Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci bořit nezbořitelné bariéry, předsevzal si chomutovský ředitel Dinda

David Dinda, ředitel hokejového Chomutova | foto:  , Ondřej Bičiště,  MF DNES

17 2016
V klubu začínal ještě na střední škole, pomáhal mu rozjíždět webové stránky. Pak roky dohlížel na marketing a postupně se vypracoval v jednoho z nejdůležitějších lidí hokejové organizace Piráti Chomutov. Z někdejšího nadšeného fanouška Davida Dindy se přednedávnem stal výkonný ředitel extraligového týmu.

„Beru to jako novou motivaci. S přechodem na tuto pozici se mi otevřely nové možnosti, jak můžu nějaké věci ovlivnit a změnit,“ říká o své nové roli Dinda.

Co konkrétně byste chtěl v Chomutově změnit?
Dát někam plakát a udělat hezké logo, to je nutný základ, ale ten pravý marketing je o tom, jak se klub chová. A teď můžu řadu lidí přesvědčit o tom, že cesta, kterou mám v hlavě, je správná. A trošku jim vysvětlit a naznačit, jak bychom chtěli, aby Chomutov vystupoval na veřejnosti, jakou pozici by měl na sportovním trhu získat. A třeba to jsem dosud nemohl, moje kompetence do toho nespadaly.

Jak tedy chcete, aby klub vystupoval?
Dostatečně sebevědomě, moderně. Klub bude přemýšlet hodně globálně, hodně se inspirovat věcmi, které fungují venku. Neomezíme se na to, že když je v Česku něco nějak zažité, že se to tak má dělat dlouhodobě. Budeme se dál snažit bořit bariéry, které se třeba některým českým manažerům zdají být nezbořitelné. Ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že působíme v relativně malém lokálním prostředí. Nejsme Praha ani Brno a musíme si najít pozici, která tohle všechno vybalancuje. Abychom nepůsobili až moc obyčejně, ale zároveň ani extra nabubřele, abychom veřejnost nedráždili.

Říkáte, že chcete bořit bariéry. Máte nějaký nápad v hlavě?
Příkladem nám může být třeba Liberec, který jako první klub zaměstnal člověka na analýzu hry, podrobné statistiky, které se z velké části dělají v NHL. To je jedna z těch moderních věcí, kterou můžeme třeba přijmout. Chtěl bych, aby klub pořád hledal novinky ze světa a přinášel je do Česka.

Kdy a jak jste se vy vlastně objevil v chomutovském klubu?
Už na střední škole jsem pomáhal rozjíždět webové stránky, po střední jsem si chtěl dát rok oddech, než půjdu na vysokou. Šel jsem za tehdejším šéfem Milanem Vackem, že rok nemám co dělat, že bych chtěl klubu pomoct a že za to ani nechci žádné peníze. Kritizoval jsem, že se tu nepracuje s fanoušky ani s partnery a šéf mi řekl: Tak nám to ukaž! Když ta moje práce dávala smysl, odložil jsem studium o další rok, pak ještě o další. A najednou jsem zjistil, že jsem tu 12 let.

Po skončení letošní extraligové sezony se hodně řešilo, jestli se Chomutov bude stěhovat do Kladna. Jak moc se vám ulevilo, že Piráti nakonec zůstávají v Chomutově?
Pro mě jako pro chomutovského fanouška a člověka, který tady žije, je to pozitivní zpráva. Ale samozřejmě to před nás staví mnoho věcí, na kterých musíme pracovat a podívat se v mnoha ohledech pravdě do očí. A jednou z těch pravd je, že Chomutov je region, v němž se finanční prostředky do rozpočtu takhle obrovského klubu získávají velmi složitě. Takže i v tomto směru musíme nějaké věci maličko změnit, abychom nebyli odkázaní na to, že to táhne takřka jeden člověk a celé to závisí na něm. To je jedna z velkých výzev, co před námi je. A vlastně si nejsem jistý, že ji budeme schopni pokořit. Ale minimálně se o to musíme pokusit.

Můžete zaručit, že se zase za rok nebude řešit otázka stěhování?
Nemůžu, protože majitelem klubu je člověk, který tady má majoritu a tato strategická rozhodnutí jsou z velké části jeho rozhodnutí. Já proto můžu udělat maximálně to, aby na takové myšlenky po sezoně ani nepřišlo. Abychom nehráli někde na chvostu, protože nemáme peníze. To by majitele ani nebavilo a byl by to přesně ten moment, kdyby volil nedělat to raději vůbec, než to dělat špatně. Čeká nás také velká práce na veřejném mínění v Chomutově, protože za poslední roky, jak klub obrovsky vyrostl, se nám nepovedlo dost dobře vykomunikovat, že to je značka, která patří jakoby městu, na kterou lidé mohou být pyšní a hrdí. V momentě, kdy se to povede, tak i z hlediska přístupu města se může mnohé změnit.

David Dinda, ředitel hokejového Chomutova

David Dinda, ředitel hokejového Chomutova

Jaké jsou dlouhodobé cíle Chomutova? Bude jednou v extralize útočit na medaile?
Máme tu trenéra Vláďu Růžičku a ten pomýšlí vždycky na úspěchy. Z hlediska sportovního je to jasné, snoubí se tu chtíč trenéra a majitele Jaroslava Veverky, což jsou dva lidé, kteří mají obrovskou chuť něco dokázat. Klub bude mít určitě ambice v nějakém časovém horizontu něco dokázat. Ale nesmíme to přepálit, abychom se nehnali za tím, že zvedáme poháry a pravidelně dobýváme medaile, a pak při té honbě nezakopli. Na ty ambice musíte mít také dostatečně vysoký rozpočet. Nemůžeme žít tak, že po nás zůstane potopa.

Říkávalo se, že v Chomutově je hodně peněz, že si může dovolit každého hráče. To už neplatí?
Ono to nikdy neodpovídalo realitě. Pokud mi někdo v Brně bude chtít říkat, že si tady můžeme dovolit, koho chceme, je to úsměvné. Určitě nedosahujeme ekonomických možností Brna, Prahy, Liberce. Musíme hodně přemýšlet, hledět na poměr cena - výkon. Je potřeba si uvědomit, že pokud tady nebudou mimoregionální peníze, tak jen z lokálních by se tu extraliga hrát nemohla.

Stojíte za změnou názvu klubu z KLH Chomutov na Piráti Chomutov. Jak vás to napadlo?
Celá ta myšlenka byla daleko hlubší, mysleli jsme, že to provážeme s Kamencovým jezerem. Že to pirátské téma bude v zimě žít tady a v létě na jezeře. Nakonec jsme Piráti zůstali jen my. Lidé to přijali docela rychle, mysleli jsme si, že to bude trvat déle. Pevně doufám, že se to v hlavách fanoušků přeplo tak rychle proto, že jsme to udělali dobře. Našli jsme i dostatek prostředků, které se do toho investovaly. Ono se říká Dinda a Piráti, ale úplně to tak není. Já nad tím odpracoval nejvíc práce, ale bez kapitálu by to nešlo. Musel jsem tehdy přesvědčit majitele i hlavní partnery, že je potřeba oželet jednoho, dva dobré hráče a peníze investovat do této myšlenky. Aby se to celé rozjelo, muselo se do změny celé identity vložit několik milionů korun. To pro kluby nikdy není málo.

Jak to vypadá s kádrem na novou extraligovou sezonu? Přivedete zase veleposilu, jakou byl loni Roman Červenka?
Myslím, že ne. Na Červenku nebo na někoho takového asi čekat nebudeme. Posílení, které zvolili trenéři, je dostatečné. Tým musí převzít hráči jako je Ivan Huml, trenéři si hodně slibují od gólmana Janka Laca. Tak doufejme, že tým je složený dobře. Já tomu pevně věřím.Bodování

53

Milan Gulaš

Plzeň

48

Tomáš Mertl

Plzeň

46

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

25

Tomáš Mertl

Plzeň

24

Martin Růžička 27

Třinec

19

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 42 23 5 9 5 141:96 88
2. Hr. Králové 41 19 7 6 9 112:78 77
3. Vítkovice 42 22 3 4 13 128:93 76
4. Kometa 41 19 5 8 9 122:89 75
5. Třinec 41 18 5 6 12 114:99 70
6. Olomouc 41 13 8 7 13 100:105 62
7. Zlín 41 14 7 4 16 93:104 60
8. Sparta 41 15 4 4 18 111:119 57
9. Pardubice 41 14 5 5 17 99:113 57
10. Chomutov 41 10 8 7 16 103:122 53
11. Ml. Boleslav 41 12 5 6 18 89:106 52
12. Liberec 40 11 8 2 19 96:121 51
13. Litvínov 41 10 4 5 22 94:129 43
14. Jihlava 40 7 6 7 20 83:111 40

Najdete na iDNES.czmobilní verze