Pěkný sobotní večer, dnešní program na hokejovém mistrovství světa pokračuje druhým semifinálovým utkáním mezi Švýcarskem a USA. Vítěz v boji o zlato narazí na Švédsko, které v odpoledním zápase porazilo Finsko 3:0.

Švýcaři jsou na šampionátu nezastavitelní, vyhráli všech dosavadních osm zápasů včetně čtvrtfinále nad českými hokejisty 2:1.

"Neměli bychom mířit jen za medailí, ale rovnou za titulem," vyhlásil dokonce švýcarský bek Julien Vauclair.

Ale i Američané jsou namlsaní. Ve čtvrtfinále přejeli Rusko 8:3 a útočník David Moss se těší: "Už je to docela dávno, co jsme z mistrovství světa měli medaili. Teď přišel ten pravý čas."

Palushaj

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Jeřábek (CZE) - Carlson (CAN), Suominen (FIN)
Počet diváků: 7 136

Američané brali (bronzovou) medaili naposledy v roce 2004 v Praze. Dnes mohou udělat krok k cennějšímu kovu.

Česká republika i přes čtvrtfinálové vyřazení hokejistů bude mít v semifinále zastoupení. Jedním z hlavních rozhodčích je Antonín Jeřábek.

0:16

Stastny po mantinelu prostrčil puk Mossovi, jehož nahození nešlo na branku.

0:45

Velká šance Švýcarů, kterou bude kontrolovat videorozhodčí.

1:10

Walker už zvedal ruce nad hlavu, ale hra zatím pokračuje.

1:50

Ambühl prošel do útočného pásma, ale Petry mu vypíchnul puk zpátky před modrou. Stále se hraje bez přerušení.

2:34

Hra přerušena, rozhodčí míří k telefonu.

2:34

Zřejmě to byla horní tyč.

2:34

Rozhodčí Jeřábek rozpažil. Bude se pokračovat za stavu 0:0.

2:44

Švýcaři začali výborně a měli další šanci! Před branku nahazoval Moser a Gibson musel zvládnout několik dorážek. Hlavně Plüss byl aktivní a šťouchal hokejkou na brankovišti.

3:51

Suri po pravé straně najel do útočného pásma a jeho střelu švihem Gibson vyrazil. K dorážce už se Švýcar nedostal, byť se za odraženým pukem tlači.

4:22

A znovu rychlí Švýcaři! Nebýt špatné kontroly puku, Niederreiher by bekhendem zakončoval do branky.

5:37

První složitější zákrok Berry, který musel vyrazit střelu Petryho od modré. Před švýcarským gólmanem clonilo několik hráčů.

6:17

Smithovu střelu z pravé strany Berra vyrazil.

6:29

Plüssovu střelu z pravého kruhu stihli Američané zblokovat.

6:35

Hned po vhazování v útočném pásmu střílel Niederreither a Gibson si připsal zákrok.

7:50

Kristo vybruslil zpoza švýcarské branky až na modrou a nahazoval. Ovšem hodně nepřesně.

8:10

Bodenmann zůstal na chvíli volný mezi kruhy a okamžitě na něj směřovala přihrávka. Pohotovou střelu Gibson vyrazil.

9:02

Ambühl se nenechal odtlačit od puku, a přestože se musel hodně natahovat, zblízka z pravé strany vystřelil.

10:30

Troubovo nahození směřovalo před švýcarskou branku na Mosse, který se však k teči nedostal.

11:07

Švýcaři si věří i v oslabení. Ve třech vyrazili do útoku a Gibson čelil střele Segera od modré.

11:50

Švýcarsko je kompletní.

12:17

Americká rozehrávka nebyla přesná. Zakázané uvolnění.

13:10

Carter šikovně posunul puk na pravou stranu na Petryho, mezi tím spěchal před branku a americký obránce mu chtěl vrátit kotouč. Dobrá myšlenka, horší provedení.

13:36

Od modré nahazoval švýcarský obránce von Gunten, Gibson si našel prostor k zákroku.

13:51

Josi posílal puk za americkou obranu na Niederreithera, ale ten se nedokázal uvolnit.

14:34

Bodenmann nadskakoval před americkou brankou při bekhendovém zakončení Cuntiho. Gibson zasáhl.

15:50

Smith si chtěl rukou posunout puk před hokejku, ale před brankou byl okamžitě obklopený několika Švýcary a musel vyjet do rohu.

16:30

Niederreither nevzdal na první pohled prohraný souboj s Johnsonem, v útočném pásmu se ještě vrátil k puku a zakončovat mohl Plüss.

17:50

Stapleton zakončoval u pravé tyčky po výborné práci Oshieho. Gólman Berra byl připravený.

18:30

Josi se u levého mantinelu krásně vyhnul protihráči, ale následná přihrávka před branku nevyšla.

19:55

Thompson v posledních vteřinách první třetiny obtěžoval Berru u levé tyčky, ale skóre už se nezměnilo.

20:00

Švýcaři nastoupili do semifinále mimořádně aktivně a největší šanci měl hned v první minutě Walker, jehož střelu zastavila horní tyč.

20:00

Bilance střel v první třetině je 18:9. Budou Švýcaři pokračovat v tomto trendu i po pauze?

20:30

Američané chtěli překonat střední pásmo jednou dlouhou přihrávkou, ale místo toho zahráli na zakázané uvolnění.

20:59

Švýcarům zřejmě podruhé v zápase zabránila v gólové radosti tyč. Střílel Moser.

22:30

Obraz hry se na začátku druhé třetiny moc neliší od té předchozí. Zase jsou aktivnější Švýcaři.

23:45

Švýcar Walker na střídačce rozdýchává jeden z předchozích zákroků.

24:07

Vyloučen hráč T.J. Oshie (USA), 2 min. za Napadení

24:11

Josi okamžitě střílel od modré, ale minul.

24:19

A následně Američané vyhodili k Berrovi.

24:40

Suri zavezl puk zpátky do švýcarského útočného pásma a znovu střílel Josi. Ani tentokrát netrefil branku.

26:07

Američané se ubránili.

26:30

Stastny lehce posunul puk zpoza branky před Berru, který čelil střele Mosse zblízka.

26:51

Plüss v útočném pásmu neustál těsný souboj a upadl, ale vylučovat se nebude.

27:48

Ambühlova přihrávka křížem přes střední pásmo měla malou šanci na úspěch.

28:30

Ambühl znovu u puku. Tentokrát ho ze středního pásma raději nahodil.

29:33

Hunnwick si sjel po levé straně blíž ke švýcarské brance a střílel na první tyč. Berra zasáhl.

30:01

Nino Niederreiter (Švýcarsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství), asistence Martin Plüss. Stav zápasu Švýcarsko - USA 1:0
Švýcaři se dostali do přečíslení 2 na 1, Plüss poslal žabku na Niederreithera, který si na vteřinu ještě potáhl puk, a pak zakončil nad předsouvajícího se Gibsona.

31:00

V podání Švýcarů je to zasloužené vedení. V první polovině zápasu byli lepší.

32:11

Thompsonovu přihrávku od pravého mantinelu zblokovali Švýcaři pryč z vlastního obranného pásma.

32:51

Faulkova střela z hranice pravého kruhu neprošla přes Walkera.

33:28

Na druhé straně pálil Vauclair a jeho pokus od modré proletěl mimo branku.

34:14

Gionta chtěl v útočném pásmu posunout puk přes švýcarského obránce k volnému protihráči, ale kotouč neměl plně pod kontrolou.

34:57

První Butlerova střela od modré k Berrovi neprošla a při druhém pokusu o ránu se americký obránce dostal do středního pásma. Ofsajd.

35:56

Moss v útočném pásmu okamžitě pálil po převzetí puku, ale Berra dobře viděl.

37:05

Švýcar Cunti se v rohu útočného pásma dostal do obklíčení a přišel o kotouč.

37:51

Johnson tak dlouho váhal se střelou od modré, až k němu dojel Niederreither a puk zblokoval na střídačku.

38:07

Ze hřiště vyletěl další kotouč. Před momentem ho měli na střídačce Američané, teď i Švýcaři.

38:50

Američan Stastny se na poslední chvíli zapojil do defenzivní práce a zabránil v zakončení Vauclairovi. Ten by zřejmě střílel do poloprázdné brány.

39:30

Vyloučen hráč Nino Niederreiter (Švýcarsko), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě

40:00

Švýcaři jsou blízko podtržení výborných výsledků na šampionátu. V semifinále vedou po dvou třetinách nad USA 1:0. Bude senzace dokonána švýcarským postupem do boje o zlato? Uvidíme ve třetí třetině.

40:01

Američané zahajují třetí třetinu v početní výhodě.

40:33

Faulkova střela od modré k Berrovi neprošla.

41:13

Švýcaři vyhazují a závěr oslabení už asi zvládnou.

41:26

Tím spíš, když Američané zahráli na zakázané uvolnění.

41:56

Moser se chtěl protáhnout mezi dvěma Američany, ale ti se na sebe namáčkli a cestu zavřeli.

42:30

Niederreither byl sice těsně bráněný, ale přesto dokázal zakončit brejk. Navíc moc nechybělo, aby se odražený puk dostal k Plüssovi.

43:07

Vyloučen hráč Jacob Trouba (USA), 2 min. za Sekání

43:20

Diazova zblokovaná střela od modré šla do ochranné sítě.

43:32

Po vhazování Američané vyhodili.

44:02

Josimu se nepovedlo zpracování, takže Američané mohli vyvézt puk do útočné třetiny.

44:50

Závar v americkém brankovišti! Švýcaři sehráli parádní kombinaci, ale Gibson se roztáhl na čáře a pokryl střelu Vauclaira. Carter pak posunul branku a bude vyloučen.

44:50

Vyloučen hráč Ryan Carter (USA), 2 min. za Zdržování hry

45:07

17vteřinovou přesilovku 5 na 3 Švýcaři nevyužili, ale teď pokračuje jejich klasická početní výhoda.

45:59

Americká branka je znovu posunutá, vyvrátil ji gólman Gibson, ale další trest by byl hodně přísný.

46:35

Po střele Josiho od modré Gibson nemusel zasahovat.

46:50

Američané jsou po téměř čtyřech minutách kompletní.

47:33

Smith se nadechl k hrátkám s pukem v útočném pásmu, ale Švýcaři byli znovu dostatečně důrazní a nic mu nedovolili.

47:42

Vyloučen hráč Jeff Petry (USA), 2 min. za Nedovolené bránění
Američané v pěti moc dlouho nebyli, protože Petry fauloval.

48:20

Švýcaři musejí začít u vlastní branky.

49:03

Ofsajd Furrera.

49:14

Nechybělo moc a Američané mohli slavit vyrovnávací gól v oslabení. Berra při zákroku lapačkou promáchl a střela Mosse se otřela o horní tyč.

49:42

Američané jsou kompletní, tohle oslabení jim nedělalo problémy a hrozbu při švýcarských přesilovkách ve třetí třetině úspěšně eliminovali.

50:11

Julian Walker (Švýcarsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Simon Moser 82 a Philippe Furrer. Stav zápasu Švýcarsko - USA 2:0
Teď už ale Švýcaři odskakují do vedení 2:0. Walker měl před sebou úplně volnou cestu od modré až k brance, napřáhl a přiblížil velkou senzaci.

51:50

Od modré postupně stříleli Blindenbacher, Hollenstein a Furrer, ale ani jedna rána neměla gólové parametry.

52:40

Energičtí Švýcaři snad jako kdyby ani nepřemýšleli, že jsou pár minut od neuvěřitelného úspěchu. Stále hrají špičkově.

54:10

Až nyní Švýcaři trochu zazmatkovali před vlastní brankou, ale Gionta toho u pravé tyče nedokázal využít.

55:01

Američané začínají od vlastní branky. Přechod středního pásma jim dělá problémy.

56:04

Další minuta uplynula a Američané během ní nic nevymysleli.

56:36

Až nyní se Američané dostali do útočného pásma. K vhazování po pravici Berry jim pomohlo nahození Hunwicka.

57:11

Suri a spol. ušetřili další desítky vteřin v útočném pásmu.

57:40

Američané hrají v šesti bez gólmana!

58:07

Zakázané uvolnění Švýcarů.

58:15

Berra zasáhl proti střele Mosse i dorážce Stastneho.

59:41

Reto Suri (Švýcarsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství), asistence Nino Niederreiter. Stav zápasu Švýcarsko - USA 3:0
Švýcaři to opravdu dokáží, postoupí do finále! Razítko na jejich senzační postup dal Suri skórující do prázdné branky.

59:45

Fanoušci nadšeně hopsají v hledišti, Švýcaři mají jisté stříbro!

60:00

Tento výsledek vlastně dává trochu jiný rozměr i českému vyřazení ve čtvrtfinále, protože Švýcary o kolo dál nedokázaly zastavit ani Spojené státy americké.

60:00

Švýcaři byli znovu mimořádně precizní, Američanům nedali šanci a sami postupně navyšovali náskok.

60:00

Američané se tak utkají zítra od 16 hodin o bronz s Finskem a Švýcaři si zahrají zápas, o němž před šampionátem ani nesnili: finále proti Švédsku od 20.30.