TAHOUN. David Krejčí vedl ofenzivu Bostonu i ve finále Stanley Cupu.

TAHOUN. David Krejčí vedl ofenzivu Bostonu i ve finále Stanley Cupu. | foto: AP

Špílmachr Krejčí nastartoval Boston i ve finále. Na výhru to nestačilo

• 10
Před finálovou sérií se o něm hovořilo jako o horkém kandidátovi na Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off a první zápas v Chicagu to jen potvrdil. Mozek týmu David Krejčí opět táhl bostonskou ofenzivu a dvěma asistencemi přispěl k vedení 2:0. Navíc výrazně pomohl i v obraně. Přesto to na vítězství nestačilo.

Útok českého centra s Nathanem Hortonem a Milanem Lucicem byl v noci na čtvrtek nejlepší lajnou na ledě obří haly United Center. O tom, že dvojice Krejčí - Lucic bude hrát výraznou roli i v prvním finále, napověděly už úvodní minuty, v nichž si oba šikovně vyměnili puk, ovšem český centr zamířil jen do chicagského gólmana Corey Crawforda.

Ve 14. minutě byla tato spolupráce úspěšnější. Krejčí nabruslil za branku, a přestože věděl, že tam na něj míří rozjetý protivník, obětoval se a posunul puk Hortonovi. Ten prodloužil na Lucice a bylo to 1:0. "Krejčí udělal skvělou práci a Nathan mě hezky našel," řekl Lucic zámořským reportérům.

Na začátku druhé třetiny si oba zmiňovaní vyměnili puk v přečíslení přímo a byl z toho druhý gól z Lucicovy hole. "Byla to dobrá nahrávka. Stačilo být ve správný čas na správném místě."

Krejčí zářil.Tvořil hru, nahrával, osvědčil vynikající přehled a svou největší zbraň - improvizaci.

"V play-off se koncentruju jenom na tu jednu chvíli. Udělám první věc, která mě napadne. Nemyslím na to, co bylo včera, nebo bude zítra," říkal Krejčí před finále v rozhovoru pro MF DNES.

I díky tomu, že znovu splnil svou roli špílmachra, Boston vedl 2:0 a vypadalo to na pohodovou cestu za prvním bodem v sérii...

Jenže ve třetí třetině se všechno zkomplikovalo.

V dalším brejku tentokrát Lucic jeho parádní nabídku nezužitkoval, Chicago srovnalo a Krejčí musel osvědčit i své defenzivní schopnosti. Na konci třetí třetiny vypíchl puk těsně před Mariánem Hossou, jenž by jinak skóroval do prázdné branky. A v prodloužení dojel Michaela Frolíka, jenž užuž upaloval sám na bostonskou branku, a šanci mu sebral ještě před útočnou modrou.

Krejčímu chybí bod k rekordu

Útočník David Krejčí se blíží k překonání rekord svého spoluhráče Jaromíra Jágra. Krejčí má za 17 zápasů 23 bodů (9+14), v play-off v roce 1992 zaznamenal Jágr v českém rekordu 24 bodů (11+13) ve 21 zápasech.

Před dvěma lety Krejčí jako první Čech v historii kanadské bodování Stanley Cupu ovládl.

Prodloužení přibývala a přibývaly i šance Krejčího, jemuž se kvůli zranění Hortona na křídle točili různí hráči. Jenže oč lépe český forvard tvořil hru, o to hůř se mu dařila střelba - díky své šikovnosti si vytvořil slibné příležitosti i po vlastní kličkované, ale trefoval jen Crawforda. "Byl skvělý," chválil kanadského gólmana chicagský kouč Joel Quenneville.

"Je zábavné takhle vyhrát. V prodloužení není takový tlak. Prostě jdete a hrajete. Každý je nadšený myšlenkou, že by mohl rozhodnout. Kromě mě," smál se brankář Crawford. Ve třetím prodloužení i díky němu udeřilo Chicago.

"Oni hráli to, co jsme od nich čekali. Ale udělali jsme zbytečné chyby, hlavně před druhým gólem," citovala Krejčího agentura ČTK. "Musíme se z toho poučit, abychom byli v příštím zápase lepší."

"Když jsme před dvěma lety vyhráli Stanley Cup, první dva zápasy jsme ve Vancouveru prohráli. Nikdy nás to nezastavilo, abychom se vrátili zpátky. Teď nás to jistě taky nezastaví," řekl bostonský kouč Claude Julien.

Další zápas finálové série se hraje v noci ze soboty na neděli.