Hezké sváteční odpoledne u on-line přenosu z utkání základní skupiny A, v němž budou Češi usilovat o své třetí vítězství na turnaji. Neměl by to být zásadní problém, soupeřem je outsider z Rakouska. Zápas začíná v 16.15 hodin.

Rakušané ve svém prvním utkání na mistrovství nečekaně porazili Švýcarsko, pak podlehli 1:6 Švédsku a ve třetím vystoupení nestačili v důležitém souboji na Francii. Velmi vážně jim hrozí sestup do skupiny B.

Poslední vzájemný zápas proti Rakousku hrála česká reprezentace relativně dávno. Na mistrovství světa 2007 z toho byla výhra 6:1. Uklidňující branky však padly až v poslední třetině.

V sestavě národního týmu došlo k mírným úpravám. Zásadní informací je přesun Romana Červenky na levé křídlo druhé formace vedle Jaromíra Jágra.

Cijan

Rozhodčí: Rönn (FIN), Bulanov (RUS) - Lazarev (CZE), McIntyre (USA)
Počet diváků: 17 383

Češi mají na soupisce stále dvě volná místa. Jediným hráčem, který na ní figuruje a dnes nezasáhne do hry, je zraněný Jakub Klepiš. Šikovný útočník se však dál připravuje s týmem a věří, že ještě na mistrovství do hry zasáhne.

Rakušané nastupují na ledovou plochu.

Hráči naposledy poklepali brankáře Pavelce po betonech a jde se na věc.

0:30

Jordán byl tvrdě atakován u levého mantinelu.

0:40

První zákrok utkání se připsal po střela Rakušanů Pavelec.

0:40

Vyloučen hráč Jakub Voráček (Česko), 2 min. za Sekání

1:30

Novotný se Smoleňákem vyhodili puk až za branku soupeře.

2:28

Zajkázané uvolnění Rakušanů.

2:40

Češi jsou kompletní, Voráček se vrátil na led.

3:07

Češi jsou pod tlak Rakušanů, Pavelec zapsal dva dobré zákroky.

3:53

Zakázané uvolnění Čechů, kteří se ještě prakticky nedostali do útočného pásma.

4:36

První ohrožení rakouské branky po slabém nahození Voráčka.

5:31

od Čechů to je hodně ospalý začátek, stále se čeká na první šanci.

6:25

Zaťovičova dobrá přihrávka na Kováře těsně neprošla.

6:54

Po akci Jágra s Červenkou přilehl puk rakouský brankář Starkbaum.

7:20

Hertl pěkně vyzval na modrou čáru Hejdu, jemuž ale puk pod holí proklouzl do středního pásma.

8:07

Smoleňák s Novotným dobře kombinovali za brankou, Čáslavovo nahození pak nemířilo mezi tyče.

8:46

Rakušané špatně střídali, ale Koukal se Zaťovičem při svém ataku brankáře Starkbauma nepřekonali.

9:12

Plachtící pokus Jágra vyrazil Starkbaum před sebe a Rakušané puk vyhodili.

9:34

Před Pavelcem se z ničeho nic objevili v dobré příležitosti Latusa.

10:00

Voráček s Hertlem jeli v přečíslení dva na jednoho, ale nepředali si dobře puk.

11:23

Po velkém tlaku Nakládala se Smoleňákem zachránila Rakušany tyčka.

12:15

Pavelec zastavil přihrávku do předbrankového prostoru.

12:55

Jágr dlouho hledal cestu k bráně, ale byl dobře střežený a nic v útočném pásmu nevymyslel.

13:28

Obrovský šance Komarka s Latusou, který byl po dobré přihrávce úplně sám před Pavelcem, který výtečně zakročil betonem.

13:43

Vyloučen hráč Jan Kolář (Česko), 2 min. za Sekání

14:55

Nakládal vyhodil přes všechny čáry, puk ještě dojížděl Erat, ale v oslabení radši zamířil na střídačku.

15:45

Češi ustáli oslabení bez problémů a jsou v plném počtu.

16:38

Jágr poslal mezi beky Červenku, pro něhož to ale přesilou nebylo hratelné.

17:06

Střela Jágra byla zblokována.

17:27

Dobrá práce Zaťoviče, jehož zpětná přihrávka našla Koukala, který z první pálil pod vyrážečku. Starkbaum místo utěsnil.

18:37

Češi jeli tři na jednoho, Smoleňák moc nevymýšlel a zkusil vypálit, na Starkbauma si ani on nepřišel.

18:45

Famozní zákrok Pavelce. Lebler dostal přihrávku před českou branku, udělal blafák do protipohybu českého gólmana, který pak skvěle vytrčil beton a zachránil Čechy od jistého gólu.

18:59

Vyloučen hráč Thomas Hundertpfund (Rakousko), 2 min. za Nedovolené bránění

19:34

Jágr vyzval Kováře, který ale místo střely hledal dalšího spoluhráče a trefil brusli bránícícho Rakušana.

20:00

Český tým v první třetině dlouho hledal cestu před rakouskou branku, úvodních šest minut patřilo soupeři. Pak už se favorit prosazoval, ale dvakrát ho zastavila tyčka. Vyznamenal se i brankář Pavelec, jenž si připsal dva výtečné zákroky.

20:00

Jakub Voráček pro Českou televizi: "Musíme zůstat u toho, co děláme a snad to dobře dopadne. Potřebujeme chodit ještě více do brány, jako jsme to dělali s Francií. Nemyslím, že je to v tomto ohledu špatné, ale ještě to zlepšíme."

20:10

Na začátku druhé třetiny pokračuje česká přesilovka.

22:19

červenka chyboval a Rakušané znovu lehce vyhodili.

22:39

Vyloučen hráč Martin Schumnig (Rakousko), 2 min. za Nedovolené bránění

22:53

Ránu Voráčka vyrazil Starkbaum a Rakušané už jsou ve čtyřech.

23:25

Kovář si dlouho rovnal střelu a pak minul branku.

23:52

Češi hrají přesilovku bez střelby, zdlouhavé kombinace k ničemu nevedou.

24:29

Po ráně Krejčíka bojoval před brankou o puk Hertl, ale pod betonem brankáře Starkbauma kotouč nevydoloval.

24:58

Rakousko je v plném počtu, ale Češi pokračují v náporu.

25:44

Čáslava hnal českou akci do přečíslení, ke střele se dostal ze druhé vlny najíždějící Kolář, ale Starkbaum se rozchytal a dělá Čechům problémy.

26:35

Hertl s Voráčkem dlouho drželi puk v útočném pásmu, ale žádná šance z toho.

27:12

Jágr to zkusil vzít na sebe, ale při akci jeden na jednoho se neprosadil.

27:37

Rakušané se do koncovky příliš nedostávají, ale když už se jim to podaří, je před českou brankou horko. Pavelec si připsal další dva dobré zákroky.

28:11

Smoleňák nemohl hrát, takže puk od Nakládala prošel až za rakouskou branku.

28:37

Starkbaum si v rozkleku pohlídal střelu rozjetého Zaťoviče z pravého křídla.

28:55

Sobotka prokličkoval do útočného pásma, mířil do růžku, ale netrefil branku.

29:31

Jágr si nevyhověl s Čáslavou a puk utekl do středního pásma, následně neprošla do brány střela Červenky.

30:07

Publikum vytrvale skanduje: My chceme gól!

30:33

Po akci Novotného přestřelil zblízka odkrytou branku Smoleňák.

31:08

Ondřej Němec (Česko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Dominik Simon. Stav zápasu Česko - Rakousko 1:0
Dlouhé ostřelování rakouské branky ukončil obránce Němec, švihem mířil do růžku a brankář Starkbaum neviděl díky dobrému stínění Novotného.

32:10

Červenka se po drobré napadání dostal do nájezdu, ale neměl rychlost a Starkbaum jeho střelu vykopl.

32:41

Jágr se tlačil i se spoluhráči k dalšímu gólu, Rakousko je pod obrovským tlakem.

33:43

Rakušané se vymanili z dlouhého náporu soupeře a po dlouhé době jsou v útočném pásmu.

34:12

Koukal dostal přihrávku mezi obránce, jel sám na brankáře, jenže mířil přesně do něj.

34:54

Kolář se Zaťovičem nedokázali zakončit nájezd dvou na jednoho.

35:34

Sobotka po hodně nenápadné střele přes obránce trefil tyčku.

36:38

Novotný už vymýšlel, jak zakončí samostatný nájezd, jenže byl mu odpískán ofsajd.

37:05

Rakušané zkusili dlouhý pas na rozjetého Komarka, ten byl pohlídán.

37:29

Zakázané uvolnění Rakouska.

38:03

Martin Zaťovič (Česko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Jan Hejda a Ondřej Němec. Stav zápasu Česko - Rakousko 2:0
Hejda poslal z vlastní třetiny dlouhou přihrávku na rozjetého Zaťoviče, ten naznačoval, že ještě vylepší pozici pro Koukala, ale místo přihrávky poslal rychlou střelou švihem puk nad brankářem do sítě.

39:02

Vladimír Sobotka (Česko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Roman Červenka a Jakub Krejčík. Stav zápasu Česko - Rakousko 3:0
A rázem je rozhodnuto. Sobotka dostal přihrávku od Červenky a trefil se opět švihem do růžku, stejně jako při první gólu Němec.

40:00

Rakušané už ve druhé třetině nedokázali čelit náporu českého týmu. Favoritovi pomohla ke klidu úvodní trefa produktivního beka Němce. Na konci třetiny pak přidali unavenému soupeři na cestu do kabin další "dárečky" Zaťovič a Sobotka.

40:06

Jakub Voráček (Česko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Michal Jordán a Tomáš Hertl. Stav zápasu Česko - Rakousko 4:0
Jestli tohle měli pánové domluvené, tak jim to vyšlo famozně. Voráček ihned po vyhraném buly nabruslil do mezery, dostal pas od Jordána a ač tísněn, trefil mezi betony Starkbauma.

41:36

Pavelec drží čisté konto i po možnosti M. Raffla.

42:44

V rakouské brance je od začátku třetí třetiny Swette. Od Voráčka to tedy nebylo úctivé přivítání.

43:27

Swette v rakouské brance při dalším souboji s Voráčkem tentokrát vítězí.

44:02

Nakládalova střela minula cíl, Češi jsou v trvalém tlaku a ostřelují branku.

44:37

Hejdovi přeskočila přihrávka hokejku a Rakušané konečně mohou vystřídat.

45:27

Smoleňák v útočném pásmu před obránce neprokličkoval.

46:08

Koukal poznal rakouskou tvrdost, ale o faul se nejednalo.

46:30

Hertl nabízel puk před branku na Sobotku, ale byla to příliš prudká přihrávka.

47:19

Zakázané uvolnění Čechů.

47:29

Tempo trochu opadlo a Červenka se diví, že mu byl odpískán ofsajd.

47:53

Jágr zahrál vysokou holí a odjíždí střídat.

48:37

Swette vyrazil střelu Čáslavy, na kterou pořádně neviděl.

49:01

Čáslava trefil po dalším nahození od modré čáry tyčku.

49:56

Zámek jako při přesilovce, Rakušané se nemohou osvobodit, ale zatím se drží bez dalšího inkasování.

50:56

Voráčkova přihrávka na Sobotku byla zblokována.

51:23

Jágr dostal přihrávku do tahu, vychutnal si obránce Mitterdorfera, ale Swetteho už nevymíchal. Gólman vykopl střelu konečkem betonu.

52:07

Upravuje se ledová plocha, na níž je po zásahu pukem do tváře rakouského útočníka krvavá stopa.

52:58

Pavelec vyrazil střelecký pokus M. Raffla.

53:13

Vyloučen hráč Michael Raffl (Rakousko), 2 min. za Hákování

54:08

Jágr zkusil vystřelit z úhlu, ale u tyčky nebylo místo.

54:30

Rakušané vyhodili do útočného pásma.

55:03

Není to dobrá přesilovka, český tým v ní pořádně neohrozil branku.

55:42

56:21

Český tým si zahraje další přesilovku.

56:30

Vyloučen hráč Thomas Raffl (Rakousko), 2 min. za Držení protihráče

57:05

Nabídka Sobotky byla sražena do sítě nad brankou.

57:28

Swette si bez potíží pohlídal střelu Kováře.

57:33

Zápas sleduje 17 383 diváků. Je vyprodáno.

58:16

Češi se vůbec nemohou dostat do útočného pásma.

58:56

Simona chtěl zasunout puk zpoza branky, ale nevyšlo mu to.

60:00

Ačkoliv to půl zápasu vypadalo na trápení, připsal si český tým tři pohodové body do tabulky. Možná škoda, že v poslední třetině nepřidal proti slabému soupeři více branek.