Pěkné sobotní odpoledne. Čeští hokejisté mají před sebou předposlední krok: v semifinále mistrovství světa vyzvou Finsko. Průběh zápasu můžete sledovat v tradiční on-line reportáži.

V české sestavě nechybí útočník Sobotka, jenž nedohrál čtvrtfinále po střetu s americkým kapitánem Abdelkaderem.

Češi se po čtvrtfinále přesunuli z menší haly Čižovka do Minsk Areny, kde šampionát vyvrcholí. Po přestěhování si chválili kvalitnější led, ale nelíbilo se jim vedro v kabině, kde nejsou okna ani klimatizace.

Finové v boji o postup do čtvrtfinále museli spoléhat na prohru Lotyšska se Švýcarskem. Loňští vicemistři světa jim opravdu pomohli, pak Finsko vyřadilo vítěze skupiny A Kanadu.

Salomäki

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Bulanov (RUS) - Dahmen (SWE), Semjonov (EST)

0:10

Lehterä po úvodním buly pronikal do útočného pásma, ale Češi ho zastavili u mantinelu.

0:50

Jágr se v útočném pásmu za bránou otočil s pukem, přihrál na modrou Jordánovi a jeho nahození před Rinnem tečoval Červenka. Finský brankář zasáhl.

1:30

Protiútok Finska skončil nepřesnou přihrávkou v útočném pásmu.

2:03

Kolář přihrál křížem přes střední pásmo Sekáčovi, který si postrčil kotouč do útočné třetiny, ale Finové ho sevřeli u mantinelu.

2:34

Kovář při dobruslování za pukem do rohu útočného pásma nabral velkou rychlost, podpořil ho ještě Vondrka, ale Češi se v útočné třetině neudrželi.

3:06

Z protiútoku zakončoval Tomi Sallinen. Salák na brankovišti chytil puk.

3:16

Další finská příležitost už byla výraznější. Lehterä se uvolnil v rohu útočného pásma, přihrál před bránu nepokrytému Pakarinenovi, ale ten zblízka trefil Saláka.

3:38

Po vhazování v útočném pásmu pálil Němec od modré, puk proletěl vedle Rinneho brány.

4:30

Němec tentokrát v akci ve vlastní třetině. Před Salákem zblokoval nahození od modré.

4:55

Sekáč při rozehrávce podklouznul, ale i v pádu dokázal poslat zpětnou přihrávku do vlastní třetiny.

5:49

Úmyslný ofsajd českého týmu.

6:11

Vondrka za bránou napadal Rinneho rozehrávku, ale od českého útočníka se puk odrazil do ochranné sítě. Vhazování ve střední třetině.

6:21

Finové v obranném pásmu zachytili Vitáskovu přihrávku a spěchali do brejku, ale Češi se stihli vrátit před Saláka.

7:25

Immonen v útočném pásmu u mantinelu dělal problémy Jordánovi, jeho následné nahození minulo Salákovu bránu.

7:44

Palola střílel z dobré pozice z mezikruží nad bránu. Navíc se ještě nabízela přihrávka na lépe postaveného Immonena.

8:57

Jori Lehterä (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Juuso Hietanen a Petri Kontiola. Stav zápasu Česko - Finsko 0:1
Češi v posledních střídáních hráli téměř bez puku a teď na to doplatili. Lehterä v útočném pásmu přebruslil Vitáska, natlačil se před Saláka a bekhendovou střelou otevřel skóre.

9:13

Vyloučen hráč Olli Jokinen (Finsko), 2 min. za Držení protihráče
Trest za faul na Jágra.

9:36

Na Jágrovu přihrávku před bránu si sjížděl Němec, ale promáchl.

10:20

Další Jágrovu přihrávku tečoval Červenka, ale puk proklouzal brankovištěm těsně vedle.

11:13

Finové jsou v pěti.

11:54

Zaťovič před bránou v souboji s Hietanenem nedokázal ohrozit Rinneho.

12:33

Jokinen navzdory špatnému zpracování přihrávky na pravém křídle dokázal vystřelit, Salákovu bránu minul.

13:11

Jágr v útočném pásmu vybruslil podél mantinelu až na modrou a nahazoval puk na Rinneho. Češi se k teči nedostali.

13:41

Rinne kryje puk před Sobotkou.

13:50

Hertl udělal útočný faul za Rinneho bránou, Finové mají výhodu.

14:25

Vyloučen hráč Tomáš Hertl (Česko), 2 min. za Držení protihráče

15:10

Češi zatím nedovolili Finům rozehrát přesilovkovou kombinaci.

15:40

Až teď se Finové usadili před Salákem a zahrozil především Jokinen. Obránce Jordán zblokoval jeho bezprostřední zakončení nad bránu.

16:30

Když už Hertl skákal z trestné lavice na led, nebezpečně střílel Lehterä. Minul vzdálenější tyč.

17:09

Nebezpečná přihrávka Tomiho Sallinena před bránu na lépe postaveného spoluhráče neprošla, následné nahození od modré pak Salák pohlídal.

17:40

Jágr prošel přes modrou čáru do útočného pásma, další klička před Rinneho bránu už mu nevyšla.

18:36

Po Klepišově nahození od mantinelu Rinne ještě stihl vyklepat puk z lapačky a rozehrát.

19:10

Další lehké české nahození. Tentokrát z hokejky Zaťoviče, Rinne přerušil hru.

19:42

Finové před přestávkou mohli zvýšit náskok. Na pravé straně se otevřel prostor před Salomäkim, finský útočník pálil a Salák vykopnul puk betonem.

20:00

Češi po opatrném vstupu do zápasu inkasovali z hokejky Lehteräho, který v deváté minutě využil svou rychlost, protlačil se před obránce Vitáska a bekhendem zakončil s odrazem o tyč. Co vymyslí čeští trenéři o pauze?

20:35

Finové vstoupili do druhé třetiny zakázaným uvolněním.

20:39

Vyloučen hráč Petri Kontiola (Finsko), 2 min. za Krosček

21:11

Novotný se dvakrát dostal do dobré střelecké pozice. Poprvé minul, podruhé puk k Rinnemu neprošel. Pak ještě dorážel Jágr, ale neprostřelil klubko těl.

21:38

Po Jágrově přesilovkové výzvě Němec nedosáhl na dorážku.

21:55

Finové vyhodili.

22:50

Kolářovo nahození od modré skončilo v Rinneho lapačce. Finští obránci odtlačili Červenku, který původně chtěl tečovat puk.

23:10

Finové přežili oslabení a sami zahrozili! Palola dostal přihrávku z rohu před Saláka, ale český brankář se roztáhl na brankové čáře a puk vyrazil špičkou hokejky.

23:48

S další střelou Hauly zpoza obránce Salák neměl problém.

24:31

Češi po vyhraném vhazování ve vlastním obranném pásmu okamžitě spěchali dopředu, ale Klepišova pohotová přihrávka na Hertla neprošla.

25:14

Obránce Jordán podpořil český útok. Vyhrál osobní souboj nad Kontiolou, vyjel zpoza brány, ale Rinne u bližší tyče nenechal žádný volný prostor.

26:00

Sekáč přihrál na útočnou modrou Němcovi, produktivní český obránce udělal dva rychlé kroky a střílel. Do Rinneho náruče.

26:25

Vyloučen hráč Olli Palola (Finsko), 2 min. za Podražení
Zbytečný zákrok Paloly na útočné modré.

26:48

Finové dvakrát vyhodili.

27:25

První minuta v početní výhodě se českému týmu vůbec nepovedla. Rozehrávka vázla.

27:45

Jágr si protáhl střídání a přihrávkou přes brankoviště hledal dorážející spoluhráče. Sobotka puk netrefil.

27:59

O chvíli později už Jágr střílel a na dorážku do poloprázdné brány se chystal Novotný. Jenže Haula ho ubránil a následný závar Finové přežili.

28:25

Finové v pěti.

29:42

Zaťovičovi v útočném pásmu nevyšel pokus o individuální průnik.

30:27

Vyloučen hráč Petr Zámorský (Česko), 2 min. za Vysoká hůl
Útočný faul českého obránce.

30:33

Finové okamžitě po vhazování rozestavěli přesilovkový vzorec.

31:02

Jarkko Immonen (Finsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Petri Kontiola. Stav zápasu Česko - Finsko 0:2
Finové si dali záležet s kombinací, v několika dobrých pozicích místo zakončení ještě přihrávali a nakonec se dočkali. Kontiola z levého kruhu nahrál k tyči Immonenovi, který prostrčil puk mezi betony Saláka.

31:28

Puk po zblokované finské přihrávce ve středním pásmu skončil v hledišti.

31:41

Ofsajd Finska.

32:10

Nejprve Červenka před bránou netrefil skákající puk, po něm zakončil Kolář, ale z levého kruhu přestřelil.

33:10

Salák zachránil český tým! Chytil Huhtalovu teč i pohotovou dorážku zblízka.

34:00

Jokinen v útočném pásmu obral o puk Jágra, ale zblízka bekhendem nepřekonal Saláka.

34:13

Klepiš v útočném pásmu vyhrál vhazování přesně pro Zaťoviče, který okamžitě střílel a trefil Rinneho.

34:50

O chvíli později Zaťovič tečoval před bránou střelu od modré a puk proletěl těsně vedle.

35:28

Vondrkův pokus od modré zblokovala finská obrana do ochranné sítě.

36:10

Pakarinen už se chystal na střelu při přečíslení 2 na 1, ale na poslední chvíli se k němu vrátil Vondrka.

37:03

Před Tomim Sallinenem se na chvíli otevřel prostor v útočném pásmu, ale Němec ho vytlačil mimo střeleckou pozici.

37:40

Vyloučen hráč Roman Červenka (Česko), 2 min. za Sekání

37:55

Vitásek podél mantinelu dopravil puk do útočné třetiny.

38:20

Jormakka už se rozjížděl do sóla na Saláka, ale rozhodčí správně odpískali ofsajd. Finský útočník při přebírání puku stál oběma nohama v útočném pásmu.

38:35

Komarov si nebezpečně sjížděl před Saláka. Kdyby byl u tyče o vteřinu dřív, zakončoval by do poloprázdné brány.

39:38

Salák u své levé tyče lapačkou přikryl puk. Za dvě vteřiny se vrátí vyloučený Červenka.

40:00

I druhou třetinu vyhráli Finové 1:0. Češi nejprve nevyužili dvě přesilovky, a pak sami inkasovali během trestu Zámorského. Immonen u tyče trefil prostor mezi Salákovými betony.

40:10

Sobotka nahazoval z nevýhodného úhlu, Rinne u tyče zasáhl.

40:38

Další Sobotkova snaha. Český útočník střílel z hranice kruhů zpoza obránců, Rinne vyrazil puk betonem.

40:58

Komarov ohrozil Saláka! Po vybruslení zpoza brány pálil, český gólman podklouznul, ale puk ho trefil do hrudníku.

41:40

Immonenovu střelu švihem vyrazil Salák betonem.

42:10

Trenér Růžička poněkolikáté v utkání promíchal sestavu, ale v úvodu třetí třetiny působí česká hra poněkud chaoticky.

43:40

Trable s rozehrávkou přes střední pásmo trvají.

44:04

Pomohla až rychlá přihrávka podél levého mantinelu, ze které mohl těžit zakončující Hudler, ale bekhendem z mezikruží minul.

44:54

Vyloučen hráč Tomáš Rolinek (Česko), 2 min. za Nedovolené bránění

45:02

Vondra vyšťouchnul puk pryč z vlastního pásma.

45:40

Zvládl to i Kindl po otočce za českou bránou.

46:20

Češi zatím zvládají oslabení bez problémů.

46:54

Vyloučený Rolinek se vrací do hry.

47:35

Poté, co k Rinnemu doklouzal puk, finský brankář stihl rozehrát a Češi se o usazení v útočném pásmu musí pokoušet dál.

48:31

Vyloučen hráč Jaromír Jágr (Česko), 2 min. za Sekání
Čas utíká, Češi potřebují vstřelit minimálně dva góly, ale teď je čeká další oslabení.

48:41

Češi mohli snížit v oslabení! Zaťovič získal puk a ujížděl do přečíslení 2 na 1. Jenže zakončujícímu Rolinkovi střela nesedla.

49:37

Finové při přesilovce dokonce poslali puk na zakázané uvolnění.

49:53

Komarov si troufnul na velké sólo. Vyhnul se třem protihráčům, jen zakončit už zblízka nestihl.

50:31

Češi jsou v pěti a mohou se prát o naději.

51:09

Spolupráce mezi Jágrem a Sobotkou vypadala velmi nadějně, ale česká osmašedesátka u tyče nedotlačila puk za Rinneho.

52:20

Češi si nerozuměli při rozehrávce ve středním pásmu a Finové získali vhazování před Salákem.

52:45

Novotný clonil před finským brankářem, ale Rinne si i tak našel cestu k Vondrkově nahození.

53:40

Herlovu střelu z levého kruhu Finové zblokovali.

54:15

Červenka získal puk v rohu útočného pásma, jenže následná přihrávka před bránu byla nepřesná.

55:10

Češi už pochopitelně riskují, z čehož teď mohl těžit Palola. Finský útočník však zblízka zakončil brejk do Salákovy náruče.

55:29

Další vhazování před českým brankářem.

56:02

Jágrův průnik Finové na obranné modré čáře zastavili.

56:53

Kindlovu střelu od modré vyrazil bezchybný Rinne.

57:20

Finové dostali puk do středního pásma.

57:53

Finové jsou v defenzivě velmi pečliví, nedávají protihráčům žádný prostor.

58:32

Salák odjel z české brány na střídačku. Češi to zkoušejí v šesti.

58:52

Němcovu střelu Rinne chytil do lapačky.

58:52

Trenér Růžička gestem ukázal: "Oddechový čas, prosím!" Stihnou Češi proměnit poslední pokyny ve dva góly?

59:04

Závěr před Rinnem Češi nevyužili.

59:20

Další ohromně nepřehledná situace u finského brankoviště. Za Rinneho zaskakoval i obránce Ohtamaa a Hertl neuspěl.

59:49

Jori Lehterä (Finsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Leo Komarov. Stav zápasu Česko - Finsko 0:3
Je rozhodnuto. Lehterä dovezl puk do prázdné brány.

60:00

Zlatý víkend české hokejisty nečeká, semifinále se jim nepovedlo a Finsku podlehli 0:3. V neděli od 15.30 hodin vyzvou Švédsko v souboji o bronz.

60:00

Češi si nedokázali poradit s finskou defenzivou, sami inkasovali v každé třetině jednou.