Přeji krásný poslední únorový večer. Základní část rychle směřuje k víkendovému finiši. Před dvěma závěrečnými kompletními koly zbývá odehrát ještě dva duely. Jeden z nich zanedlouho začne i zde, v pražské O2 areně, kde Sparta v rámci dohrávky 42. kola hostí Olomouc.

Pokud dnes Pražané zvítězí, posunou se na druhé místo před Vítkovice, které už pár týdnů prohání.

Naopak sedmá Olomouc po skvělém rozjezdu soutěže nyní hájí sedmé místo v tabulce a tedy lepší výchozí pozici pro předkolo. Hanáci z posledních osmnácti duelů uspěli pouze pětkrát.

Co se ale týče vzájemných zápasů, navrch má Mora, která slavila dvakrát. Naposledy s Pražany sice prohrála v únoru 0:1, předtím v prosinci se však v hlavním městě radovala z triumfu poměrem 5:2.

Tomeček

Rozhodčí: Hejduk (CZE), Hribik (CZE) - Ondráček (CZE), Špůr (CZE)
Počet diváků: 10 728

Branku Sparty bude strážit obvyklá jednička Jakub Kovář, Olomoučtí důvěřují Janu Lukášovi.

Oba týmy se rozbruslují, v sestavě zraněními okleštěné Olomouce figuruje včetně náhradního brankáře Frgála hned pětice juniorů a jeden dorostenec.

0:05

Na úvodním vyrovnaném buly uspěla Olomouc, která okamžitě míří do útočného pásma.

0:25

A Kovář si poprvé osahává puk, vhazovat se bude po jeho pravici.

0:27

Olesz pálil rovnou po vhazování, sparťanskou branku míjí.

1:09

Po nepřesné přihrávce domácích vyrazila dopředu Mora, obránce Rutar, který dnes zaskakuje ve třetím útoku, prověřil Kováře, jenž střelu schovává do lapačky.

1:34

Tečované nahození krotí ochranná síť za Kovářem.

2:26

Plášek za brankou domácích rozhodil Mikliše, který si však poradil a zakládá útočnou akci Pražanů.

3:38

Hanáci začali velmi organizovaně a zatím to jsou oni, kdo se víc drží na puku v soupeřově obranném pásmu. Sparta v ofenzivě zatím nic nepředvedla.

5:10

Gustaf Thorell odevzdává kotouč protivníkovi a jeho formace odjíždí střídat.

5:48

Navrátil se zkoušel uprostřed útočného pásma prosadit mezi sparťanskými beky, ti ho však zpacifikovali.

6:19

Pražané se snad poprvé ocitli v blízkosti Lukáše a prozkoušeli jeho pozornost. Ba co víc, vyvoláním lehkého zmatku v útočné třetině si vynutili první přesilovku v zápase. Na trestnou lavici míří Knotek.

6:19

Vyloučen hráč Jan Knotek (Olomouc), 2 min. za Hákování

6:46

Klimek na modré čáře složil Janduse a vzápětí po Strápačově přistrčení pádil sám na Kováře. Ten si střelu na vyrážečku pohlídal a drží bezgólový stav!

8:02

Němečkova rána od modré letí mimo a hosté se osvobozují.

8:29

Mora pokračuje v plném počtu, první oslabení přestála, navíc si připravila zatím největší šanci.

8:55

Lukáš pohotově zasahuje, sudí vhodí další buly po jeho levém boku.

9:09

Miklišovo přizvednuté nahození končí v ochranné síti, Sparta zůstává v útočném pásmu.

9:40

Pražané stále drží pásmo, Jandus teď nenašel uvolněného Vitoucha.

10:08

Moravané se dostali pryč z vlastní třetiny a díky Jandusově držení si teď i oni vyzkouší početní převahu.

10:08

Vyloučen hráč Martin Jandus (Sparta), 2 min. za Držení protihráče

10:41

Jsou to ale domácí, kteří se okamžitě vymanili s pukem ven a zahrozili. Olomoucká defenziva prozatím všechna nebezpečí odvrací.

11:26

Kovář kryje kotouč, Mora získává pásmo.

11:29

Dalibor Řezníček (Olomouc) vstřelil branku (2. gól v sezóně), asistence Tomáš Dujsík a Lukáš Klimek. Stav zápasu Sparta - Olomouc 0:1
To bylo rychlé, Dujsík okamžitě po vyhraném buly nabil na modré čáře Řezníčkovi, jenž zacloněným pokusem propálil Kováře!

12:34

Domácí brankář opět v permanenci radši podrží puk před aktivními olomouckými forvardy. Následuje komerční pauza.

12:38

Nyní to ihned po vhazování zkusil Dujsík, ale Kovář tentokrát zasáhl. Pražané si musí buly víc hlídat, jestli nechtějí, aby je stihl další trest.

13:28

Lukáš vytěsňuje Řepíkovu dorážku, na druhé straně Kovář vykopává Bambulovu střelu po ledě levým betonem.

13:50

Vyloučen hráč David Němeček (Sparta), 2 min. za Držení protihráče
Němeček tvrdě poslal zaklesnutého protihráče k zemi a jede si odpočinout na trestnou lavici. Využije Mora i druhou nabídnutou přesilovku?

14:35

Lukáš sbírá vyhození domácích z obranné třetiny.

15:47

Mikliš znovu osvobozuje Pražany, kteří toto oslabení už přečkají.

16:21

Lukáš nožem brusle vykopává tečovanou Jandusovou střelu, která mu prošla za beton a pomalu mířila do branky.

16:25

Ofsajd Olomouckých.

16:56

Lukáš vyráží Němečkovu střelu z levé strany a dále odvádí spolehlivou práci.

17:56

Mora vyhazuje kotouč na icing.

18:02

Přihrávka rukou vyhání Spartu z útočné třetiny.

19:02

Hanáci kombinují s kotoučem, Mareš své nahození posílá vedle Kovářovy branky.

19:54

Krutil prováhal možnost střílet a Moravané už se v této dvacetiminutovce ubrání.

20:00

Jednoduchá hra základem úspěchu, alespoň zatím to tak platí, protože Olomouc hraje organizovaně a v útoku se s ničím komplikovaným nevymýšlí. Ve vedení ji drží i zatím perfektní brankář Lukáš. Sparta pak vlastní akce místy přehrává.

20:14

Domácí rovnou poslali puk do útočného pásma, hosté se z něj rychle vymaňují.

20:58

Lukáš tlumí ve výstroji Krutilovu střelu, která šla dobře vidět.

21:59

Olesz předkládal puk před odkrytou část branky Menšíkovi, jenž na dlouhou hůl kotouč nezasáhl.

23:05

A Pražané zničehonic získávají druhou možnost zahrát si přesilovku, Dujsík podrážel.

23:05

Vyloučen hráč Tomáš Dujsík (Olomouc), 2 min. za Podražení

23:43

Knotek zablokoval Němečkův pokus, zakrátko puk mimo pásmu vypichuje Bambula.

23:59

Lukáš s přehledem sbírá další viditelnou střelu, tentokrát od Erika Thorella.

24:09

Michal Řepík (Sparta) vstřelil branku (24. gól v sezóně), asistence Martin Jandus. Stav zápasu Sparta - Olomouc 1:1
Bombu sparťanského kapitána Michala Řepíka už ale nemá. Nejlepší střelec Pražanů po Jandusově nahráce vypálil z pravého kruhu přesně do horního rohu! Lukáš se jen marně vzteká na Mareše, jenž mu pokus zaclonil.

24:58

Sparťané kotouč odpalují na icing.

25:04

A další zakázané uvolnění z domácí strany.

26:43

Domácí evidentně zvýšili aktivitu a nyní mají více ze hry, v útočném pásmu se však zatím pohybují zejména po rozích, potenciálně rizikové prostory si hosté hlídají.

27:38

Sparťanská ofsajd přerušuje hru, která se znovu rozběhne po komerční přestávce.

27:58

Hlavní rozhodčí se teď sehnul do kolen, když po řadě soubojů u mantinelu schytal ránu kotoučem. Naštěstí bude v pořádku.

28:46

Bambula po nepovedeném manévru na bruslích couvá zpět za vlastní branku, oba celky střídají.

29:42

Krutil puk posílal zpět do útočného pásma už za modrou čarou, Řepík teď nesmí hrát, pokud nechce Spartu vystavit do úmyslného ofsajdu. Hosté mají prostor na rozehrávku.

30:23

Lukáš vytěsnil Formanovu střelu, pak ještě čelil nárazu spoluhráče z obrany, ale poradil si.

32:12

Hanáci měli velké problémy se střídáním, na ledě teď dlouho zůstala Klimkova lajna. Hru přerušila až teč Mareše, který puk nebezpečně nasměroval přímo k Lukášovi. Brankář Mory však nedopustil, aby si hosté vsítili vlastní gól a stav je stále nerozhodný.

32:12

Na led vyráží úklidové čety, pokračovat se bude za chvilku.

32:25

Polášek se nachomýtl k odraženému kotouči, bránící hráči puk zvedli mimo hrací plochu.

32:52

Po delší době se činí také Kovář, který chytá jedovku od modré čáry.

33:00

Hra se ale zase rychle stěhuje před Lukáše, jenž zneškodňoval další sparťanskou akci.

34:28

Klimek přistrčil puk k Navrátilovi, který z nadějné pozice na pravém kruhu promáchl.

34:36

A proti ráně Pláška z levé strany zakročil Kovář.

36:01

Safin najížděl zleva sám proti Lukášovi, jenž betonem opět chytá! Dorážku Gustafa Thorella posléze zastavuje blokující bek.

38:02

Horák si vyjel zpoza branky a puk parádně předložil volnému Tomáškovi. Osamoceného sparťanského útočníka ale opět vychytal skvělý Lukáš, který se nenechal vymíchat.

38:37

Puk se od Dujsíka odráží na sparťanskou střídačku. Vhazuje se v útočné třetině Pražanů.

38:45

Buchteleho pokus od modré Lukáš zneškodňuje pravým ramenem.

39:42

Pražané si přihrávají ve vlastním pásmu, hosté ukázkově brání svou modrou čáru.

40:00

Ve druhé třetině se Pražané zvedli a soupeře výrazně přestříleli, odměnou jim byl vyrovnávací gól kapitána Řepíka. Pokud však domácí chtějí na druhé místo tabulky, potřebují vyhrát za tři body. Povede se jim to?

40:09

Kovář hned v úvodu třetí části krotí Oleszovu střelu z hranice levého kruhu.

40:53

Plášek ve středním pásmu tečuje puk za branku Pražanů. Olomoučtí tak mohou vystřídat.

41:39

Další Oleszova rána letí nad, krátce nato olomoucký forvard v útočném pásmu zbytečně fauluje a daruje soupeři početní převahu.

41:39

Vyloučen hráč Rostislav Olesz (Olomouc), 2 min. za Hákování

42:39

Řezníček vyhazuje, tahle přesilovka se zatím domácím příliš nedaří, puk víceméně koluje po obvodu kluziště.

43:16

Olomoucká defenziva úplně opomenula Horáka, který stál úplně sám před Lukášem. Ze skvělé pozice však nedokázal ani trefit bránu a marně se ve strnulém postoji kouká ke stropu haly.

44:29

Pražané jednoduše nahazují puky na zadní mantinel, ani tenhle přístup zatím na soupeře příliš neplatí.

44:37

Hanákům se nevyvedl přechod modré čáry a píská se ofsajd.

44:49

Kovář si nechává puk v lapačce, následuje buly po jeho levici.

45:41

Jandus si ze strany najel na Řepíkovu pobídku, ale jeho rána pouze plachtí brankovištěm do rohu kluziště.

47:02

Tomášek tečuje Poláškovo nahození, vzápětí se olomoucká obrana zmítá v dalších nepříjemnostech a odpaluje puk na icing.

47:22

Většina haly si žádá gól, hráči svádí u hrazení souboje o kotouč.

47:44

A Mora opět odesílá kotouč na zakázané uvolnění, tím pádem nemůže střídat.

48:18

Olomoučtí obránci na opačné straně dvakrát prověřili připraveného Kováře střelami z větší vzdálenosti.

48:33

Lukáš má puk ve své moci, na led vyráží úklidové čety. Napínavá dohrávka 42. kola mezi Spartou a Olomoucí bude za chviličku pokračovat buly v olomouckém obranném pásmu.

48:53

Nepřesná přihrávka zapřičinila znovu zakázané uvolnění hostů.

49:03

Teď už za icingem Mory stál regulérní výhoz puku.

49:43

Kaše pálil z hranice předbrankového slotu na bližší tyč. Buď trefil konstrukci, nebo Lukáš zasáhl.

50:55

Krutil si na modré čáře neporozuměl s Řepíkem a nezachytil jeho přihrávku. Sparta musí rozjíždět další akci znovu z obranného pásma.

51:38

Tomášek si obhodil bránícího olomouckého hráče, proti Lukášovi ale zakončoval z ostrého úhlu, tady moc velkou šanci na vstřelení gólu neměl.

52:35

Kovář s vypětím všech sil drží dobře trefenou dělovku soupeře a hru přerušuje poslední reklamní přestávka.

52:45

Rašner střílel od modré čáry a puk se od zadního mantinelu odrazil Kovářovi do betonu. Brankář Sparty se trochu lekl, nicméně s kotoučem si poradil.

52:45

Dnešní utkání sleduje 10 728 diváků!

54:13

Rutar s Oleszem nyní nepříjemně pro domácí ostřelovali sparťanskou branku. I Kovář má výraznou zásluhu na zatím nerozhodném výsledku.

54:22

Čárový sudí dobře viděl ofsajd olomouckých hokejistů a píská.

55:02

Puk i díky dobré práci dorostence Galvase přistál přímo před Lukášem, jenž jej přikrývá lapačkou.

55:29

Mora propadla a Řepík s Kašem se řítili do přečíslení dvou na jednoho. Sparťanský kapitán ho vzal na sebe, Lukáš zasáhl a následně uhýbal střílejícímu hráči, který letěl přímo proti bráně a vyrazil ji z obvyklé pozice.

56:07

Lukáš se vytáhl s dalším skvělým řešením, tentokrát se vrhl pod nohy Eriku Thorellovi a sebral mu puk. Švédský útočník se z levé strany šikovně probíjel přímo k olomoucké brance.

56:40

Polášek ostrou dělovkou sestřelil clonícího Formana, který okamžitě padá na led a olomoucký obránce přivolává lékaře.

56:40

Sparťanský tvrďák se sám ale rychle zvedá z ledu a pádí na ošetřovnu. Pomocníci odklízí krvavé stopy z plochy.

57:52

Hanáci se špatnou přihrávkou sami vystrnadili z útočné třetiny, základní hrací doba míří do posledních dvou minut.

59:02

Kašeho střelu před Lukášem zablokoval Švrček, domácí teď svírají Olomouc v jejím pásmu.

59:24

Hosté vyhazují kotouč na icing.

59:43

Olomoučtí se dostávají pryč z obranné třetiny, Mikliš rozjíždí ještě jednu akci.

60:00

Erik Thorell se ještě natlačil do Lukáše, ani natřikrát jej však nepřekonal. Tlak švédského útočníka na olomoucké brankáře vyvolal reakci hostů a ještě se strhla šarvátka, kterou však rozhodčí klidní.

60:00

Pražané tlačili, ale je jasné, že ani po dnešku se před druhé Vítkovice nedostanou. Dohrávka 42. kola bude za chvíli pokračovat pětiminutovým prodloužením s "náhlou smrtí" ve třech.

60:09

Olomoučtí vyhráli buly a drží se na puku.

61:07

Erik Thorell předává puk Jandusovi, jenž střelou z pravé strany míjí Lukášovu branku.

61:52

Kousal jel sám proti Lukášovi a zastrkával puk mezi betony, jenže olomoucký brankář opět rychle zareagoval.

61:57

Hosté pálí puk na zakázané uvolnění.

63:17

Hosté se vzdávají útočného pásma za cenu držení puku a střídají.

64:01

Mora teď hlavně nechce puk půjčit napadajícím sparťanům a možná něco zkusí v závěru prodloužení.

64:27

Teď Pražané nevyužili ani ztráty olomouckého beka a hosté se dál drží.

64:57

Bambula vypálil na Kováře, který puk vyklepává z lapačky. Dnešního vítěze určí nájezdy.