Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Debutant Havel: Nejsem mladý

4 2004
Litvínov - Mladík s baculatými tvářemi vládne produktivitě hokejistů Litvínova a reprezentační trenér Lener to ocenil pozvánkou na Švédské hry. Útočník Lukáš Havel zaskočí za zraněné hráče, včera se poprvé v životě hlásil na srazu v Praze. "Jsem trochu napjatý," přiznal dvaadvacetiletý hráč.

Letos v extralize nastřádal 32 bodů, napůl rozdělné mezi góly a asistence.
Jihlavskému odchovanci přezdívají Bulík, tři roky se učil kanadskou tvrdost v juniorské soutěži v Bramptonu, je juniorský mistr světa, se ženou vychovávají dvouletého syna.

Kdy se k vám donesla zpráva, že si na vás trenér Lener vzpomněl?
Už v pondělí vpodvečer, zrovna jsem byl na zimním stadionu. Novinku mi řekl šéf klubu Macholda a hned jsem si šel připravit věci, abych měl sbaleno.

Vyptával jste se dalšího litvínovského reprezentanta Trávníčka?
Radil jsem se, co si vzít s sebou. Řekl mi, že nepotřebuji téměř nic. Jen celou výzbroj kromě helmy.

Jak na nominaci reagoval váš kamarád a spoluhráč Lukáš Říha?
Je rád, popřál mi hodně štěstí. Doufám, že si jednou zahrajeme spolu i v reprezentaci.

LUKÁŠ HAVEL
Narozen:
10. listopadu 1981
Výška: 175 cm, váha: 80 kg
Kariéra: do 1998 Jihlava, 1998-2001 Brampton (OHL, 192 zápasů/163 bodů), 2001-nyní Litvínov (extraliga, 104 zápasů/54 bodů)
Největší úspěch: juniorský mistr světa 2001 

Probleskla vám aspoň na okamžik hlavou myšlenka na světový šampionát v Česku?
Může se stát všechno, ale já jsem soudný. Je plno jiných hráčů, kteří se tam budou za Česko rvát. A nevypadá, že mezi nimi budu. Já jsem šťastný, že mám šanci vyzkoušet si seniorskou reprezentaci teď.

Když jste reprezentoval naposledy, byl z toho juniorský titul mistrů světa. Vzpomínáte často?
Hlavně když si návštěva přeje, abych ukázal zlatou medaili. Šampionát byl parádní zážitek, mužstvo vytvořilo skvělou partu. Proto jsme vyhráli, táhli jsme za jeden provaz.

Patříte mezi mladé, přesto vedete klubovou produktivitu. Jste v Litvínově terčem vtipných poznámek?
Především si nemyslím, že jsem ještě mladý. Dvaadvacet let je už nějaký věk, extraligu hraju třetí rok. Navíc jsem typ hokejisty, který by měl body dělat. Jinak nejsem platný. Do obrany nejsem tolik dobrý, takže moje práce jsou góly, body, prostě útočení. Letos jsem od trenéra Výborného dostal větší důvěru, i proto mi to tam začalo padat.

Už jste zdvojnásobil svůj extraligový rekord, kromě technických dovedností jste na ledě i zdravě drzý.
Do Litvínova jsem přišel jako mladý, nejdřív jsem se rozkoukával. Extraliga je kvalitní soutěž, stále se učím. Třeba právě to, kolik si toho můžu dovolit. Zatím si dovoluju hodně, někdy až moc - což také není vždy dobré.

A budete hrát bez respektu a bázně i na reprezentačním poli? Nebo na vás může dolehnout atmosféra?
Vynasnažím se, abych zůstal stejný a ukázal, co umím. Jenže v reprezentaci se určitě hraje jiný hokej, nikdy jsem to nezažil, tak nevím, co to se mnou udělá.

Co říkáte prokletí řady Říha, Havel, Prorok? Říhu jeden čas odveleli do Havířova, Prorok byl vyřazen z kádru a vy jste trenéry namíchl zbytečným druhým vyšším trestem.
Nejsme prokletí, to se prostě někdy stává. Říhovi se v té době moc nedařilo, vrátil se a zase šlape. Tresty, to byla moje blbost, navíc jsme už spolu všichni tři nehráli. U Proroka přesně nevím, co se stalo, co řekl trenérovi, že ho vyhodili.

Ale nechal jste se slyšet, že vy byste si to nedovolil.
Ve dvaadvaceti si nemůžu moc vyskakovat a vidíte, že se to nevyplácí, ani když vám je třicet čtyři. Můžete si myslet, co chcete, ale říkat takové věci trenérovi ne.

V Litvínově vám končí smlouva, už klub využil opci?
Ne, nikdo mi nic neříkal. Mluvil jsem s agentem, nechávám to na něm. Nějaké nabídky se objevily, ale teď jsem v Litvínově a nechci to řešit. Uvidíme, co bude.

Neláká vás NHL jako dřív?
Nejsem draftovaný a z Ameriky žádný zájem není. Jsem spokojený, kde jsem. Extraliga mi vyhovuje, chci se tady vyhrát, naučit hokej abych při případné nabídce ze zámoří byl připravený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze