Vítejte u on-line přenosu ze sobotního semifinále mistrovství světa v ledním hokeji, kde se český tým utká s výběrem Kanady. Zápas začíná v 15:15 hodin a my jej pro vás budeme podrobně sledovat.

Oba týmy se na šampionátu v Praze střetnou už podruhé. Utkání ve skupině vyhrála Kanada 6:3, ale Češi byli favorizovanému soupeři dvě třetiny zápasu zdatným protivníkem - ještě v 36. minutě byl stav 2:2.

Kanada se na letošním mistrovství prezentuje nevídanou útočnou silou. V osmi duelech vstřelila 58 branek a její průměr na utkání je tedy 7,25 branky.

Lepším číslem se mohli v historii světových šampionátů pochlubit pouze hokejisté Sovětského svazu, na MS 1979 v Moskvě měli průměr vstřelených branek 7,62.

Simon

Rozhodčí: Vinnerborg (SWE), Bulanov (RUS) - Carnathan (USA), McIntyre (USA)
Počet diváků: 17 383

Největšími oporami Kanady jsou v Praze Tyler Seguin, jenž kraluje tabulce střelců s osmi brankami (Švéd Forsberg má také 8 branek, ale jeho tým už vypadl) a Jason Spezza, který s třinácti body (5+8) vede kanadské bodování turnaje.

A k tomu je tu Sidney Crosby, ofenzivně naladěný obránce Brent Burns a další. Češi budou opět spoléhat na brankáře Pavelce, Jaromíra Jágra či Jakuba Voráčka, v pátek navíc tým přiletěl posílit útočník Tomáš Plekanec.

Po dopsání Plekance by měla česká sestava vypadat takto: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Plekanec, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Koukal, Novotný, Zaťovič - Simon. Tomáš Hertl bude pouze na tribuně.

"Mužstvo je naladěné. Čeká nás těžký soupeř, který tu neměl doteď konkurenci. Není to o tom porážet Kanadu pětkrát za sebou, ale jeden zápas se to dá. Věřím, že pokud budeme hrát maximálně zodpovědně a hráči předvedou životní výkony, tak jsme schopni s nimi hrát," burcuje trenér Vladimír Růžička.

Obránce Petr Čáslava dnes odehraje 200. utkání v reprezentaci. V historických tabulkách vyrovná Vladimíra Růžičku.

0:31

Voráček si vyměnil puk s Klepišem, jeho střelu z pravé strany vyrazil Smith.

0:49

Červenka najížděl na Smithe, ale minul.

1:13

Úvod patří Čechům. Během úvodní minuty si vytvořili dvě výborné šance, Kanaďané odolali a pak se ubránili díky zakázanému uvolnění.

1:33

Vondrka střílel z středu k tyči, Smith vyrazil. Ještě předtím Erat tečoval střelu od modré do kanadského gólmana.

1:58

První kanadský nápor přinesl Hallovu nepřesnou střelu z levé strany.

2:37

Novotný vypíchl Spezzovu rozehrávku, ale nic z toho nebylo.

3:14

Po Voráčkově forčekinku zakončoval Sobotka nepřesně z otočky.

4:27

Poprvé se ukázal Plekanec. Rychle najel z levé strany do pásma, Smithe ale neprostřelil.

5:13

Erat zkoušel využít toho, že před Smithem clonilo několik hráčů, škvíru ale nenašel.

5:31

Hall získal volný puk a tečovanou střelou trefil horní tyčku.

5:59

Zaťovič netrefil puk před odkrytou brankou.

7:00

Ennisovi nesedla střela od modré, takže Pavelec ji v pohodě vyrazil.

7:55

Dobrý zákrok Pavelce, který levým betonem vykopl střelu od modré.

8:40

Taylor Hall (Kanada) vstřelil branku (7. gól na mistrovství), asistence Jordan Eberle a Sidney Crosby. Stav zápasu Kanada - Česko 1:0
Rychlý výpad končí gólem. Crosby vysunul Eberleho, který vlétl do pásma. Místo pokus zakončení nahrál za sebe Hallovi, který skóroval do odkryté branky.

10:35

Plekanec opět střílel z levé strany do Smithe. Následuje první komerční přestávka v utkání.

10:44

Kanaďané mohli jít dva na jednoho, ale puk přeskočil Seguinovu hokejku.

11:50

Červenka operující před brankou tečoval Plekancovu střelu z mezikruží, Smith vyrazil.

13:05

Kovář najel do pásma a vystřelil, Smith vyrazilo puk do rohu.

13:31

Obrovský závar před Smithem. Nejprve ostře střílel Zaťovič, pak mohl Novotný zakončoval do odkryté branky, ale nedokázal zpracovat puk přes tři hokejky protihráčů.

14:21

Muzzin uvolňoval Crosbyho, který už se chystal vystřelil, ovšem parádně zasáhl Červenka a vyhodil puk z pásma.

15:04

Duchene přihrál Spezzovi, který netrefil puk ideálně.

15:24

Pavelec betonem vyrazil Toffoliho střelu z pravého kruhu.

15:49

Další zákrok Pavelce, tentokrát proti ráně Ennise.

16:35

Vynikající Pavelec špičkou betonu vyrazil střelou O´Reillyho, který ránou z první završil krásnou kombinaci.

17:37

Jágr se dostával do šance, ale Burns mu nedovolil pořádně vystřelit.

18:32

Pavelec drží české šance. Nyní perfektně zasáhl proti Spezzově střele z první.

19:42

Obrovský nápor Kanady zakončil Eakin střelou do horní tyčky.

20:00

Úvod zápasu patřil Čechům, kteří si vytvořili obrovský tlak a řadu šancí. Jenže je nedokázali využít a doplatili na to. Kanada z první pořádné šance skórovala a od té doby je v útoku nebezpečnější. Pavelec ale chytá výborně, navíc mu třikrát pomohla tyčka.

20:00

Střely na branku v 1. třetině: 19:10.

20:15

Druhou část zahájil střelou od modré Seguin, puk prolétl vedle branky.

20:52

Od modré vystřelil Muzzin, Pavelec moc neviděl, přesto vyrazil.

21:49

Po akci Jágra a Červenky střílel do Smithe Plekanec.

22:11

Další zásah Pavelce přišel proti MacKinnonovi.

22:19

Vyloučen hráč Petr Čáslava (Česko), 2 min. za Držení protihráče
První přesilovku si zahrají po zákroku na Ducheneho Kanaďané.

22:53

Crosby střílel do prázdné branky, skóre se přesto nemění. Střelu zblokoval Novotný.

23:34

Tlak Kanady zbrzdil Koukal, který na modré zachytil puk a vyhodil ho.

24:19

Už ve hře pět na pět Ennis tečoval Burnsovu střelu a trefil tyčku.

24:28

Kanada sehrála výbornou přesilovku, český tým i s kusem štěstí odolal.

25:10

Krejčík a Couturier se pustili do strkanice, vylučoval se lae nebude.

25:39

Duchene uvolňoval Spezzu, ale výborně zasáhl Kolář.

26:47

Hall na útočné modré zachytil Voráčkovu rozehrávku, ale puk poslal do hlediště, takže následuje komerční přestávka.

27:29

Hejda uprostřed hřiště zboural Crosbyho.

28:10

Čtvrtá kanadská lajna se usadila v pásmu, k nebezpečné střele se ale neprokombinovala.

28:52

Obránce Krejčík se vydal do útoku a trefil vnejší oblouk Smithovy branky.

29:02

Jason Spezza (Kanada) vstřelil branku (6. gól na mistrovství), asistence Matt Duchene a Dan Hamhuis. Stav zápasu Kanada - Česko 2:0
Spezza vystřelil z pravého kruhu a trefil přesně škvírku mezi Pavelcovými betony.

30:06

Ekblad předvedl efektní otočku mezi kruhy, nebezpečí pro branku z toho nebylo.

31:07

Zaťovič vyhrál přetlačovanou o puk v rohu, nahrál na modrou Čáslavovi, jenže ten se dostal do středního pásma.

31:28

Vyloučen hráč Petr Koukal (Česko), 2 min. za Hákování
Kanada bude hrát druhou přesilovku.

31:41

Pavelec výborně zasáhl proti Ennisově teči.

32:03

Vyloučen hráč Taylor Hall (Kanada), 2 min. za Vysoká hůl
Hall před brankou zasáhl Pavelce do masky.

32:27

Giroux inkasoval v rohu úder od Čáslavy a zvedal se hodně těžce, vylučovat se přesto nebude.

32:57

Jágr to zkoušel individuálně, ale nedostal se k zakončení.

33:18

Z ostrého úhlu to zkusil Duchene. Pavelec si nebyl jistý, kde je puk, nakonec ho měl pod betony.

33:28

Začala krátká česká přesilovka.

34:09

V závěru přesilovky hezká akce Voráčka, který ale ani nadvakrát nepřekonal Smithe. Kanadský brankář si pak poradil i se střelou Jordána.

34:45

O´Reilly zahrozil backhandem a dostal se i k dorážce, Pavelec proto raději přerušil hru.

35:19

Zaťovič, který šel dopředu s Koukalem na dva protihráče, se rozhodl zakončit sám a vypálil přímo do Smithe.

35:36

Spezza tečoval Ducheneho střelu, naštěstí pro Pavelce daleko od branky.

35:58

Vyloučen hráč Jason Spezza (Kanada), 2 min. za Sekání
Spezza sekl Pavelce do lapačky, Češi budou poprvé hrát klasickou dvouminutovou přesilovku.

36:53

Jágr vyjel z rohu, ale k zakončení se nedostal. Zastavil ho Hamhuis.

37:57

Spezza je na ledě.

38:04

Smith vykopl betonem Zaťovičovu střelu.

38:27

Tak to je hořká chvíle pro český tým. Na modré zachytil puk Jordán a tvrdou ránou prostřelil Smithe. Rozhodčí však gól nepochopitelně neuznali. Podle nich stál Koukal v brankovišti a atakoval gólmana. Televizní záběry ovšem prokázaly, že se mýlili.

39:36

Po přihrávce zpoza branky zakončoval Spezza, Pavelec vyrazil.

39:50

Pavelec lapačkou zneškodnil Spezzovu střelu.

40:00

Kanaďané měli ve druhé části střeleckou převahu, kterou vyjádřili pouze jedním gólem. Češi se mohli dostat na dostřel díky Jordánově střele v předposlední minutě, ovšem rozhodčí Vinnerborg s Bulanovem ji chybně neuznali.

40:00

Střely na branku ve 2. třetině: 16:8. Celkem: 35:18.

40:17

Smith vyjel za branku a puk poslal jen na Voráčka, jenže český útočník se nedostal k tomu, aby toho využil.

41:21

Eberle uvolnil Barrieho, tomu střela vůbec nesedla.

41:58

Po Vondrkově přihrávce se rozhodl zakončit Erat, ale mířil hodně nepřesně.

42:23

Toffoli najížděl od pravého mantinelu na Pavelce, puk mezi jeho betony neprocpal.

42:38

Stejná dvojice v akci, Pavelec vyrazil Toffoliho střelu z první.

43:18

Voráček objel branku a marně hledal škvírku mezi tyčkou a betonem.

44:08

Krejčík si najel na Jágrovu nahrávku, ale měl to na dlouhou ruku, takže mířil nepřesně.

44:31

Krajčík tentokrát nahazoval od modré před branku, kde stál Hamhuis, který srazil puk do rohu.

45:56

Třetí česká lajna se usadila v útočném pásmu. Dvakrát od modré vystřelil Jordán, ale pokaždé minul.

46:34

Zaťovič u levého mantinelu přešel přes Ekblada, ale Koukal v mezikruží z jeho nahrávky nic nevytěžil.

47:40

Kanaďané se v poslední třetině zaměřují především na defenzivu.

47:50

Smith zaváhal s rozehrávkou, ale pomohli mu spoluhráči, kteří dostali puk do středního pásma.

48:29

MacKinnon to zkoušel z otočky.

48:57

Kovář pěkně uvolnil Vondrku, jenže puk mu přeskočil hokejku.

49:24

Pavelec vyjel daleko z branky a zamezil Toffolimu, aby na něj najížděl.

50:52

Plakanec vystřelil z levého kruhu, těsně minul.

51:14

Smith vyrazil Červenkovo nahození zpoza branky.

52:37

Poslední komerční přestávka dává Čechům šanci probrat, jak zorganizovat závěrečný nápor.

53:05

Novotný se prokličoval do šance, z mezikruží vystřelil těsně nad.

53:42

Zápas sleduje 17 383 diváků. Jen opět vyprodáno.

54:06

Klepiš objel branku, ale nedostal se k přesnému zakončení.

54:31

Kanaďané rezignovali na útočnou aktivitu, soustředí se pouze na vyhazování puků do středního pásma.

56:19

Sobotka se zkoušel prosadil podél pravého mantinelu, ale narazil.

56:35

Sobotka se přece jen dostal do pásma, jeho střelu z levé strany Smith zneškodnil.

56:53

Spezzovi nevyšla přihrávku z rohu na modrou, ovšem Kanaďanům vůbec nevadí, že puk skončil až u Smithe.

57:35

Nakládal s Jágrem obrali za Pavelcovou brankou o puk Crosbyho.

57:59

Smith vyrazil Vondrkovu střelu před sebe, ovšem obránce tam byli dříve než Erat.

58:14

Couturier mohl definitivně rozhodnout, ovšem Pavelec výtečným zákrokem udržel české naděje.

58:14

Trenér Růžička si vzal time-out.

58:48

Češi hrají power play.

59:14

Couturier od modré netrefil prázdnou branku.