Poslední zápas hokejového turnaje určí posledního vítěze olympijských her v Soči. Vítejte u reportáže z velkého finále Švédsko - Kanada.

Kanada už vybojovala hokejové zlato osmkrát, naposledy před čtyřmi lety doma ve Vancouveru. Švédové se pokusí navázat na své triumfy z let 1994 a 2006.

Oba týmy dosud procházejí turnajem bez porážky, Švédové dokonce všechny zápasy zvládli vyhrát už v normální hrací době. Postupně si poradili s Českem (4:2), Švýcarskem (1:0), Lotyšskem (5:3), Slovinskem (5:0) a Finskem (2:1).

I Kanaďané v play-off museli oželet jediný inkasovaný gól, když zdolali Lotyšsko 2:1 a USA 1:0. I ve skupině zdobila javorové listy perfektní defenziva - vyhráli nad Norskem 3:1, Rakouskem 6:0 a Finskem 2:1 v prodloužení. Žádný soupeř tak proti týmu kouče Babcocka neskóroval víc než jednou.

St. Louis

Rozhodčí: Meier (USA), Sutherland (CAN) - Amell (CAN), Devorski (CAN)
Počet diváků: 11 076

Finále tak bude soubojem skvělých brankářů. Kanadský Carey Price si drží úspěšnost 96,34%, Švéd Henrik Lundqvist se chlubí údajem 95,12 procent.

Ofenzivní lídři finalistů se tak skvělými čísly pyšnit nemohou. U Kanaďanů jsou dokonce nejproduktivnější obránci Drew Doughty (4+2) a Shea Weber (3+2). Švédy táhne rovněž bek Erik Karlsson (4+4), z útočníků si nejlépe vede Daniel Sedin (1+4).

Už před utkáním vzbudila dohady nominace rozhodčích. Finále totiž budou řídit tři Kanaďané a jeden Američan, což se nelíbí nepříklad švédské legendě Peteru Forsbergovi. IIHF se hájí, že prostě vybrala ty nejlepší muže.

V hledišti se mísí fanoušci obou finalistů, ale také spousta neutrálních příznivců. Hala se zatím zcela nezaplnila.

Kanaďané nastupují na led v červených dresech, Švédům bude patřit žlutá barva.

Vše je připraveno k úvodnímu buly.

0:28

Z brankářů si první sáhl na puk ten kanadský, k němuž se doplížila sražená střela Sedina.

0:56

Kanaďané odpověděli vyloženou šancí. Crosby si kouzelnicky stáhl puk ze vzduchu a předložil jej Bergeronovi, Lundqvist jeho zakončení zblízka s vypětím vyrazil.

1:33

Další nápor na švédskou branku zakončoval Benn, který zblízka opět trefil Lundqvista. Tomu zůstal puk pod tělem a byla přerušena hra.

2:21

Kanaďané pozapomněli na Kronwalla, brankář Price proti němu hodně vyjel a jeho ránu z levého kruhu schoval ve výstroji.

3:33

Crosby znovu před brankou hledal Bergerona, ten v pádu puk mezi tyče usměrnit nedokázal.

4:10

Hodně rušný začátek finále pokračuje. Nyquist se natlačil před kanadskou branku a poslal puk za Price, toho však zachránila tyčka. Po odrazu od ní zastavil Price kotouč těsně před brankovou čárou.

5:10

Další švédský tlak tentokrát šanci nepřinesl.

6:20

Vzrušující okamžiky vystřídala bitva o střední pásmo.

7:09

Švédský bek Edler zkusil střelu od modré čáry, puk po teči skončil mimo kluziště.

7:30

Švédům chybí centr Bäckström, kterého před zápasem postihla migréna. V první formaci jej nahradil Jimmie Ericsson.

7:56

Individuální akci předvedl kanadský obránce Bouwmeester, Lundqvist jeho tvrdou ránu vytlačil vyrážečkou mimo led. Na střely jsou ovšem aktivnější Švédové 6:3.

8:58

Po zběsilém začátku si oba týmy počínají o poznání opatrněji, takže šance se v posledních minutách příliš nerodí.

9:35

Obránce Karlsson si najel až před kanadskou branku a dokázal tečovat puk na Price, ten betony vyrazil.

10:58

Bergeron vletěl do švédského pásma a jeho povedenou střelu zápěstím přes obránce odvrátila bližší tyč!

11:21

Alfredsson přišel ve vlastním pásmu o puk, kanadský nápor vyvrcholil nepřesnou střelou Webera.

11:44

Po rychlé kanadské akci střílel Marleau z pravé strany do boční sítě.

12:55

Jonathan Toews (Kanada) vstřelil branku (1. gól na olympiádě), asistence Jeff Carter a Shea Weber. Stav zápasu Švédsko - Kanada 0:1
První finálový gól dává Kanada. Carter projel podél pravého mantinelu a skoro od brankové čáry poslal puk před branku, tam jej u bližší tyče tečoval Toews přesně do skulinky mezi Lundqvistovými betony.

13:14

O švédskou odpověď se snažil Silfverberg, s jeho pokusem si Price poradil.

13:44

Teď si kanadský brankář pochutnal na zákroku lapačkou, do níž schoval střelu Hagelina z pravého kruhu.

14:28

Mezi švédské kruhy si najel Sharp, Lundqvist jeho nepříjemnou střelu po ledě vyrazil betonem.

14:55

Vyloučen hráč Jonathan Ericsson (Švédsko), 2 min. za Držení protihráče

15:19

Crosby hledal křížnou přihrávkou Sharpa, na poslední chvíli do pasu sáhl hokejkou švédský hráč.

16:26

Kanaďané dostali puk před branku na Perryho, ten už byl příliš blízko a poslal puk jen do Lundqvista.

16:58

Švédové jsou v pěti a Lundqvist se vrhnul po puku, aby přerušil hru. Kanadská přesilovka příliš nebezpečná nebyla.

17:48

St. Louis se protáhl před švédskou branku, poté však poslal puk mimo.

17:57

Pokus Benna z levé strany Švédové na poslední chvíli zblokovali. Puk i tak prolétl jen kousek horního rohu jejich branky.

19:00

Švédové v posledních minutách nemohou najít cestu do kanadského pásma.

19:40

Švédové mají výhodu, budou hrát přesilovku.

19:47

Vyloučen hráč Chris Kunitz (Kanada), 2 min. za Vysoká hůl

19:59

Price si pohlídal střelu ze středního pásma.

20:00

Jeden gól a dvě tyčky přinesla úvodní třetina. Ta byla plná rušných momentů, což dokazuje poměr střel 12:11 pro Kanadu. V prvních deseti minutách byli aktivnější Švédové, poté převzali iniciativu Kanaďané, kteří se také ujali vedení.

20:05

Ve druhé části pokračuje švédská přesilovka.

20:30

Švédové několikrát doráželi před kanadskou brankou, za Price puk nedostali.

20:48

Mezi kruhy číhal Steen, ale jeho střela ke kanadské brance neprošla.

21:39

Krüger se snažil z pravé strany najít před branku Hagelina, do přihrávky duchapřítomně vložil svou hokejku Price.

21:47

Kanaďané jsou v pěti.

23:30

Oba týmy v posledních chvílích urputně bojují o každý kus ledu, brankáři mají na chvíli volno.

24:21

Kanada mohla vést o dva góly. St. Louis po Nashově pasu mohl střílet do odkryté brány, jenže puk nasměroval k protější tyči a tím pádem i do přesouvajícího se Lundqvista. Tomu sice propadl puk za záda, ale za čáru se nedokutálel.

25:43

Puk projel přes celé švédské pásmo k volnému Carterovi, ten už ale byl příliš blízko Lundqvistovi a bekhendem poslal puk do něj.

25:46

Vyloučen hráč Jakob Silfverberg (Švédsko), 2 min. za Zdržování hry

26:16

Od modré pálil bez přípravy Getzlaf, puk trefil bránícího Krügera.

26:40

Getzlaf od brankové čáry přihrál zpět mezi kruhy Perrymu, ten z první poslal puk jen těsně nad břevno.

27:30

Kanaďané rozehrávají za vlastní brankou.

27:57

Švédové v plném poču hned zahrozili, po Sedinově střele však Eriksson před prázdnou brankou odražený puk o kousek minul.

29:03

Střelu obávaného Karlssona někdo v chumlu před brankou tečoval, přesto Price dokázal zasáhnout.

29:57

Crosby ztratil helmu a musel upalovat na střídačku, Švédové si brejk pokazili ofsajdem.

30:27

Kanaďané ujížděli dva na jednoho. Perry se na levé straně rozhodl pro střelu, tu Lundqvist zvládl zneškodnit.

31:00

Švédský brankář lapačkou skvěle zasáhl i proti střele Nashe.

31:17

Vleže se snažil dorážet St. Louis, trefil ovšem rovněž ležícího Lundqvista. Kanada teď měla obrovský nápor.

32:10

Švédské trable pokračují, Lundqvist ovšem zvládl odolat i proti výpadu Cartera.

32:35

Muži ve žlutém teď vůbec nestíhají. Kunitz od branky přihrál zpět najíždějícímu Weberovi, ten z první střílel nepřesně.

33:18

Vracející se Sedin v pádu zastavil přihrávku Benna do další kanadské šance.

34:11

Marleau po švédské ztrátě přestřelil branku.

35:16

Po delší době se do útoku dostali i Švédové, Price si s tečí Steena poradil.

35:43

Sidney Crosby (Kanada) vstřelil branku (1. gól na olympiádě). Stav zápasu Švédsko - Kanada 0:2
Až doteď gólově mlčel, teď však Crosby ukázal svou výjimečnost. Na vlastní modré čáře obral o puk Jonathana Ericssona a bleskově se vydal do samostatného úniku, v jehož závěru si potáhl puk kolem Lundqvista a bekhendem jej zasunul do brány.

37:00

Švédové neví, kudy kam. Kanada naprosto ovládá ledovou plochu.

37:20

Vyloučen hráč Patrik Berglund (Švédsko), 2 min. za Vražení na hrazení

37:44

Kanaďané vykombinovali dobrou pozici pro Toewse. Ten se snažil poslat puk pod horní tyčku, trefil ovšem Lundqvistovo rameno.

38:40

Švédům se daří rozbíjet kanadskou přesilovku.

39:22

Doughty od modré čáry trefil soupeře, hraje se znovu pět na pět.

39:58

Bouwmeester rovněž nepropálil žlutou clonu před sebou.

40:00

Kanada míří za zlatem. Ve druhé třetině sice přestřílela Švédy jen 11:9, její herní převaha však byla mnohem výraznější a brankář Lundqvist musel čelit mnoha závarům. Ty sice i s pomocí štěstí zvládl, nestačil ovšem na skvělé Crosbyho sólo.

40:00

Hlavně v závěrečných minutách Švédové vůbec nevěděli, kam dřív skočit, a proti suverénně hrající Kanadě budou těžko vymýšlet zvrat. Ještě však mají 20 minut.

40:27

Kanadské přečíslení zakončoval z levé strany Toews, puk zůstal pod Lundqvistovými betony.

40:50

Kanadský gólman betonem nechtěně nadzvedl švédské nahození, vzápětí však lapačkou nebezpečí zažehnal.

41:53

Kronwall svou střelou z levé strany trefil před brankou Webera.

42:15

Po tečované střele Doughtyho od modré čáry zachránila Švédy tyč!

43:00

Švédové kombinovali v útočném pásmu, ale ke střele se nedostali.

43:52

Po velkém boji získali Švédové puk, vzápětí jej však poslali na zakázané uvolnění.

44:27

Alfredsson přenechal puk za kruhy Berglundovi, jeho pokus Kanaďané na svou branku nepustili.

44:27

44:41

Švédové při kanadském brejku pokryli Cartera, ale zapomněli na Marleaua. Jeho výpad zpoza branky musel zlikvidovat Lundqvist.

45:11

Branku Švédů objel také Toews, ten ovšem trefil brusli bránícího hráče.

46:28

Weberovo nahození srazili Švédové mimo branku.

46:58

Steen zkusil štěstí z ostrého úhlu, Price bez problémů puk odvrátil.

47:52

Švédům se vůbec nedaří najít recept na kanadskou hru, v této třetině zatím jedinkrát vystřelili na branku.

48:16

Nash z dálky vystrašil Lundqvista, ten si s jeho jedovatým projektilem poradil až napodruhé.

48:23

Nahození od modré čáry se snášelo pod švédské břevno, Lundqvist na poslední chvíli vytasil svou vyrážečku.

49:04

Chris Kunitz (Kanada) vstřelil branku (1. gól na olympiádě). Stav zápasu Švédsko - Kanada 0:3
Tohle už Kanada nejspíš nepustí. Kunitz uzmul puk ve středním pásmu, najel si na levý kruh a svou střelu nad Lundqvistovu vyrážečku poslal tak přesně, že puk ještě cinknul o horní tyčku.

49:04

Zoufalý švédský kouč Märts si vzal oddechový čas.

49:30

I po něm však tlačí Kanaďané, Marleau zakončil jejich nápor nepřesnou střelou.

50:12

Vyloučen hráč Corey Perry (Kanada), 2 min. za Podražení
Možná poslední švédská šance zdramatizovat finále.

50:12

Statistika říká, že ve třetí třetině vedou Kanaďané na střely na branku 10:1.

51:00

Švédům se v přesilovce vůbec nedaří založit kloudnou akci.

51:35

Pořád se hráči ve žlutém nejsou schopni usadit v útočném pásmu.

51:55

Benn ujel v oslabení do velké šance, jeho střelu vytěsnil Lundqvist.

52:12

Kanaďané jsou v pěti a Švédové nejspíš po nepovedené přesilovce upadnou do ještě větší deprese.

53:57

Švédové se pokusili o nápor, ale nedokázali ohrozit Price a sami se vyhnali do středního pásma.

54:05

Teď už si kanadský gólman na puk sáhl, šlo však o jednoduchý zákrok.

54:31

Další snadný Priceův zásah, Sedinovo nahození z dálky jej ohrozit nemohlo.

55:58

Švédům utíká čas a Kanaďané stále rozbíjejí všechny jejich útoky.

56:39

Ani teď to Švédsku nevyšlo, jeho akci ničí ofsajd.

57:45

Nic nového, Kanada pečlivě střeží své pásmo.

58:31

Nash se protlačil před švédskou branku, Lundqvist proti němu nastavil vyrážečku.

59:00

Kanadu dělí od zlata poslední minuta.

59:37

Price si připsal ještě jeden rutinní zákrok, Kanaďané poté vyhodili na zakázané uvolnění.

59:50

Puk uvízl v souboji mantinelu.

59:58

Teď pomalu míří do švédského pásma a Kanaďané už slaví.

60:00

Viděli jsme velkou oslavu kanadského hokeje. Švédové drželi krok jen v úvodu finále, ve druhé půlce duelu už vůbec nestíhali. Poslední třetinu vyhráli šampioni na střely 13:4, celý zápas 36:24.

60:00

Možná poslední olympiádu s účastí hvězd NHL tedy vyhrává obhájce titulu. Pro Kanadu jde už o deváté zlato, čímž se osamostatnila v čele historického žebříčku. Javorové listy ovládly tři ze čtyř posledních turnajů pod pěti kruhy.

60:00

Švédsko po zlatu z Turína 2006 přidalo do své sbírky stříbro. Seveřanům ve finále hodně chyběly schopnosti zraněných hvězd Henrika Sedina a Zetterberga, těsně před zápasem vypadl ze sestavy také Bäckström.

60:00

Hráči obou finalistů za chvíli převezmou své medaile, čímž olympijské klání v Soči definitivně skončí. Tímto se s vámi loučíme a těšíme se na další sportovní akce.

26. května 2022 15:20Švédsko-Kanada 3:4P
16. února 2022 14:30Švédsko-Kanada 2:0
21. května 2017 20:45Kanada-Švédsko 1:2N
19. května 2016 19:15Kanada-Švédsko 6:0
6. května 2015 20:15Švédsko-Kanada 4:6
18. května 2014 15:45Kanada-Švédsko 3:2P
23. února 2014 13:00Švédsko-Kanada 0:3
16. května 2013 20:00Kanada-Švédsko 2:3N