Dobrý večer u on-line přenosu zápasu USA – Slovensko. Soupeři jsou v opačném rozpoložení. Američané ještě neprohráli (porazili 7:2 Francii a 5:4 v prodloužení Kanadu), zato Slovensko má i přes dobré výkony stále nulu na bodovém kontě (s Kanadou 2:3, s Finskem 0:1).

Slováky vede český trenér Vladimír Vůjtek starší. „Šli jsme do úvodu turnaje s touhou sebrat favoritům nějaký bodík. Zatím se nám to nedaří, ale věříme, že to vyjde proti Spojeným státům,“ řekl před dnešním zápasem.

Ve slovenském výběru, jehož největší hvězdou je bek Chára z Bostonu, figurují i hráči z české extraligy: brankář Hamerlík z Třince, obránci Sersen ze Sparty a Vydarený z Českých Budějovic, útočníci Bližňák ze Sparty a Bartovič z Liberce.

V helsinské Hartwall Areně nastoupí USA v bílých dresech a Slovensko v modrých.

Bližňák

Rozhodčí: Johansson (SWE), Lärking (SWE) - Puolakka (FIN), Šeljanin (RUS)
Počet diváků: 3 948

Hrají státní hymny.

0:47

Zkoumá se video, Slováci už oslavují gól.

0:47

Dominik Graňák (Slovensko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Libor Hudáček. Stav zápasu USA - Slovensko 0:1
Hudáček naskočil na led, ve střední pásmu ukradl puk a řítil se sám na Howarda. Brankář kotouč ztratil a na brankovišti ho skoro z čáry došťouchl do sítě Graňák.

2:23

Kontr Slovenska zastavila sražená přihrávka.

3:00

Sekerova střela od modré, Howard ji zpacifikoval.

4:30

Palmieri dostal puk na levý kruh, ale brankář Laco vyrazil.

5:48

Tečovaná střela USA skončila mimo.

6:41

Surový se dostal do útočného pásma, jeho pokus byl zblokovaný.

7:01

Johnsonova pumelice vyprášila Lacovy betony.

7:50

Nejdřív dvakrát zasahoval Laco, vyrážečkou a betonem, z protiútoku zahrozili Slováci. Mikúš z mezikruží střílel bekhendem po ledě, puk zastavil Howard betonem.

8:41

Po buly střela Dwyera, kterou však Slováci stačili srazit.

9:55

Kopecký na modré čáře sebral puk Brownovi, ale neměl sílu ani rychlost na brejk. Zpacifikován.

10:24

Stastny mohl vyrovnat! Puk se zpoza branky dostal k druhé tyčce, Stastny zblízka mířil do odkryté branky, ale Laco se stihl zázračně přesunout.

11:43

Thompson z levého kruhu vystřelil, Laco puk jen vyrazil, ale Dwyer se k němu nedostal.

12:39

Závar před slovenskou brankou.

12:51

Po delším čase akce Slováků, Surový byl v dobré pozici za levým kruhem, ale puk mu sjel a netrefil branku.

14:05

Tatarův bekhned z úhlu zadělal na zmatky před brankou USA, které zažehnal až Howard. Puk na ledě přikryl.

14:30

Bližňák zblízka dorážel, ale neúspěšně.

15:04

Branko Radivojevič (Slovensko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Tomáš Kopecký a Michal Handzuš. Stav zápasu USA - Slovensko 0:2
Rychlý kontr Slováků, přečíslení 2 na 1. Radivojevič se rozhodl pro střelu, z pravého kruhu mířil křížně do růžku branky. A vymetl ho parádně!

15:41

Justin Faulk (USA) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Kyle Okposo a Jim Slater. Stav zápasu USA - Slovensko 1:2
Blesková odpověď! Přihrávka z rohu mantinelu šla na modrou čáru na Faulka, jeho ránu ještě ztečoval bruslí Slovák Surový a Laco byl bez šance.

16:07

Tatar střílel z levého křídla, Howard kryl.

17:15

Petry v mezikruží plácnul do puku, ale minul.

18:27

Vydareného pokus od modré odklonil Howard betonem.

18:51

Přes hráče střílel rozjetý Starosta, opět bezchybný Howard.

19:40

Haščák z úhlu minul.

19:54

Andrej Sekera (Slovensko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Mario Bližňák. Stav zápasu USA - Slovensko 1:3
Howard pod palbou kapituloval! Nejdřív vyrazil střelu Bližňáka z mezikruží, pak i ránu Sekery od modré. Jenže puk srazil Rayen za jeho záda.

20:00

Slovensko v 1. třetině přestřílelo USA 15:9. Svého soupeře důrazně napadá, sbírá jeho přihrávky a vyráží do kontrů. A snaží se z každé pozice střílet. USA dobře kombinují, ale v obraně nechávají díry.

20:11

Laco nastavil nahozenému puku hokejku, srazil si ho do brankoviště a raději ho pak přikryl.

21:02

Hudáček střílel od pravého mantinelu, Howard puk chytil.

21:22

Ostrá Tatarova rána roztáhla Howarda, Mikuš z dorážky netrefil branku.

22:23

Palmieriho pokus minul slovenskou branku.

23:05

Radivojevič v tísni obránce pádil na Howarda, pukem před ním zamíchal, ale už byl blízko a navíc mu Butler zvedl hokejku. Nezakončil.

25:13

Aktinson udělal před brankou kličku, ale trefil jen Lacovy betony.

26:23

Butlerovu střelu vyrazil Laco, před ním byl Palmieri, ale zády k brance. Nezakončil.

27:59

Rayen ztečoval puk těsně před Lacem, ale trefil ho jen do hrudi.

28:43

Laco v ohni střel. Američané měli tlak, největší šanci Pacioretty po přenesení hry na pravý kruh. Brankář Slováků kryl.

30:33

Howard chytil střelu Slováků z levého kruhu.

31:10

Graňákova pohotová střela k brance nedošla.

32:02

Faulkova rána od modré čáry minula cíl.

33:11

Bartovič sebral puk ve středním pásmu, najel do levého kruhu a ostře vypálil, ovšem jen do Howarda.

34:45

Rychlé přihrávky Američanů a střela Thompsona z mezikruží, kterou betonem vyrazil Laco.

35:44

Bude se opravovat tvrzené sklo, které se vyháklo z drážek.

36:55

Surového švih prolétl kolem tyčky.

37:24

Hudáček se prodíral k brance jako tank, ale dva obránci ho zpacifikoval.

38:14

Vyloučen hráč Tomáš Starosta (Slovensko), 2 min. za Podražení
Vůbec první vyloučení v zápase!

38:28

Vyloučen hráč Milan Bartovič (Slovensko), 2 min. za Sekání
USA bude hrát 1:46 minuty přesilovku 5 na 3.

38:47

Paul Stastny (USA) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Max Pacioretty a Cam Fowler. Stav zápasu USA - Slovensko 2:3
Rychle využitá dvojnásobná přesilovka! Puk po střele Fowlera odražený od zadního mantinelu posunul Pacioretty na Stastneho, který ho zblízka poslal do sítě u tyčky.

39:20

V oslabení se u branky USA dostal k puku Kopecký, vystřelil, ale Howard kryl.

39:49

Laco zneškodnil přesilovkovou střelu USA.

40:00

Zdálo se, že Slováci mají vedení pod kontrolou. I díky zákrokům Laca. Jenže první dvě vyloučení si zapsali právě oni, Američané je ztrestali a mají zase naději. Střely ve 2. třetině 10:7 pro Slovensko.

40:47

Slovensko je v plném počtu.

41:19

Hudáčkova rána sražená do ochranné sítě.

41:48

Američané trefili tyčku! Díky Abdelkaderovi, který puk švihl z pravého kruhu. Laco marně vymrštil lapačku, ale zachránila ho konstrukce branky.

43:20

USA dlouho svíraly Slováky v jejich obranném pásmu.

44:47

Vyloučen hráč Cam Atkinson (USA), 2+2 min. za Vysoká hůl
Trefil hokejkou obličej Cháry.

45:10

Chárova rána od modré ztečovaná Johnsonem, ale Howard stihl betonem zareagovat.

46:22

Vydareného dělovka z dálky, Howard ji vyrazil k Mikúšovi. I jeho ránu z úhlu zpacifikoval, skvěle natáhl vyrážečku k tyči.

48:23

Surový se proháčkoval do levého kruhu a hbitě vystřelil, Howard s problémy, ale kryl.

48:47

Američané přežili čtyřminutové oslabení, jsou v plném počtu.

49:30

Po střele Stastyho z ostrého úhlu Laca znovu spasila tyčka.

51:00

Surový tvrdě vypálil za levým kruhem, Howard vyrážečkou a betonem zpacifkoval.

51:10

Vyloučen hráč Andrej Sekera (Slovensko), 2 min. za Podražení

51:22

Bartovičův sprint na Howarda, který mu puk čistě vypíchl. Podle rozhodčích s faulem.

51:28

Vyloučen hráč Jimmy Howard (USA), 2 min. za Podražení

53:10

Slováci kompletní, chvilku hrají přesilovku.

53:28

I USA už jsou v pěti.

54:40

Po přihrávce zpoza branky byl Atkinson sám před Lacem, puk si dal na bekhend a trefil tyčku! Už třetí Američanů ve třetí třetině.

55:12

Haščákova střela skončila s Howardově lapačce.

56:47

Přečíslení 2 na 1, Bartovič nahrával Miklíkovi a možná to byl gól. Rozhodčí bude zkoumat video.

56:47

Gól nebyl, rozhodčí rozpažil. Miklíkova střela narazila do tyčky.

58:10

Rayenova střela houští těl neprošla.

58:53

Howard z branky, USA hrají power play.

59:22

Miroslav Šatan (Slovensko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství). Stav zápasu USA - Slovensko 2:4
Gól do prázdné branky zpečetí výhru Slováků. Chybnou rozehrávku ve středním pásmu pohotově poslal Šatan do sítě.

60:00

Střely ve 3. třetině 7:4 pro Slovensko, celkově 32:20 pro ně, na tyčky 3:1 pro USA. Vítězové slaví první body, Američané našli prvního přemožitele.

60:00

Slováci za sebou mají pekelný start, teď je čekají papírově slabší soupeři. Už ve středu Kazachstán.

13. května 2024 16:20USA-Slovensko -:-
16. února 2022 5:10USA-Slovensko 2:3P
3. června 2021 15:15USA-Slovensko 6:1
10. května 2019 20:15USA-Slovensko 1:4
20. února 2018 4:10USA-Slovensko 5:1
16. února 2018 4:10USA-Slovensko 2:1
14. května 2017 16:15Slovensko-USA 1:6
17. května 2016 11:15USA-Slovensko 2:3P