Vítejte u podrobné reportáže z vyvrcholení skupiny A, které obstarají domácí Slovensko a Rusko. V utkání půjde o víc, než si oba týmy před startem turnaje dokázaly představit.

Už dnes půjde oběma sokům o účast ve čtvrtfinále. Kvůli nečekaným porážkám s Německem potřebují Slováci i Rusové bodovat, jinak půjdou do osmifinálové fáze s nulou a tuto ztrátu by proti Česku a Finsku těžko doháněli.

Do slovenského týmu přibyl Lubomír Višňovský, nejproduktivnější obránce NHL. Trenér Glen Hanlon také postavil superhvězdný útok Gáborík, Demitra, Marián Hossa. Pomůže to domácím zlomit rozpaky z úvodních dvou nervózních duelů?

"Hru jsme doposud příliš otvírali. Budeme hrát jako ve Vancouveru a číhat na brejky," naznačuje slovenský recept útočník Pavol Demitra.

Ružička

Rozhodčí: Lärking (SWE), Persson (SWE) - Carlson (CAN), Murchison (CAN)
Počet diváků: 9 314

Rusové jsou doma pod palbou kritiky, zatím ale nepanikaří. "Slováci mají hvězdné složení týmu, ale to neznamená, že zvítězí. Jeden zápas nám nevyšel, jeden jsme vyhráli. To je normální start do turnaje," prohlásil útočník Ilja Kovalčuk.

Bratislavká Orange Arena je nabitá k prasknutí a ozývá se jí skandování Slovensko, Slovensko. Pořadatelská země je natěšená na velký souboj, otázka je, jestlí jí nadšení vydrží i po něm.

Rusům dnes budou patřit červené barvy, Slovensko nastoupí v bílých dresech, do kterých je oděná i většina fanoušků v hale.

Gladiátoři obou týmů vstupují za mohutného hřmění do ledové arény, úvodní buly se blíží.

0:37

Slovenskou branku objel Morozov, ke střele se nedostal.

0:58

Alexandr Radulov (Rusko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Ilja Kovalčuk a Fjodor Ťutin. Stav zápasu Rusko - Slovensko 1:0
Burácející hala urpěla rychlý šok. Kovalčuk zavezl puk do slovenského pásma, přihrál do tandemu Radulovovi a ten měl na pravém kruhu dost času, aby zamířil přesně ke vzdálenější tyči.

1:28

Miroslav Šatan (Slovensko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Ladislav Nagy a Milan Jurčina. Stav zápasu Rusko - Slovensko 1:1
Slovensko slaví bleskovou odpověď! Po levém křídle ujel Nagy, jeho střelu Nabokov jen vyrazil a dojíždějící Šatan ze vzduchu vrátil puk do sítě.

2:18

Rusové na chvíli zamkli Slováky v pásmu, ale bez efektu.

3:23

Kovalčuk předvedl sólo, po němž trefil kolegu Radulova, ten následně poslal puk mimo Halákovu bránu.

4:01

Marián Hossa ujížděl podél pravého mantinelu, čistě jej ale k ledu poslal Arťuchin.

4:53

Slováci chvíli zlobili v ruském pásmu, Šatan pak ale puk odevzdal.

5:40

Po bleskovém gólovém úvodu jsou oba týmy obezřetnější a dávají si pozor na střední pásmo.

6:02

Halák musel vyrazit nepříjemnou přízemní střelu Zinovjeva.

6:14

Zedníkův pokus od modré čáry byl spíš propagační, ruský gólman lehce vyrazil.

7:05

Arťuchin střílel přes dva slovenské obránce, branku netrefil.

7:49

Rusům nejprve nadělal problémy napadající Marián Hossa, vzápětí se ke střele dostal Gáborík, ale lapačka Nabokova byla připravená.

7:53

Po buly se dostal ke střele Šatan, s jeho nedůrazným pokusem si Nabokov snadno poradil.

8:27

Z velkého úhlu zkoušel štěstí Zaripov, slovenskou branku netrefil.

8:57

V dobré pozici se ocitl Zedník, bekhendem ale zakončil mimo ruské tyče.

10:02

Bránící Jurčina dokázal zblokovat zakončení Arťuchina. Po deseti minutách vedou na střely na branku Slováci 9:3.

10:55

Marián Hossa dovezl puk před ruskou branku, tam vznikla menší skrumáž, ale Gáborík se k pořádné dorážce nedostal.

11:45

Puk se odrazil ke Kovalčukovi, ten ze slibné pozice střílel nepřesně.

12:08

Nabokov se musel činit při bekhendu Stümpela, Slováci jsou jednoznačně aktivnější.

12:32

Surový ve středním pásmu vybojoval puk a sám následně také vystřelil, Nabokov pokus z úhlu s přehledem kryl.

12:53

Nabokov zaváhal při nahození Mariána Hossy z takřka nulového úhlu a málem si srazil puk do vlastní sítě.

13:50

Rusové se dlouho museli bránit ve vlastním pásmu, nakonec se osvobodili.

14:20

Na střely je to už 14:3 pro Slovensko.

15:11

Slovenská obrana za sebou nechala Afinogenova, ten na kruhu zasekl, ale následně trefil Haláka.

16:30

Pokračuje slovenské dobývání a ruské odolávání.

17:45

Handzuš svým pohybem vytvořil pozici pro Batečka, tomu střela z křídla vůbec nesedla.

18:04

Ilja Nikulin (Rusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Ilja Kovalčuk a Fjodor Ťutin. Stav zápasu Rusko - Slovensko 2:1
Kovalčuk zavezl puk do slovenského pásma a nabil na modrou, kde z první napřáhl Nikulin. Jeho rána se odrazila od Halákovy lapačky do tyče a od ní do brány. Slovenský brankář na střelu Nikulina vůbec neviděl.

18:42

Rusové ožili a z dobré pozice střílel Kalinin, branku však netrefil.

19:10

Další rychlou ruskou akci zakončoval Kovalčuk, přes obránce jeho střela neprošla.

19:48

Slováci se snaží o tlak v útočném pásmu, ale Rusové je do palebných pozic nepouštějí.

20:00

Většinu první třetiny se víc do útoku tlačili Slováci, na střely vyhráli 15:7, ale vyložené šance si nevytvořili. Rusové naproti tomu trpělivě brání a vyráží do nebezpečných výpadů, z nichž dva díky Kovalčukovým asistencím skončily gólem.

20:00

Přestože si ruský brankář Nabokov připsal v první třetině 14 zásahů, nepůsobí vůbec jistě. Jednou dokonce po Hossově nahození skoro od brankové čáry nevědomky stoupl bruslí na puk a jen centimetry ho dělily od vlastňáku.

20:20

Hned v úvodu druhé části se ke střele z levé strany dostal Gáborík, Nabokov vyrazil.

20:46

Teď už ruský gólman nezasáhl, ale střela Mariána Hossy šla těsně vedle.

21:04

Na druhé straně se blýskl Halák, když semaforem zlikvidoval šanci Kovalčuka.

21:30

Rusové hrají ve výhodě.

21:43

Vyloučen hráč Luboš Bartečko (Slovensko), 2+2 min. za Vysoká hůl
První vyloučení dnešního zápasu a hned dvojnásobné, ve tváři Kalinina se objevila krev.

22:00

Vyhozením se blýskl brankář Halák.

22:25

Kuljomin dostal puk před branku, jeho střela byla zblokována.

22:52

Handzuš vyhazuje.

23:10

Tjutin pálil tvrdě, ale jen do slovenského hráče před sebou.

23:37

Arťuchin dorážel před brankou, Halák puk za sebe nepustil.

23:52

Aťjušov pálil od modré, Halák našel puk ve své lapačce. Slováci už přežili půlku dlouhého oslabení.

24:40

Rusové se sami vyhnali z pásma.

24:58

Vyloučen hráč Marián Hossa (Slovensko), 2 min. za Hákování
Rusko bude hrát 45 sekund pět na tři.

25:10

Po dvou ruských střelách Jurčina vyhazuje.

25:40

Nikulinovu střelu srazil bránící hráč mimo ledovou plochu.

25:43

Slováci ve čtyřech.

26:05

Nikulin pálil od modré, Halák vyrazil.

26:33

Morozov střílel bez přípravy z mezikruží, Halák skvěle zasáhl.

26:58

Marián Hossa zpět na ledě, Slovensko víc než pět minut v oslabení zvládlo bez úhony.

27:29

Pokus Afinogenova z úhlu k brance neprošel, Slováci ale odpálili puk jen na zakázané uvolnění.

27:42

Demitra napřáhl, Nabokov lapačkou efektně zasáhl.

28:29

Slovensko se potřebuje chytit, po dlouhých minutách v oslabení se ještě nedostalo zpět do tempa. Na střely ve druhé třetině je to 9:3 pro Rusko.

28:55

Hru teď kouskují zakázaná uvolnění, naposledy jej předvedli Rusové.

29:39

Po chybě Rusů v jejich pásmu zakončoval Demitra, puk ale poslal vedle brány.

30:06

Marian Gáborík (Slovensko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Pavol Demitra. Stav zápasu Rusko - Slovensko 2:2
Gáborík předvedl své šikovné ruce. Po přečíslení tři na dva najížděl středem na Nabokova, místo střely zamíchal s pukem, forhendovou kličkou položil ruského brankáře na led a s přehledem zavěsil.

32:01

Ladislav Nagy (Slovensko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Ivan Majeský a Ľubomír Višňovský. Stav zápasu Rusko - Slovensko 2:3
Slovensko během dvou minut otáčí zápas! Nagy převzal puk na vlastní modré čáře, projel s ním až do ruského pásma, v nouzi vystřelil a Nabokov jeho nijak výjimečný pokus pustil pod ramenem do brány.

32:01

Trenér Bykov už se na trápení Nabokova nemohl dívat a posílá do branky Konstantina Barulina.

33:15

Halák vyrazil střelu Radulova jen před sebe, tam strážil Zedník a nebezpečí zažehnal.

34:10

Na modré čáře napřáhl Surový a trefil dělovkou Barulina. Následovala potyčka před ruskou bránou.

34:10

Vyloučen hráč Nikolaj Kuljomin (Rusko), 2 min. za Hrubost

34:10

Vyloučen hráč Marcel Hossa (Slovensko), 2 min. za Hrubost
Bude se hrát čtyři na čtyři.

34:25

Slováky vystrašil skrytou střelou Jemelin, puk se od Haláka odrazil vedle.

35:00

Slovensku se rýsovala dobrá šance, Višňovský však nepřihrál přesně.

36:05

Vyloučen hráč Miroslav Šatan (Slovensko), 2 min. za Hákování
Šatan faulovat musel, protože Kovalčuk se už chystal ke střele z vyložené pozice. Rusko bude hrát chvíli čtyři na tři.

36:30

Handzuš rybičkou dostal puk do středního pásma, Rusko už hraje pět na čtyři.

37:03

Slovensko bude hrát znovu ve třech.

37:15

Vyloučen hráč Tomáš Surový (Slovensko), 2 min. za Vysoká hůl
Byl to neúmyslný zákrok, ale Surový opravdu trefil soupeře do tváře. Rusko bude mít dvojnásobnou výhodu 50 vteřin.

37:44

Nikulinovu střelu vykopl Halák betonem.

38:10

Ilja Nikulin (Rusko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Ilja Kovalčuk. Stav zápasu Rusko - Slovensko 3:3
Slováci několik střel zblokovali, ale když už byli ve čtyřech, napřáhl z první na kruhu osamocený Nikulin a poslal bombu přesně do horního růžku a navíc do Halákova protipohybu.

39:20

Oba týmy si teď přehazují puk z jedné strany hřiště na druhou.

39:56

Rusům pomohl zásah rozhodčího, Morozov se ale k zakončení nedostal.

40:00

K vidění je obrovské drama. Slováci díky nejistotě brankáře Nabokova otočili skóre, jenže velkou část druhé třetiny strávili v oslabení a obránce Ilja Nikulin je za to svým druhým gólem potrestal. Všechny tři ruské trefy připravil jiný Ilja - útočník Kovalčuk.

40:00

Díky přesilovkám, z nichž dvě byly dvojnásobné, Rusové v prostřední části přestříleli Slováky 17:7.

40:24

Aktivní Nikulin znovu pálil tvrdě, ale tentokrát příliš vysoko.

41:13

Zedník zkoušel zpoza brány odrazit puk od Barulina, ten se však zaskočit nenechal.

42:15

Oba týmy jsou zatím ve třetí třetině hodně opatrné a dávají si pozor na chybu.

42:30

Nagy před brankou hledal Stümpela, ten v pádu zakončit nedokázal.

43:15

Teď Rusy zachránila tyč, kterou po svém úniku z levé strany trefil Surový.

43:38

Alexej Morozov (Rusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Vitalij Aťjušov a Alexej Kajgorodov. Stav zápasu Rusko - Slovensko 4:3
Rusko předvádí další obrat. Po střele od modré puk chvíli poskakoval před brankovištěm, až jej trefil Morozov a Halákovi se puk od vyrážečky odrazil za záda.

44:40

Povzbuzení Rusové se dál tlačí dopředu, teď je však zastavil ofsajd.

44:52

Vyloučen hráč Alexej Morozov (Rusko), 2 min. za Hákování
Slováci se dočkali první přesilovky.

45:27

Bránící Kuljomin ztratil hokejku, ale Slováci toho nevyužili. Po Višňovského zblokované střele se Rusům nakonec povedlo vyhodit.

46:00

Vyloučen hráč Nikolaj Bělov (Rusko), 2 min. za Zdržování hry
Ruský obránce poslal puk do hlediště, Slovensko může hrát 52 vteřin pět na tři.

46:00

Slovenský trenér Hanlon si vzal oddechový čas, aby si elitní přesilovková formace mohla odpočinout.

46:07

Višňovský dostal prostor ke střele, ale trefil jen obránce a Rusové vyhodili.

46:45

Nikulin znovu vyhazuje.

46:52

Morozov je na ledě, Rusové jsou ve čtyřech.

47:40

Slovenská přesilovka se chýlí ke konci a Rusové stále dobře brání.

48:00

Teď už je sborná kompletní.

48:11

Stümpel střílel z otočky nepřesně.

48:36

Vyloučen hráč Dmitrij Kulikov (Rusko), 2 min. za Držení protihráče
Slováci ve výhodě vytvořili velký závar, při kterém dvakrát bekhendem zakončoval Jurčina, oba pokusy ale Rusové zblokovali.

49:04

Gáborík mířil zblízka pod břevno, ale dobře vyjetý Barulin ramenem výborně vyrazil.

49:30

V oslabení hrozil Kajgorodov, Halák byl na místě.

49:43

Vyloučen hráč Ladislav Nagy (Slovensko), 2 min. za Nedovolené bránění
Zbytečný útočný faul.

50:18

Marián Hossa se zmocnil puku a z úhlu jej poslal na Barulina, ruský náhradník jistě zasáhl.

50:36

Začíná ruská přesilovka.

50:57

Nikulin si najel na křížnou přihrávku Zinovjeva a z první jen o kousek minul.

51:19

Buly ve středním pásmu.

51:43

V závěru přesilovky pohotově střílel Kovalčuk, Halák u bližší tyče dobře zasáhl.

52:23

Stümpel obkroužil celé útočné pásmo a následně nepřesně přihrál.

52:46

Na druhé straně v akci Afinogenov, kterého zastavila až Halákova lapačka.

53:25

Po Gáboríkově střele z úhlu Barulin puk neudržel a strhla se kolem něj mela. Puk však zůstal před brankovou čárou.

53:58

Slovákům dělal starosti důrazný Radulov, puk nakonec skončil v rohu kluziště.

54:45

Rusko teď brání velmi aktivně a Slovensko se nedokáže nadechnout k náporu.

56:00

Slovensko těžko hledá cestu do ruského pásma.

56:52

Ruská obrana je velmi kompaktní a odráží jeden slovenský pokus za druhým. Teď domácí navíc zastavil ofsajd.

57:28

Morozov si najel do pozice, trefil ale jen Podhradského.

58:00

Dvě minuty do konce třetí třetiny, Rusko stále výborně brání.

58:27

Dobře k tyči střílel Kovalčuk, Halákův beton na místě.

58:45

Slovensko hraje bez brankáře.

59:08

Rozhodčí pískl Šatanovi sevření puku, bude se vhazovat ve středním pásmu. Halák se vrátil do branky.

59:28

Marián Hossa se k zakončení neprotlačil.

59:40

Slováci rozehrávají ze své modré.

59:55

Radulov dostihl puk ve slovenském pásmě a jeho tým už vítězství udrží.

60:00

Halou se nese směs nesmělého pískotu a pokřiku "Slovensko, Slovensko." Domácí tým ve třetí třetině přestřílel Rusy 10:7, celkově 32:31, ale z výhry se radují Rusové, které zachránilo střídání brankářů. Náhradník Barulin žádný gól nedostal.

60:00

Nejlepšími hráči napínavého zápasu vyhlášení Michal Handzuš a autor dvou ruských gólů Ilja Nikulin. Rusko si do osmifinálové skupiny přenese 3 body, domácí Slovensko půjde do boje o čtvrtfinále s nulou a čeká ho přetěžký úkol.

60:00

Po další dramatické bitvě se loučíme a přejeme příjemné zážitky u dalších utkání.

24. května 2021 15:15Slovensko-Rusko 3:1
14. května 2018 16:15Rusko-Slovensko 4:0
14. února 2018 13:10Slovensko-Rusko 3:2
13. května 2017 16:15Rusko-Slovensko 6:0
10. května 2015 20:15Slovensko-Rusko 2:3P
16. února 2014 13:30Rusko-Slovensko 2:0N
12. května 2013 19:15Slovensko-Rusko 1:3
20. května 2012 19:30Rusko-Slovensko 6:2