Vítejte u reportáže z předčasného vrcholu světového šampionátu, v semifinále se střetnou odvěcí rivalové a největší hokejové velmoci Kanada s Ruskem.

Oba týmy zatím procházejí turnajem suverénně. Kanada sice v prodloužení klopýtla se Švýcarskem, ale všechny ostatní duely zvládla vyhrát v normální hrací době. Byť ve čtvrtfinále s Německem to bylo jen těsně 2:1.

Rusové zaváhali v posledním duelu skupiny s USA, ale jinak také všechny ostatní zápasy vyhráli. Ve čtvrtfinále si hladce poradili s Českem 3:0.

V posledních letech mají ve vzájemných soubojích navrch Kanaďané, které ruský kouč Oleg Znarok ještě nikdy neporazil. Javorové listy se snaží v Kolíně dotáhnout zlatý hattrick.

Kuzněcov

Rozhodčí: Lemelin (AUT), Stricker (SUI) - Lhotský (CZE), Oliver (USA)

Oba týmy zdobí drtivá ofenzivní síla. Kanaďany táhnou zejména Nate MacKinnon (5+7), Mitch Marner (4+7) a Jeff Skinner (4+5).

Nejlepší Rusové jsou dokonce ještě produktivnější než jejich protějšci. Jejich bodování vládne Artěmij Panarin (4+10), následují Nikita Kučerov (6+7), Vadim Šipačov (2+10) a Nikita Gusev (4+6).

Výborně si počínají také oba gólmani. Andrej Vasilevskij se chlubí úspěšností 94,6 procent a průměrem 1,34 gólu na zápas, jeho kanadský protějšek Calvin Pickard zastavil 93,5 procent střel a pustil 1,38 gólu na zápas.

Kanada nastoupí v červených dresech, Rusové v bílých.

0:27

Kanada se vrhla na Rusy s chutí, v dobré pozici se hned ocitl Couturier, ale poslal puk vedle branky. Následně po střele od modré čáry přerušil hru brankář Vasilevskij.

1:33

V první ruské šanci se ocitl Plotnikov, střelu z pravého kruhu však poslal vedle branky.

3:20

Hraje se v rychlém tempu, ale zatím také s mnoha nepřesnostmi.

3:48

Ke střele z levého kruhu se dostal Panarin, ale netrefil puk ideálně a ten tak jen pomalu doklouzal k Picardovi.

4:12

Rusové si vyměnili několik rychlých přihrávek, ale ta finální od Dadonova na číhajícího Šipačova neprošla.

4:49

Na modré čáře se z první opřel do puku Morrissey, kotouč přistál ve Vasilevského lapačce.

5:17

Další pokus z dálky vyslal na ruskou branku Lee, Vasilevskij tentokrát vyrazil puk do rohu.

6:49

Rusové získali puk za kanadskou brankou a Dadonov se jej snažil posunout do šance pro Namestnikova, ale obránce dobře zasáhl.

7:38

Ruský brankář si poradil s propagačním pokusem MacKinnona.

8:12

První komerční přestávka. Oba týmy hrají s enormním úsilím, ale větší šanci si dosud nevytvořily.

8:18

Z uctivé dálky napřáhl Kiselevič, pro Pickarda šlo o snadný zákrok.

9:14

Rusové teď vedli svůj výpad po pravé straně, ale pokus Kučerova obránci zblokovali a puku se poté zmocnil Pickard.

10:10

Oba týmy si hledí především defenzivy a vzájemně se tak stále drží v šachu.

11:35

Kanaďané přes minutu a půl sevřeli Rusy v jejich pásmu, ale střeleckou pozici si nevytvořili.

11:56

Rusům se vystřelit povedlo, pokus Antipina z pravého kruhu skončil v Pickardově lapačce.

12:16

Před ruskou brankou číhal Simmonds, ale prudce letící puk netrefil.

13:09

Namestnikov na vlastní modré čáře uzmul puk a vyrazil kupředu, přes beka Morrisseye však svou střelu neprocpal.

13:43

Před ruskou branku si sjížděl Point, ale podobně jako před chvílí Simmonds puk promáchl.

14:22

Rychlý ruský kontr zakončil Provorov, který zamířil přesně do Pickardovy hrudi.

14:54

Vyloučen hráč Mark Scheifele (Kanada), 2 min. za Nedovolené bránění
První přesilovku v zápase si zahrají Rusové.

15:37

Do skákavého puku se na pravé straně opřel Šipačov, kanadský brankář se včas přemístil ke druhé tyči a střelu zachytil.

16:03

Panarin vypálil z voleje mimo bránu.

16:34

Po ráně Orlova, která se odrazila od zadního mantinelu, střílel pohotově Kučerov. Pickard musel vytasit svou vyrážečku.

17:53

Schenn ve výskoku za ruskou brankou sestřelil Andronova, rozhodčí překvapivě tenhle zákrok nepotrestali.

18:29

Před ruskou brankou se zmocnil puku Konecny, ale svým manévrem na Vasilevského nevyzrál.

19:09

Po puku odraženém od zadního mantinelu se sápal Kuzněcov, brankář Pickard mu u tyčky nenechal žádný prostor.

19:49

Vasilevskij levým betonem vyrazil puk před MacKinnona, ten se po něm však musel natahovat a nestihl tak dorazit do odkryté brány.

19:55

Z ruské protiakce ještě stihl vystřelit Ničuškin, ale Pickardovi větší starosti nenadělal.

20:00

K vidění je ostrý duel, ve kterém si oba týmy pečlivě střeží zadní vrátka. Rusové přestříleli Kanadu 11:7, ale ani jeden brankář zatím nemusel vytasit špičkový zákrok.

20:15

Kanada znovu začala třetinu zhurta, Skinnerovu ránu vyrazil Vasilevskij.

20:40

Vasilevskij neudržel pokus Morrisseye od pravého mantinelu, před brankou se tak k dorážce tlačil O´Reilly, ale puk letící vysoko ve vzduchu nezasáhl.

21:21

Vyloučen hráč Travis Konecny (Kanada), 2 min. za Nedovolené bránění

21:57

Po sérii ruských přihrávek pálil Kučerov do bránícího Vlasica.

22:38

Kanaďané uzmuli puk a vyhodili jej.

23:10

Před kanadskou branku si najel Dadonov, opřel se do přihrávky Guseva od zadního mantinelu, ale Pickard puk dokázal vyrážečkou vytěsnit mimo tyče.

24:13

Trest týmu (Kanada), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě
Rusové si zahrají druhou přesilovku krátce po sobě.

24:50

Kučerov pálil ze své parkety na pravém kruhu, Pickard stihl včas vymrštit svůj beton.

25:52

Pickard se musí ohánět, nyní lapačkou vychýlil střelu Bělova z mezikruží.

27:21

Tělegin se lehce poškorpil se Scheifelem, ale k větší potyčce nedošlo.

27:41

Barabanov si z rohu kluziště nabruslil do pravého kruhu, jeho střelu přizvedl hokejkou de Haan.

28:12

Konecny z levé strany minul ruskou branku.

Vyloučen hráč Mark Scheifele (Kanada), 2 min. za Nafilmovaný pád
Bude pokračovat klasická kanadská přesilovka.

30:04

MacKinnon v levém kruhu pálil z první, Vasilevskij betonem vyrazil.

31:24

Morrissey napřáhl od modré čáry, ale Vasilevskij měl dobrý výhled a snadno zasáhl lapačkou.

31:33

Giroudova pobídka před branku nikoho v červeném nenašla.

32:16

Jevgenij Kuzněcov (Rusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Arťom Panarin a Nikita Kučerov. Stav zápasu Kanada - Rusko 0:1
Čekání na gól je u konce! Rusům se povedla parádní akce, když sérií přihrávek zcela rozebrali kanadskou defenzivu a Kuzněcov u zadní tyčky v poklidu zasunul puk do zcela odkryté branky.

33:18

Kanada působí opařeně, teď jí ovšem pomohlo do útočného pásma zakázané uvolnění Rusů.

33:31

Jeden z Rusů přišel o hokejku, ale Kanaďané toho nevyužili, když Morrissey z pravého kruhu jen provětral lapačku Vasilevského.

33:47

Vyloučen hráč Wayne Simmonds (Kanada), 2 min. za Sekání
Po kanadském faulu v útočném pásmu ještě následovalo pošťuchování, ale už bez dalšího trestu.

34:50

Nikita Gusev (Rusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Vadim Šipačov a Arťom Panarin. Stav zápasu Kanada - Rusko 0:2
Rusko v přesilovce navyšuje vedení! Kanada nezvládla střídání, čehož využili Rusové k přečíslení čtyři na dva, které zakončil Gusev. Puk sice z první netrefil ideálně, ale ten si přesto našel cestu skrz natahujícího se Pickarda.

35:56

Rusů je teď plný led, přihrávku Tkačova zastavili Kanaďané v poslední chvíli.

37:26

Po dalším přečíslení Rusů zakončoval Namestnikov, Picard se však stihl přemístit a výborným zákrokem betonem udržel kanadské naděje na živu.

38:30

Vyloučen hráč Arťom Zub (Rusko), 2 min. za Sekání
Ruský obránce zezadu fauloval Simmondse, tohle mohlo klidně být trestné střílení.

39:02

Schenn dostal nabito mezi kruhy a jeho svižná střela trefila Vasilevského do ramena.

39:28

Pokus O´Reillyho proletěl kolem ruské branky.

39:59

Kanada v přesilovce předvedla velký tlak, ale Rusové už do konce druhé třetiny vydrží.

40:00

Rusové mají blíž do finále, když předvedli dvě precizní gólové souhry a jejich defenziva stále drží pevně. Na střely na branku to ve druhé periodě bylo 12:12, ale Kanada pořádně přitopila v ruském pásmu až v přesilovce v závěru třetiny.

40:17

Mark Scheifele (Kanada) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Nathan MacKinnon a Colton Parayko. Stav zápasu Kanada - Rusko 1:2
Kanadě se povedl famózní vstup do třetí třetiny! MacKinnon v pokračující přesilovce postrčil puk z levého kruhu před brankoviště, kde jej Scheifele jedním dotekem zvedl do horního rohu ruské branky.

41:30

Vyloučen hráč Anton Bělov (Rusko), 2 min. za Krosček
Kanada bude hrát další přesilovku. Připomeňme, že tu předchozí využila.

41:51

Tělegin se v kanadském pásmu protlačil k puku, ale přes Parayka jej na branku neprocpal.

42:42

Kanada předvedla akci velmi podobnou té gólové, O´Reilly ale tentokrát přizvedl puk jen do Vasilevského.

43:04

Znovu stejný recept, tentokrát puk na branku usměrňoval Schenn a Vasilevskij ramenem vytlačil kotouč těsně vedle své tyče.

43:46

Rusové už jsou v pěti, ale kanadská ofenziva pokračuje. Giroux si však nalevo od ruské branky nezpracoval dobře puk a následně jej postrčil jen k Vasilevskému.

44:16

Před kanadskou brankou číhal Kuzněcov, dostal přihrávku od zadního mantinelu, ale výborným zákrokem jej odmítl Pickard.

45:23

Point mezi kruhy špatně trefil puk, Vasilevskij jej hokejkou odklonil do rohu.

45:56

Do ruského pásma se valí jedna kanadská vlna za druhou. Naposledy z pravé strany překvapivě střílel MacKinnon a Vasilevskij měl s jeho pokusem problémy.

46:57

Kanadský tlak sílí, de Haan ovšem z levé strány pálil vedle branky.

47:19

Vyloučen hráč Arťom Zub (Rusko), 2 min. za Podražení
Rusové ve třetí třetině nestíhají, Zub si musel už podruhé v zápase pomoct faulem.

47:51

O´Reilly zkusil zaskočit Vasilevského z ostrého úhlu, ale trefil boční síť.

48:35

Tělegin sebral Kanaďanům puk a aspoň na chvíli jej odeslal do bezpečí.

49:02

Rusové ujeli do brejku, ale Tkačov na přihrávku Plotnikova nedosáhl.

49:30

Rusové jsou v pěti.

49:45

Panarin střílel z velkého úhlu, puk se odrazil od tyčky nebo Pickardovy masky.

50:13

Vyloučen hráč Jevgenij Kuzněcov (Rusko), 2 min. za Nedovolené bránění
Ruský útočník za kanadskou brankou atakoval gólmana Pickarda, Kanada bude hrát už čtvrtou přesilovku v závěrečné třetině.

50:26

Scheifele tečoval střelu Parayka, puk narazil do Vasilevského.

51:13

Další nahození Parayka se odrazilo od ruského brankáře. Rozhodčí přerušili hru, přestože puk byl dál ve hře.

51:30

Kanada má ve třetí třetině střeleckou převahu 12:4, Rusové stále odolávají.

52:07

Giroux pálil z levé strany bez přípravy, puk skončil ve Vasilevského výstroji. Ruský brankář chytá ve třetí třetině famózně.

52:38

Rusové po dlouhé době vyrazili dopředu. Tkačov zavezl puk za kanadskou branku, ale tam o něj přišel.

53:17

Ruské zakázané uvolnění stěhuje hru znovu před Vasilevského.

54:00

Rusům se trochu podařilo otupit kanadský nápor.

55:07

Nathan MacKinnon (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Travis Konecny. Stav zápasu Kanada - Rusko 2:2
Kanadský tlak přece jen přinesl vyrovnání! MacKinnonovi na levém kruhu utekl puk, ale od hokejky Tkačova se k němu vrátil zpět a okamžitá střela kanadského útočníka prošla přes Vasilevského vyrážečku.

56:19

Pickard si pohlídal pokus Dadonova skoro od brankové čáry.

56:58

Ryan O´Reilly (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Michael Matheson. Stav zápasu Kanada - Rusko 3:2
Kanada dokonala velký obrat! O´Reilly sice před ruským brankovištěm nedokázal zpracovat puk, ale ten se k němu odrazem od dvou protihráčů vrátil před hokejku a kanadský útočník jej zblízka zvedl přes Vasilevského beton.

58:25

Ruský kouč Znarok si vzal oddechový čas.

58:25

Rusové odvolali brankáře!

58:53

Sean Couturier (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Ryan O´Reilly a Colton Parayko. Stav zápasu Kanada - Rusko 4:2
Kanada bude hrát finále! Kuzněcov se proháčkoval do kanadského pásma, ale přišel o puk, O´Reilly jej posunul Couturierovi a ten zamířil do opuštěné klece.

59:15

Rusové znovu zkouší hru bez brankáře.

59:47

Pickard vyrazil tečovanou střelu a Kanada už tohle vedení udrží.

60:00

Kanaďané slaví, Rusové nevěřícně hledí před sebe. Javorové listy budou zítra usilovat o třetí světový titul v řadě.

60:00

Po dvou třetinách drželi trumfy Rusové, ale Kanada se v posledním dějství vybičovala k ohromujícího výkonu. Červení předvedli ďábelské tempo, sevřeli Rusy pod drtivým tlakem, přestříleli je 19:5 a v posledních minutách převrátili skóre.

60:00

Celkový poměr střel mluví 38:28 pro Kanadu. Rusko sice předvedlo dvě výborné třetiny, ale ta třetí patřila javorovému listu. Kanaďané při dvou klíčových gólech měli i štěstí, když se k nim puk odrazil od soupeřů, ale bylo to vyústění jejich převahy.