Hezký večer z pražské O2 areny, kde se hokejisté Českých Budějovic i domácí Sparty chystají k pátému duelu semifinálové série. Motor vyhrál čtvrtý zápas na jihu Čech a vynutil si pokračování, zdramatizuje ještě boj o finále?

Ani napopáté se nebude nic měnit v brankovištích obou týmů. Sparťanskou klec bude krýt Július Hudáček, do budějovické branky se znovu postaví Dominik Hrachovina. V sestavách najdeme pár drobných změn.

Nejprve se zastavíme u Jihočechů, kteří vcelku logicky ponechávají obrany ve stejném složení jako ve čtvrtém utkání, které po usilovném, houževnatém výkonu zaslouženě vyhráli 3:1.

Do útoku Motoru se však vrací důležitá osobnost, kapitánovi Milanu Gulašovi vypršel trest od disciplinární komise, a dnes nastoupí ve třetí formaci. Ze sestavy vypadl junior Josef Koláček. Tomáš Chlubna padá do čtvrtého útoku. V prvních dvou formacích nedává smysl cokoli měnit.

Piskáček
27 Percy
Chlubna

Rozhodčí: Šír (CZE), Mrkva (CZE) - Lederer (CZE), Rampír (CZE)
Počet diváků: 12 288

Defenziva má stejné složení i na druhé straně. Trenérské duo Jandač–Hořava do ni nesahá v podstatě od startu čtvrtfinálové série s Libercem.

Zkušení reprezentanti Michal Řepík s Vladimírem Sobotkou však nově budou mít vedle sebe Davida Kašeho. Miroslav Forman se přesouvá do třetí formace.

Vrací se k sobě proti Liberci dobře šlapající druhý útok s Davidem Tomáškem a Filipem Chlapíkem na křídlech – na centru s Davidem Vitouchem. Do sestavy se ještě vrací Gennadij Stoljarov. Naopak na soupisku se nevešel Tomáš Šmerha.

Matematika je tentokrát prostá. Pražané mají druhý mečbol a jejich vítězství znamená postup do finále. Triumf Budějovic zase návrat série na jih Čech k šestému utkání.

Rozhodčí už krouží na ledě, nyní je postupně při nástupu následují hráči obou týmů. Před startem ještě zazní česká hymna.

0:12

Motor vyhrál buly a hned nahazoval do útočného pásma. Tečovaný puk doskákal až do Hudáčkovy lapačky, následná šarvátka se rychle klidní.

0:30

Zakázané uvolnění Sparty.

0:37

Budějovičtí chtějí icingu využít co nejvíc a rychle střídají, na ledě mají už třetí formaci.

0:58

Po dalších drobných rozmíškách následuje třetí buly před Hudáčkem. Rozhodčí dokonce vylučují.

0:58

Vyloučen hráč David Němeček (Sparta), 2 min. za Hrubost

0:58

Vyloučen hráč Martin Beránek (Č. Budějovice), 2 min. za Hrubost

1:55

Pokračuje se tedy ve čtyřech na obou stranách, Sparta nyní špatně přešla přes modrou čáru a rozhodčí pískají ofsajd.

2:48

Hudáček vyráží tvrdou střelu tísněného Novotného z mezikruží. Pražané vyhazují na icing.

3:16

Hudáček vytěsnil dvě Vráblíkovy střely, Sparta zatím naopak nehrozí.

3:56

Voženílek při zadovce na Valského přejel přes modrou čáru rychleji a sudí přerušují hru kvůli ofsajdu.

4:32

David Tomášek (Sparta) vstřelil branku (10. gól v play-off), asistence Filip Chlapík a Michal Moravčík. Stav zápasu Sparta - Č. Budějovice 1:0
To byla snad první střela na branku, ale Sparta vede! Vitouch nejprve skvěle zabojoval u mantinelu, Chlapík poslal zadovku na Davida Tomáška, a ten dostal k přesné ráně z levého kruhu a umístil ji přesně na bližší horní roh.

5:12

Další icing domácích hokejistů.

6:01

Akci na chvíli přerušuje komerční přestávka. I přes povedený nástup Motoru vede Sparta, která skórovala z první střely na branku.

6:30

Holec s Chlubnou se pokoušeli propasírovat puk kolem levého Hudáčkova betonu a za tyč. Sparťanský brankář nepříjemný moment ustál.

7:28

Valský se tlačil do brány, Němeček ho dohrál, a klec domácích se tak ocitla mimo svou pozici.

8:16

Abdul přijal pas od spoluhráče a najednou vyplaval v souboji tváří v tvář Hudáčkovi, s bekhendovou kličkou však na brankáře nevyzrál.

8:51

Hrachovina si připisuje zákrok proti střele od postranního mantinelu.

9:37

Po skvělém napadání a přihrávce od Horáka střílel před brankovištěm osamocený Forman, který pouze trefil Hrachovinu.

10:10

Ofsajd Českých Budějovic.

11:05

Hosté pokračují v sympatickém náporu, před Abdulem vyplaval volný puk a odkrytá branka, jenže útočník Jihočechů nejprve promáchl a poté natřikrát narazil na beton pohotového Hudáčka!

11:11

Nyní se v řadách hostů bude dokonce vylučovat, zdá se Šenkeřík fauloval.

11:11

Vyloučen hráč Petr Šenkeřík (Č. Budějovice), 2 min. za Krosček

11:28

Hrachovina rychle přikryl vyražený puk před dotírajícími Horákem a Tomáškem.

11:54

Na druhé straně zahrozil i v oslabení Pech, Hudáček si poradil s prvním pokusem i následnou krkolomnou dorážkou.

12:57

Budějovičtí se brání velice dobře a nyní se dokonce síly na ledě vyrovnají, na trestnou lavici už míří Kaše, který zasáhl soupeře do obličeje.

12:57

A bude z toho dokonce vyšší čtyřminutový trest, zjevně musí jít o krvavé zranění.

12:57

Vyloučen hráč David Kaše (Sparta), 2+2 min. za Vysoká hůl

13:11

Motor už hraje v plném počtu, přesilovku však zahajuje souboji s Pražany ve vlastním obranném pásmu.

14:01

Jihočechům se zatím dlouhá početní převaha nedaří, nyní se provinili postavením mimo hru.

14:33

Moravčík rychle vyhazuje kotouč z obranné třetiny.

14:49

Při dalším zakládání útoku padá Gulaš a pro změnu Vitouch odklízí kotouč pryč.

15:22

A další osvobození Pražanů.

15:31

A ještě jedno, taková frekvence obranných vyhození se moc nevidí.

16:13

Nyní Budějovičtí zaměstnali Hudáčka, ale za chvíli opět přichází o pásmo.

17:00

Na závěrečných 30 vteřin přesilovky Motor přece jen uzamkl soupeře v jeho třetině, ale do velké šance se nedostal. Abdul se ještě snažil puk protlačit přes Hudáčka, jenže přepadl a pak si ho do parády vzal Němeček.

17:00

Jistá slovní i pěstní výměna mezi oběma borci pokračuje, ale vypadá to, že sudí tentokrát vylučovat nebudou. Následuje komerční pauza.

17:17

Vitouch po ofsajdu zavrávoral a Jihočeši se do něj pouští. Vzniká první mimořádná hromadná mela, teď už muži v pruhovaném vylučovat musí. Létají údery, hráči padají na led...

17:17

Chvíli to trvalo, ale situace už je v klidu. Sudí se baví s oběma kapitány o rozdaných trestech, za chvíli se je dozvědí i diváci v hale.

17:17

Řepík odjíždí později než Gulaš a udiveně kroutí hlavou, to by mohlo signalizovat, že Pražany čeká oslabení.

Vyloučen hráč David Tomášek (Sparta), 2 min. za Hrubost
Po vykrácení všech trestů tedy hosty čeká další přesilovka.

18:08

Tato početní převaha Budějovic vypadá lépe, ale chybí střelba. Změnil to až Percy, jehož ránu Hudáček v pohodě viděl a chytil.

18:08

Abdul s Němečkem jsou po dalším souboji opět aktivní a sudí budou na ledě opět "čistit".

18:08

Vyloučen hráč Jindřich Abdul (Č. Budějovice), 2 min. za Hrubost

18:08

Rozložení sil na ledě se nemění.

19:35

Pražané se de facto bez problémů ubránili přesilovce a třetina už se snad dohraje bez dalších větších mel.

19:54

Přihrávka rukou vyhání domácí hráče z útočného pásma.

20:00

První třetina pátého zápasu se výrazně vymykala zbytku série mezi Spartou a Budějovicemi. Hosté byli viditelně aktivnější a Pražany přestříleli, leč neprosadili se a ztrácí. Sudí pak – zejména kvůli četným melám – rozdali hned 24 trestných minut. Takto vypadá emotivní utkání, který k play off patří.

20:11

Sparta uspěla na buly a ocitá se s kotoučem za vlastní brankou.

20:23

Jeden z hráčů Pražanů stál v brankovišti a rozhodčí domácí tým vyhání z útočné třetiny.

20:42

Chlapík při obrátce na modré čáře vyjel z útočného pásma a rychle nato se dopustil postavení mimo hru.

20:49

Hrachovina zasahuje, lehká rozmíška nevede k větším akcím, vhazovat se bude po levici budějovického gólmana.

21:12

Milan Gulaš (Č. Budějovice) vstřelil branku (23. gól v play-off), asistence Roman Vráblík a Jan Štencel. Stav zápasu Sparta - Č. Budějovice 1:1
Po zmatcích v obranném pásmu Sparty se hosté dočkali a vyrovnávají! Puk se odrážel od ležících i stojících hráčů, až se dostal na modrou k Vráblíkovi. Obránce Motoru trefil tak špatně, že zamířil na levou stranu k Milanu Gulašovi, a ten už mířil přesně.

22:01

Hudáček schovává po ledě se ploužící kotouč do lapačky.

22:15

Daniel Voženílek (Č. Budějovice) vstřelil branku (8. gól v play-off), asistence Jakub Valský. Stav zápasu Sparta - Č. Budějovice 1:2
A vše je rázem jinak! Motor za minutu obrací skóre! Voženílek objel branku a posílal puk na záda vyjetého Hudáčka. Kotouč se však odrazil od někoho jiného. Na brankovišti stál Novotný a asi domácí bek Němeček. Gól byl původně připsán zkušenému útočníkovi, ale střelcem branky je nakonec Voženílek.

22:36

Sparta zkoušela zahrozit, na jednoho ze sparťanů zívala odkrytá branka, jenže puk byl příliš daleko.

23:25

Hra nabral obrovské tempo. Hudáček vytáhl při přesunu skvělý zákrok a zabránil dalšímu budějovickému direktu. Na druhé straně se přes obránce na sílu dostal Chlapík, v krkolomné pozici zakončoval s hokejkou mezi nohama, Hrachovina však zasáhl.

24:50

Zajímavý moment: sparťané se radí před vhazováním a jeden ze soupeřů k nim přímo zajel, aby si pokyny poslechl také.

24:50

Trest týmu (Č. Budějovice), 2 min. za Nesportovní chování
Trest odpyká Jindřich Abdul.

25:36

Filip Chlapík (Sparta) vstřelil branku (36. gól v play-off). Stav zápasu Sparta - Č. Budějovice 2:2
Je znovu vyrovnáno! Puk po velkém tlaku domácích přece jen pomaličku protancoval za Hrachovinu a Pražané se těší z využité přesilovky. Autorem gólu je po opravě označen Filip Chlapík

26:24

Budějovice se mohli opět ujmout vedení, Kaše tahal za záchrannou brzdu, když zastavil dorážejícího útočníka hostů a půjde si na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici. Nejdříve ale přichází komerční přestávka.

26:24

Vyloučen hráč David Kaše (Sparta), 2 min. za Držení protihráče

26:35

Pražané se i v oslabení nevyhli ofsajdu.

27:26

Pražané vyhazují, mezitím hlasatel v aréně označil za střelce druhé branky hostů skutečně Daniela Voženílka.

28:00

Vráblík zůstal po jednom ze střetů ležet na ledě, nevylučuje se.

29:46

Pražané nyní odehráli silnou pasáž v útočném pásmu. Končí ji Jurčinova střela, kterou Hrachovina zastavuje.

30:03

Horák zbytečně dohrál Štencela za brankou a půjde taktéž na trestnou lavici.

30:03

Vyloučen hráč Roman Horák (Sparta), 2 min. za Krosček

31:03

Pechovu finální přihrávku zachytil sparťanský bek a vyhodil a puk z pásma.

31:34

Vondrka za brankou domácích podrazil Hudáčka a sám si přitom ublížil. V předklonu už jede na trestnou lavici a chvíli se bude hrát ve čtyřech.

31:34

Vyloučen hráč Michal Vondrka (Č. Budějovice), 2 min. za Podražení

32:03

Právě odstartovala další početní převaha Sparty.

32:24

Pražanům se opět nevydařil přechod přes modrou čáru – ofsajd.

32:41

Hosté posílají puk pryč z obranné třetiny až k Hudáčkovi.

33:07

A další vyhození Jihočechů, Sparta se nemůže usadit v útočné části kluziště.

33:50

Poněkud se zpožděním nyní rozhodčí odpískali ofsajd Gulašovi, který s pukem háčkoval před soupeřovými hokejkami. Na led vyráží úklidové čety.

34:04

Buchteleho zblokovaný pokus končí v ochranné síti.

34:21

Nepřesná přihrávka hostů šla ještě před červenou čarou, tudíž se píská icing.

34:35

Sobotka klopýtl a i jeho střelu zastavuje ochranná síť, tentokrát její boční část.

35:12

Sparťané se potýkají s jedním citelným problémem. Od startu druhé třetiny jim chybí David Tomášek a snaží se točit jedenáct útočníků! Nyní třeba nastoupil Chlapík mezi Sobotkou a Řepíkem.

36:21

Hrachovina zasáhl proti střele Horáka z levé strany, na druhé straně si úspěšný zákrok připisuje také Hudáček.

37:02

Další nepovedený pas přináší icing Motoru.

37:37

Hosté vydolovali puk z hromadného souboje u mantinelu a nahodili do středního pásma. Ke kotouči se pak dostali domácí, kteří se však dopustili přihrávky rukou.

37:56

Hrachovina pevně svírá tvrdou Řepíkovu ránu z pravé strany.

38:50

Štencel drží puk za vlastní brankou a nechává oba celky vystřídat.

39:08

Chlapíkův pokus z levé strany letí mimo.

39:42

Chlapík dostal trest za sekání, Sobotka pak vypálil po odpískání a Šenkeřík mu dal dvě hrazdy do zad, situace však zůstává v klidu, útočník Sparty se omlouval.

39:42

A Chlapík ještě vyfasoval trest za nesportovní chování.

39:42

Vyloučen hráč Filip Chlapík (Sparta), 2 min. za Sekání
Druhý trest Chlapík obdržel za nesportovní chování.

40:00

Střelecky aktivnější tým prohrál i druhé dějství, tentokrát si však oba týmy role prohodily a platí nerozhodný stav, který zápasu podle herního obrazu vcelku sluší. Po obzvláště divoké první polovině druhé části se hra lehce uklidnila, vyloučení ovšem i nadále přibývají.

40:00

Před startem třetího dějství se ještě hodí připomenout, že Motoru zbývá 3:43 minuty z klasické přesilovky pět na čtyři kvůli Chlapíkově trestu.

40:27

Mění se rovněž autor druhého gólu Pražanů, kterým je Filip Chlapík. Sparta se mezitím pouštěla do útoku, ale budějovická defenziva situaci ustála.

41:47

Motor se dlouho držel v útočném pásmu, ale nemohl se dostat ke střele. Nyní přece jen vypálil Abdul, Hudáček ale jeho ránu zastavil a nepustil.

42:42

Hudáček vyráží Percyho střelu do modré do rohu.

43:33

A přikryl i nepříjemně se přibližující kotouč před svým brankovištěm, do kterého už chtěl plácnout strážený Voženílek.

45:05

Sparťané se nyní opět na delší dobu usadili v útočném pásmu. Pavelkovu střelu vykopl Hrachovina pravým betonem.

45:30

A další zásah Hrachoviny, vhazovat se bude po jeho levém boku.

45:47

Gólman hostů opět přikrývá kotouč.

45:50

Útočník Sparty Stolajrov dvakrát chyboval na buly a daruje Jihočechům zbytečnou početní výhodu.

45:50

Vyloučen hráč Genadij Stoljarov (Sparta), 2 min. za Zdržování hry
Stoljarov je vyloučen za porušení postupu na vhazování.

47:03

Řepík teď odvedl tvrdou práci pro domácí, když podržel puk za brankou hostů a odebral hodně vteřinek z vyloučení Stoljarova.

48:00

Sparta perfektně odbránila oslabení a poté vyrazila do přečíslení, které po krosové přihrávce zakončoval Forman. Hrachovina se přesouval k druhé tyči a natahoval se, jenže Forman stejně branku netrefil.

48:40

Hru přerušuje komerční přestávka, buly poté proběhne před Hudáčkem.

49:59

Oba týmy jsou opravdu poctivé do obrany a hrají vyrovnaný zápas. Buchtele prozkoušel z levé strany Hrachovinu, ale vyprášil jen beton budějovického gólmana.

50:54

Pavelka chyboval v rozehrávce a Gulaš zůstal sám před brankovištěm a Hudáčkem. Sparťanský brankář nyní skvěle vychytal jihočeského kanonýra.

52:13

Dvořáček si kličkou obešel protihráče a tlačil se do Hrachoviny, nakonec přes něj jen přepadl a puk končí na holích hostů.

52:53

Pražané se přihrávkou rukou provinili proti pravidlům. Rozhodčí pískají a v základní hrací době přichází poslední komerční pauza.

53:19

Roman Horák (Sparta) vstřelil branku (23. gól v play-off), asistence Miroslav Forman a Erik Thorell. Stav zápasu Sparta - Č. Budějovice 3:2
Roman Horák dostal nabito a překlápí vedení na stranu Sparty! Forman na levém kruhu poslal puk do mezikruží na Horáka, který se do puku vkleče opřel s obrovskou razancí a propálil Hrachovinu.

55:06

Pražané se nyní pouštěla do rychlého protiútoku, ale puk jim utekl a do své moci jej získal budějovický brankář.

55:35

Hudáček vyrazil Vráblíkovu střelu od modré čáry směrem před sebe.

55:41

Sparťané vyhodili na zakázané uvolnění.

56:47

Budějovičtí kombinovali s pukem v útočném pásmu, ale teď se kotouč dostal na hokejky Pražanů a ti hrají s maximální účelností.

57:26

Thorell chtěl ze středního pásma nahodit kotouč, ale zlomil hokejku.

58:09

Hrachovina upaluje na střídačku, Motor hraje v šesti!

58:39

Moravčíkovo vyhození letí kousek vedle opuštěné branky a píská se zakázané uvolnění.

58:39

Dnešní napínavé utkání sleduje 12 288 diváků!

59:30

Hudáček vyrazil Štencelovu střelu, Budějovický tlak, po dlouhé snaze dostat se do útočné třetiny, sílí...

59:45

Hudáček na brankovišti chytá Ondráčkovu dorážku a drží sparťanské vedení!

59:45

Hosté si berou oddechový čas.

60:00

Vyloučen hráč Stuart Percy (Č. Budějovice), 2 min. za Podražení

60:00

Budějovice se v posledních osmi vteřinách potřebovali opět prokousat do útočné třetiny, což zvládli, jenže Gulašovi poté utekl puk a i přes signalizované vyloučení a následnou melu se nic nemění na tom, že Sparta postupuje do finále. Motoru sezona končí.

26. ledna 2024 17:30Č. Budějovice-Sparta 5:3
10. prosince 2023 16:00Sparta-Č. Budějovice 3:2P
27. října 2023 17:30Č. Budějovice-Sparta 1:4
15. září 2023 18:30Sparta-Č. Budějovice 5:2
17. února 2023 17:30Č. Budějovice-Sparta 3:4P
17. ledna 2023 18:30Sparta-Č. Budějovice 5:0
3. ledna 2023 18:30Sparta-Č. Budějovice 5:3
7. října 2022 17:30Č. Budějovice-Sparta 2:3P