Příjemné sobotní odpoledne. Na hokejovém šampionátu jsou dnes na programu semifinálové zápasy, jejich průběh vám nabídneme v on-line reportážích na iDNES.cz.

Jako první se utkají o finále v severském derby Finové proti Švédům.

Finové ve čtvrtečním čtvrtfinále vyřadili Slováky po výhře 4:3 a následně museli zvládnout přesun z Helsinek do Stockholmu, kde šampionát vyvrcholí. Švédsko si zajistilo semifinále vítězstvím 3:2 po nájezdech nad Kanadou.

Švédsku dnes i zítra (ve finále či zápase o bronz) bude chybět obránce Edler. Má zastavenou činnost za bezohledný zákrok na Kanaďana Erika Staala během čtvrtfinále.

Thörnberg

Rozhodčí: Olenin (RUS), Reiber (SUI) - Deďulja (BLR), Wilmot (CAN)
Počet diváků: 11 674

Čtveřice rozhodčích už krouží na ledě, za chvíli je doplní i hráči.

Zahajovací pětky jsou připravené. Začínáme!

0:30

První střela! Z mezikruží ji vyslal Fin Pesonen, ale netrefil branku.

1:00

Zakázané uvolnění Švédů.

1:33

Landeskog sklízí potlesk za dohrání Jalasvaary u mantinelu.

1:51

Vyloučen hráč Janne Jalasvaara (Finsko), 2 min. za Nedovolené bránění

2:05

Finové našetřili pár vteřin vyvezením puku do útočného pásma.

2:59

Vzápětí se Švédové vrátili do útočného pásma, čtvrtfinálový střelec Danielsson hlídkoval opět na modré, ale ke střele se nedostal.

3:40

Fransson se na levé straně natahoval po puku, ale z mizerné pozice trefil jen boční síť.

3:51

Finové jsou kompletní.

4:40

Kronwall poslal do útočné třetiny ostré nahození, ale Švédové se k zakončení nedostali.

6:30

Finové byli pod souvislým tlakem druhé a třetí švédské formace. Oddechli si až po střele Henrika Sedina, protože puk vyskočil mimo ledovou plochu.

6:53

Finové měli první velkou šanci a vypracoval ji Hagman. Nejprve u modré v tísni udržel puk a po další kombinaci mohl dorážet zblízka. Jenže netrefi branku.

7:57

Fransson čekal na modré na přihrávku, ale puk od Hjalmarssona nedostal.

8:50

Pro nahození Henrika Sedina dojel jeho bratr Daniel, ale déle se Švédové v útočném pásmu neudrželi.

9:40

Vyloučen hráč Ilari Melart (Finsko), 2 min. za Krosček

9:59

Kronwall si sjel na hranici levého kruhu, Raanta jen vyrazil puk a o dorážku se pokoušel Eriksson. Teď měli Finové štěstí.

10:33

Loui Eriksson (Švédsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Henrik Sedin a Daniel Sedin. Stav zápasu Finsko - Švédsko 0:1
Teď už Finové podobné štěstí neměli. Henrik Sedin z pravého kruhu nahazoval puk na branku, kolem které stálo několik hráčů a Eriksson tečoval kotouč za záda Raanty.

10:33

Gól je zatím oficiálně připsán Henriku Sedinovi, ale Eriksson prokazatelně tečoval nahození.

11:12

Tallinderovo nahození od modré nebylo nebezpečné, Raanta měl dobrý výhled a zasáhl lapačkou.

12:12

Daniel Sedin nahazoval od pravého mantinelu a Raantovi znepříjemnil zákrok stínující Eriksson.

12:42

Kronwallova zblokovaná střela skončila v ochranné síti nad brankou Raanty.

12:50

Hned po vhazování v útočném pásmu střílel Landeskog. Finský gólman včas sklapnul betony k sobě.

13:15

Oficiálně potvrzeno: první gól dal opravdu Eriksson. Asistovali bratři Sedinové.

14:40

Pokud by došlo k porovnání časů Sedinů na ledě s pobytem přímo v útočném pásmu, vyšlo by zřejmě dost vysoké procento. Finové mají s jejich bráněním problémy.

15:28

Laakso poslal nahození na Enrortha, který si po delší odmlce připsal spolehlivý zákrok.

15:51

Znovu v akci Enroth. Z pravé strany zpoza obránce stříel Salminen a švédský gólman udržel puk v náruči.

15:52

Vyloučen hráč Joel Lundqvist (Švédsko), 2 min. za Krosček

16:21

Finové vyhráli vhazování a rozpoutali kombinaci v útočném pásmu. Zakončil ji střelou od modré Lepistö, Enroth zasáhl a nepustil soupeře k dorážce.

16:53

Střílel i Hietanen, Enroth vyrazil puk alespoň do rohu.

17:20

Švédové vyhodili.

17:54

Vyloučen hráč Henrik Tallinder (Švédsko), 2 min. za Hrubost
Okamžitě následuje další finská přesilovka.

18:15

Korpikoski vyjel až před branku, ale zblízka Enrotha neprostřelil a násedně neudržel puk na modré.

19:11

Aaltonen hezky zavezl puk do útočného pásma, ale Lepistö o něj přiše.

19:54

Švédové se znovu ubránii.

20:00

První třetina úvodního semifinále skončila a zaslouženě ji vyhrálo Švédsko díky teči Erikssona. Finové mohli odpovědět v závěru, ale dvě přesilovky nevyužili.

20:18

Vyloučen hráč Petri Kontiola (Finsko), 2 min. za Podražení

20:31

Daniel Sedin zůstal úplně volný mezi kruhy, dostal přihrávku, ale dva protihráči padli do jeho střey.

21:11

Opět v akci Daniel Sedin. Vybruslil kruh a střílel, ale ani tentokrát neprošel puk až k Raantovi.

21:47

21. střela Danielssona během přesilovek na mistrovství světa. Raanta zasáhl.

22:18

22:45

Kontiola v útočném pásmu neprošel kolem Gustafssona.

23:11

Danielsson po najetí do útočného pásma přenechal puk Lundqvistovi, jehož střelu zblokoval finský obránce.

24:13

Kotouč skrz brankoviště Enrotha prošel až k Savinainenovi, který však jen lehce plácnul do puku a švédský gólman ho vyrazi betonem.

25:15

K Landeskogovi, který poblíž obranné modré váhal, co udělat s pukem, dojel Aaltonen a tvrdě ho dohrál.

26:30

Švédové už ve druhé třetině nejsou tak dominantní, Finové přidali.

27:03

Jalasvaara nahazoval z hranice levého kruhu, ale Enroth měl dobrý výhled a zblokoval puk ve své náruči.

27:28

Savinainen dlouho nevěděl, komu od levého mantinelu přihrát. Po několika otočkách si vybral až Jalasvaaru, po jehož střele od modré Enroth zasáhl.

28:04

Z podobné pozice střílel i Lepistö, jenže netrefil branku.

29:07

Po nečekaném odrazu puk klouzal v obranném pásmu Švédska, ale Enroth ho včas ukryl pod lapačku před dojíždějícím Hagmanem.

29:54

Danielsson se krásně vytočil ke střele a Raanta musel po dlouhých minutách zasahovat. Zvládl to.

30:29

Finové díky napadání získali puk v útočném pásmu, od modré pálil Jalasvaara a Enroth navzdory drobnému zaváhání zasáhl.

31:25

Téměř všechny odražené puky ve druhé třetině sbírají Finové a tato pasáž jim jednoznačně patří.

32:14

Švédové se pokusili překonat střední pásmo kombinací na jeden dotek, ale akce skončila na útočné modré u Granberga.

33:20

Švédové drželi útočné pásmo, ale během minuty ani jednou neohrozili Raantu.

34:15

Individuální akce Pesonena! Bez cizí pomoci se dostal mezi kruhy, ale pozici si chtěl vylepšit ještě jednou kličkou. A ta už nevyšla...

35:06

Vyloučen hráč Petri Kontiola (Finsko), 2 min. za Držení protihráče

35:45

Hagman vyhodil puk do útočného pásma.

36:13

Švédové využívají druhou přesilovku a hádejte, kdo je střelcem. Opět Eriksson! Henrik Sedin za finskou brankou zabrzdil kombinaci, počkal, až Eriksson najede mezi kruhy a dnešní kanonýr přesně zakončil pod horní tyč.

37:30

V další švédské šanci se ocitl Granberg! Raanta si poradil, byť střelu z pravého kruhu zřejmě neviděl moc dobře.

38:43

Ofsajd při přechodu Švédů přes útočnou modrou.

39:02

Rozhodčí přerušil hru, přestože Enroth neměl puk stoprocentně pod kontrolou. Vhazování po jeho pravici.

40:00

Finové měli kvalitní vstup do druhé třetiny a přehrávali Švédy, ale faul Kontioly ve 36. minutě dal zápasu úplně jiný ráz. Eriksson totiž přidal druhý přesilovkový gól a potvrdil, že spolupráce s bratry Sedinovými mu vyhovuje.

40:00

Vzepřou se ještě Finové nepříznivému vývoji?

40:30

Dvakrát ve středním puku se dostal Fin Aaltonen. Poprvé zkusil kličkovat, podruhé už jednodušeji nahodil puk do útočné třetiny. Švédové se z vlastního pásma rychle dostali.

41:40

Laaksovo nahození nikdo netečoval, ale finská akce v útočném pásmu pokračovala a po další střele od modré dorážel Korpikoski.

42:21

Axelsson dravě zavezl puk do útočného pásma, z čehož na konci akce těžil zakončující Pettersson. Netrefil však branku.

42:58

Tallinderův pokus chytil Raanta.

43:38

Eriksson mohl završit hattrick! Tentokrát mu zpoza branky přihrál Daniel Sedin, ale dnešní švédský střelec v tomto případě netrefil puk ideálně.

44:01

Vzápětí práce pro Enrotha. Zaměstnal ho Aaltonen, jenže švédský gólman zvládl zakročit a ještě odšťouchnul puk dál od svého brankoviště.

44:11

Hned po vhazování střílel Pihlström a tečovaný puk se zastavil u Enrotha.

45:35

Hagmanovo nahození z levé strany Enrotha nepřekvapilo. Švédský gólman byl dobře nalepený na tyčce.

46:32

Zblokovaný puk skončil v ochranné síti nad brankou Enrotha.

46:37

Vzápětí zákrok Enrotha po pohotovém nahození Lepistöho.

46:50

Švédové vyrazili do brejku 2 na 2, ale nepovedl se jim přechod do útočného pásma.

47:26

Raanta v akci. Finský gólman dosud musel ve třetí třetině sledovat nápor svých spoluhráčů v útočném pásmu, ale teď ho zaměstnalo nahození Erikssona.

47:26

Rozhodčí ještě probírá situaci s kolegou u videa, ale gól to zřejmě nebyl. Puk zůstal ležet před brankovou čárou.

47:26

Potvrzeno. Švédské vedení se nenavýší, gól to nebyl.

47:52

Korpikoski mohl snížit! Dostal se k volnému puku, mířil do přečísení 2 na 1 a sám zakončil. Branku však netrefil.

48:50

Petterssonovo nahození Raanta vyrazil do rohu.

49:31

Kontiola snadno projel do útočného pásma, ale pak rozdal bídnou přihrávku.

50:31

Poslední desetiminutovka, při níž se Finové budou snažit o vyrovnání, začala šancí Granlunda, ale z dorážky se neprosadil.

51:00

Utkání sleduje 11 670 diváků, takže Globen není vyprodaný.

52:10

Pettersson se na modré šikovně vyhnul protihráči a prostrčil kotouč do útočného pásma.

53:50

Po finském náporu se usadili v útočném pásmu také Švédové a hlavně Henrik Sedin zpoza branky motal Raantovi a dalším hlavu.

54:06

Švédský kouč Pär Marts během komerční přestávky rozdal nejčerstvější pokyny, finále už je blízko.

54:40

Axelsson zadovkou poslal puk před branku, ale tam Švédové nebyli připravení na zakončení.

55:20

Granberg na poslední chvíli odpálil puk z nebezpečného prostoru před Granlundem.

56:15

Korpiskoski páli z levého křídla, ale zblokovaný puk skončil v ochranné síti.

56:38

Kontiola středem najel do útočného pásma, ale byl obklíčený Švédy a následná přihrávka neprošla.

57:20

Jak se dostat do útočného pásma? To je teď hlavní finský problém.

57:40

Finy vzápětí navíc zastavil ofsajd a jejich čas se povážlivě krátí.

57:55

Oddechový čas pro Finsko.

58:10

Raanta odjel na střídačku, Finové hrají bez gólmana.

58:50

Vhazování ve střední třetině, blíž k finskému útočnému pásmu.

59:15

Finové se nemohou dostat do souvislejší kombinace v útočném pásmu.

59:37

Henrik Sedin (Švédsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Loui Eriksson a Henrik Tallinder. Stav zápasu Finsko - Švédsko 0:3
Postup Švédska je zpečetěn. Henrik Sedin ke dvěma gólovým nahrávkám přidal snadnou trefu do prázdné branky.

60:00

Švédsko v každé semifinálové třetině jednou skórovalo, ve všech gólových situacích měli prsty Henrik Sedin a Loui Eriksson.

60:00

Nejlepší hráči: Laakso - Eriksson.

60:00

Finové jsou zklamaní, stejně jako před rokem budou hrát jen o bronz. Proti komu? Odpoví večerní druhé semifinále mezi Švýcarskem a USA. Také tento zápas vám nabídneme v on-line reportáži na iDNES.cz. Do té doby pěkný den.

5. května 2024 12:00Švédsko-Finsko 0:0
11. února 2024 16:00Švédsko-Finsko -:-
16. prosince 2023 14:00Finsko-Švédsko -:-
12. listopadu 2023 16:00Finsko-Švédsko -:-
15. května 2023 19:20Finsko-Švédsko 1:2N
7. května 2023 12:00Švédsko-Finsko -:-
17. prosince 2022 13:30Finsko-Švédsko -:-
13. listopadu 2022 15:30Finsko-Švédsko -:-