Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hezký večer! Vítáme Vás u online přenosu z utkání skupiny A mezi Francií a Švýcarskem, které se odehraje v pražské O2 aréně. Obě mužstva včera těsně ztratila svůj první zápas na šampionátu, a dnes jistě budou chtít úvodní patálie napravit.

Zvláště Švýcarsko musí přidat – prohra 3:4 po nájezdech s Rakouskem byla zatím jedním z největších zaváhání turnaje. Francie zase nezvládla konec duelu s Německem, branku na 1:2 totiž dostala jen minutu před koncem základní hrací doby.

Pro oba týmy je jistě cílem postup do vyřazovací části. Švýcaři, kteří se v roce 2013 probojovali až do finále, chtějí dokázat, že patří mezi 7-8 nejlepších týmů světa. Francie by zase ráda zopakovala loňskou senzační účast ve čtvrtfinále.

Ve francouzském týmu jsou bratři Yorick a Sacha Treillové, kteří oba v minulosti působili v extralize. Sacha nyní hraje za německý Straubing, Yorick za francouzský Grenoble. Za Švýcary zase hraje Kevin Fiala, jehož rodiče pochází z Česka.

Walker

Rozhodčí: Hodek (CZE), Rantala (FIN) - Puolakka (FIN), Philblad (SWE)
Počet diváků: 8 780

Jedním z dvojice hlavních rozhodčích je Čech Pavel Hodek.

0:39

ze začátku jsou aktivnější Švýcaři. Jejich akce však skončila offsidem

1:08

První zákrok si připsal Huet.

3:10

Francie se teď pokouší o nápor, jejich střely od modré však netrefily branku.

3:18

Pokus Du Boise byl sražený do ochranné sítě.

4:32

Brunnera v nadějné pozici v mezikruží včas zablokoval francouzský obránce.

5:40

Rousselova lajna teď zatlačila Švýcara v jejich pásmu. K zakončení se však Francouzi nedostali.

6:28

Huet teď měl štěstí! Střela od modré mu škrtla rukáv a branku minula pouze o pár centrimetrů.

7:31

Vyloučen hráč Mark Streit (Švýcarsko), 2 min. za Držení hole
Du Boise se Streitem teď mezi sebe u mantinelu zmáčkli Costu. Streit půjde na trestnou lavici.

9:59

Švýcaři přesilovku přežili i díky několika pěkných zákroků Genoniho. Hned po Streitově návratu na led však nebezpečně střílel Rieder.

10:02

Vyloučen hráč Teddy Da Costa (Francie), 2 min. za Sekání
Teď si zahrají přesilovku Švýcaři.

10:49

Vyloučen hráč Denis Hollenstein (Švýcarsko), 2 min. za Krosček
Ta však neměla dlouhé trvání. Je tu totiž další vyloučení. Síly na ledě se tak srovnají. Hollenstein inkasoval dvě minuty za krosček.

12:16

Ani jeden tým ještě nebyl ve vyložené šanci. Hraje se ale v poměrně svižném tempu. Obě mužstva dobře bruslí.

13:23

Vyloučen hráč Denis Hollenstein (Švýcarsko), 2 min. za Hákování
Hollenstein jde znovu na trestnou lavici. Tentokrát za hákování.

13:54

Švýcaři vyhazují po vyhraném buly.

14:39

Švýcaři se v oslabení dostali do nebezpečné pozice. Obránce Josi zachytil francouzskou rozehrávku, přečíslení 3:2 ale vychytal Huet.

15:16

Vyloučen hráč Sacha Treille (Francie), 5+20 min. za Vražení na hrazení
Hraje se znovu 4 na 4. Sacha Treille dostává pět minut plus do konce utkání za úder do oblasti hlavy a krku.

15:35

Denis Hollenstein (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Damien Brunner a Roman Josi. Stav zápasu Francie - Švýcarsko 0:1
Hollenstein vtrhl do pásma Francie a krásně si zpracoval Brunnerovu přihrávku vzduchem. Poté v pádu vypálil a Huet jeho střelu pod břevno trochu překvapivě pustil za záda. Hollenstein tak napravil předchozí dvě vyloučení a posílá svůj tým do vedení.

17:19

Pokračuje dlouhá přesilovka Švýcarů. Další Hollensteinovu střelu tentokrát Huet kryje.

19:17

Švýcaři rozehrávají puk za svou brankou, ale rozhodně nikam nespěchají. První dějství se už pouze dohrává.

20:00

První třetina se více povedla Švýcarům, kteří přežili několik oslabení a následně udeřili z hole Hollensteina. Švýcarsko oproti svému první zápasu s Rakouskem zjednodušilo hru a více jde do brány. Francie na druhou stranu zatím nepředvádí nic oslnivého. Nejvíce se daří Rousselově pětce.

20:00

Střely na branku v první třetině: 5:15

21:23

Roman Josi (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Kevin Fiala a Eric Blum. Stav zápasu Francie - Švýcarsko 0:2
Kráááásný gól Josiho! Švýcarský obránce se vřítil do útočné třetiny, kde dostal přihrávku do jízdy od Fialy. Poté prokázal obdivuhodnou chladnokrevnost, když s pukem projel obranou soupeře a zakončil za padajícího Hueta.

23:18

Švýcaři pokračují v drtivém tlaku. Francie přestala bruslit a zatím se ve druhém dějství k ničemu nedostala.

23:59

Grossmann se protáhl podél hrazení a centroval před branku, obránci Francie však jeho záměr vystihli.

24:16

Vyloučen hráč Damien Fleury (Francie), 2 min. za Hrubost

25:16

Začíná druhá minuta přesilovky Švýcarů. Francouzi se zatím zuby nehty brání.

26:34

Ambühl se nebezpečně dral do branky soupeře, ale Huet jeho atak ustál.

27:02

Vyloučen hráč Dino Wieser (Švýcarsko), 2 min. za Podražení
Francouzi si zahrají přesilovku a budou tam mít jedinečnou šanci dostat se zpět do zápasu.

28:01

Obránce Francie Hecquefeuille se dostal ke dvěma nebezpečným střelám, ale Genoni se pokaždé včas přemístil.

28:16

Vyloučen hráč Julian Walker (Švýcarsko), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě
Švýcarsko je znovu v oslabení. Tentokrát za příliš mnoho hráčů na ledě.

28:39

Vyloučen hráč Kévin Hecquefeuille (Francie), 2 min. za Podražení
A je tu opět hra 4 na 4. Dravý Ambühl se dostal ve vlastním oslabení do šance, ale Huet byl připraven. Švýcarský hokejista byl ale faulován Hecquefeuillem.

31:37

Brunnerova lajna je velmi nebezpečná. Od modré střílel Josi, ale Huet jeho přízemní projektil nakonec zkrotil.

32:23

Francii se nedaří udržel puk na holi. Naopak Švýcaři jsou teď v laufu a neustále na soupeře dotírají. Útočníky výborně doplňují dobře bruslící obránci.

33:13

Vynikající zákrok Hueta! Brankář si za vydatné pomoci svého obránce poradil s přečíslením Švýcarům. Nepříjemná byla zvláště dorážka Biebera.

35:13

Walker teď před Huetem umně tečoval střelu Schäpiho, ale zkušený brankář si s tím poradil.

36:30

Obrovská příležitost Francie! Claireaux byl uplně sám tři metry před Genonim, ale nepodařilo se mu střelu dostatečně zvednout.

37:11

Vyloučen hráč Julien Desrosiers (Francie), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě

38:05

Švýcaři drží soupeře zkrátka a přesilovku mají dobře rozehranou. Střela De Boise od modré prolétla těsně vedle šibenice.

39:42

Francie se nakonec ubránila, Huet však musí být stále ve střehu. Teď kryl pokus Biebera.

40:01

Druhé dějství jednoznačně ovládli Švýcaři, kteří se zřejmě poučili z utkání s Rakouskem a hodně zjednodušili hru. Jsou draví a skvěle napadají. Francie bude muset ve 3. třetině zabrat...

41:33

Vyloučen hráč Reto Schäppi (Švýcarsko), 2 min. za Podražení

43:09

Švýcaři se znovu osvobozují, Francii se nedaří udržet se v útočném pásmu.

43:50

Tyčka! Švýcaři vystihli rozehrávku Francie a jeli dva na jednoho. Walker správně vyhodnotil situaci a rozhodl se vypálit. Huet nestihl zareagovat, střela lízla spojnici.

45:38

Tlak Francie zatím nepřichází, Švýcaři stejně jako v předchozím dějství příkladně napadají.

46:44

Tempo hry malinko polevilo, současný stav vyhovuje Švýcarům.

47:49

Meunier se teď krásně uvolnil a vystřelil z mezikruží. Genoni vyrazil do rohu.

48:31

Damien Raux (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství). Stav zápasu Francie - Švýcarsko 1:2
Francie snižuje! V nepřehledné skrumáži před brankou se nejlépe zorientoval Raux. Švýcaři trochu polevili a hned přišel trest.

50:01

Začala poslední desetiminutovka základní hrací doby. Podaří se Francii utkání dorovnat nebo naopak Švýcaři udeří a vedení si pojistí?

52:59

Nebezpečný průnik teď předvedl Fleury, který se pustil hned mezi trojici Švýcarů. Ti ho však rozhodili, a proto nestihl zakončit.

53:13

Další šance Francie a v ní Yorick Treille. Genoni je však zatím jistý.

55:51

Švýcaři evidentně znervóznili a mají teď co dělat, aby nabuzené Francii stačili. Schyluje k závěrečnému drtivému tlaku modrých?

57:01

Šance na opačné straně kluziště! Nepříjemnou střelu Biebera zastavil Huet.

58:01

Začínají poslední dvě minutu utkání.

58:34

Švýcarsko teď drží kotouč, Francii se nedaří dostat do útočné třetiny.

58:58

Francie zkouší hru bez gólmana!

59:06

Reto Suri (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Damien Brunner. Stav zápasu Francie - Švýcarsko 1:3
Tak to byla lahoda! Švýcarsko předvedlo, že i gól do prázdné branky může stát za to. Brunner důvtipným lopem přes půl hřiště našel Suriho, který už to měl lehké.

59:46

Zápas už se jen dohrává.

60:00

Nejlepším hráčem Francie byl podle očekávání zvolen brankář Christobal Huet. Švýcarským hráčem utkání je bek Roman Josi, který vstřelil rozhodující branku.

60:00

Statistiky po utkání: Střely na branku: 20:35. Trestné minuty: 45:10. Využití: 1:1.

60:00

Švýcaři potvrdili roli favorita a Francii poměrně s přehledem přehráli. Vyplatila se jim jednoduchá hra založená na důrazném napadání, bruslení a časté střelbě. Francie zápas dokázala zdramatizovat, závěrečný tlak však nebyl dostatečně intenzivní.

60:00

Švýcarsko má po dnešku čtyři body stejně jako Česká republika. Francie je stále na nule, příští zápas ho ale čeká Rakousko, a má tedy velkou šanci bodovat. Švýcarsko se za dva dny utká s Německem.