jen odevzdal puk Kanaďanům.

54:36

Francouzský brankář Lhenry se pokusil o dlouhou přihrávku až k útočné třetině na vyčkávajícího spoluhráče, ale Kanaďané jeho úmysl vystihli.

54:30

Vyloučen hráč Nicolas Besch (Francie), TS min. za Podražení

54:30

TRESTNÉ STŘÍLENÍ Jeff Skinner (Kanada) proměnil (2. gól na mistrovství) . Stav zápasu Kanada - Francie 8:1

Skinner nájezd bez problémů proměnil. Trefil se přesně mezi betony gólmana Lhenryho.

55:52

Francouzský útočník Raux vystřelil od modré. Spíš to vypadalo, že se držel starého známeho "když nevíš, co bys udělal, tak vystřelil".

57:00

Tři minuty do konce. Ani Kanada už se tolik do útoku netlačí. Čeká se na konečnou sirénu.

57:44

Travis Zajac (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Cal Clutterbuck a Alex Pietrangelo. Stav zápasu Kanada - Francie 9:1
Krásná a rychlá akce. Zajac dostal na modré přihrávku od Clutterbucka, v pohodě se prosmýkl mezi obránci a brankáře obalamutil rychlým blafákem.

58:46

Kanada se snaží o desítku - aktivně se tlačí před bránu.

58:53

Vyloučen hráč Damien Raux (Francie), 2 min. za Držení protihráče

59:53

Kanada už bruslí jen ve své třetině a čeká na konec.

60:00

Za Francii byl vybrán jako nejlepší hráč zápasu Bellemare, střelec jediného gólu svého týmu. Za Kanadu byl vybrán obránce Phaneuf, který si připsal dva body za dvě asistence.

60:00

Hraje kanadská hymna na počet vítěze.

60:00

Děkujeme za pozornost a těšíme se při sledování dalších zápasů světového šampionátu.

24. května 2022 19:20Kanada-Francie 7:1
16. května 2019 16:15Kanada-Francie 5:2
11. května 2017 20:15Kanada-Francie 3:2
16. května 2016 15:15Kanada-Francie 4:0
9. května 2015 12:15Francie-Kanada 3:4
9. května 2014 15:45Francie-Kanada 3:2P
7. května 2012 15:15Francie-Kanada 2:7
1. května 2011 16:15Kanada-Francie 9:1