Vůjtek udělal řez. I video hokejistům stříhá nováček

16 2015
Po nuceném odchodu kouče Růžičky nezůstal u hokejové reprezentace kámen na kameni. A tak po 10 letech odešel i Jan Procházka, stálý videokouč. Nahradil ho 27letý Denis Havel.

Až do dorostu hrával hokej, ale - jak sám říká - neprosadil se. Pak zkusil být rozhodčím, což teď glosuje slovy, že „to taky nebylo dobré“. K tomu pár let při zápasech Třince hlídal časomíru.

A přece i tento „nic moc“ hokejový životopis teď zajistil Denisi Havlovi stálé místo u národního týmu. Stačilo jen, aby mu šéf Ocelářů nabídl, že než mrznout u ledu, bude lepší sledovat duely jako videokouč u stropu haly. „A pro mě to byla jasná volba.“

Ze školy měl základy střihání, za 20 let u hokeje zkušenosti, ale přesto Havel přiznává: „Když jsem nastoupil, tak jsem si myslel, že mám nějaké základy hokeje, ale neměl jsem. Na poradách jsem si připadal jako Alenka v říši divů. V kabině seděli hráči jako Radek Bonk, Václav Varaďa, najednou se začala probírat taktika a já nevěděl, o co jde.“

Měl ale štěstí. Třinec koučoval Jiří Kalous, který byl ve Slezsku bez rodiny, a tak trávil hodiny na stadionu. Vzal si Havla do parády, u videa rozebírali taktiku, vštěpoval mu, jaké záběry Třineckých i soupeřů nutně potřebuje k přípravě. Spolupráce Kalousovi seděla, a tak když z něj trenér Vůjtek v létě udělal asistenta, dal i na jeho doporučení, aby k národnímu týmu do role videoanalytika jmenoval právě Havla.

A ačkoliv Kalousova éra v Třinci už skončila, teď oba dál úzce spolupracují. Kalous dokonce při zápasech národního týmu sedí první dvě třetiny s Havlem u stropu arén, aby o přestávkách sděloval kouči Vůjtkovi postřehy, teprve na závěrečnou dvacetiminutovku se přesouvá k ledu. „Video je důležité. Trenéři říkají, že ze střídačky to vidí jedním okem, ale až záznam jim nabídne jiný pohled,“ ví Havel.

I proto je videokouč už pár let nedílnou součástí národních týmů a až na dvě výjimky ho mají i všechny ligové kluby. A co je jejich hlavním úkolem?

Poslední dva tři zápasy nejbližšího soupeře sestříhat do 15minutové podoby, která ukáže jeho přednosti i slabiny, zakončení, zakládání akcí. „Podle toho se upravuje trénink.“

Pro brankáře zase připraví sumář střelců, aby se mohli nabiflovat, kam kdo obvykle pálí. A během duelů zajišťuje trenérům i hráčům krátký výtah po každé třetině. „V Třinci máme výbornou technologii. Kamery jsou propojené s počítačem, kde to během pěti minut sestříhám, a hráčům jsme pak schopni v kabině ukázat video.“

Cena vybavení? To nejlepší přijde až na milion.

Teď v Třinci navíc najíždějí na systém, že Havel má u sebe vysílačku a jeho postřehy mohou trenéři slyšet hned v průběhu třetiny. „V NHL je to běžná věc, v lize jsem se s tím nesetkal,“ vypráví.

Hlídá ale i během tréninků. To zase „špehuje“ na tribuně s mobilem, a jakmile nějaké cvičení hapruje, seběhne k ledu ukázat trenérům záběry, kde je potíž. Podobné to je i ve dnech, kdy se z Třince přesune k reprezentaci.

„Hlavní rozdíl je ten, že člověk není v domácím prostředí. Jsme ve Švédsku, kde se udělá videomístnost, hned druhý den se zase letí pryč. A člověk to taky musí natáčet sám, zatímco v Třinci mám kameramana a obsluhuji jen tablet. Všechno je rychlejší, třeba i proto, že na mezinárodní scéně jsou o tři minuty kratší přestávky.“

A tak i když nestřílí góly, může ve čtvrtek - až bude Česko hrát v O2 areně s Finskem - přinést Havel jeden z klíčových detailů.

Mnohdy totiž stačí „jen“ správný postřeh seshora.

Autor:

Nejčtenější

Nejdřív kondice, pak comeback, říká Plekanec. Návrat řeší i s Jágrem

VIDĚL JSI TO? Tomáš Plekanec diskutuje s rozhodčím během extraligového utkání...

Už v úterý večer po příletu se sklouzl po kladenském ledě, ve středu dopoledne si zatrénoval i s...

Šílenost, nebo krok dopředu? NHL mluví o založení klubů v Evropě

Hráči Boston Bruins v roce 2010 pózovali před Pražským hradem.

Kanadsko-americko-evropská NHL. Zní to bláznivě, že? Pokud ale pomineme krkolomnost samotného...

Ve formě hrající Pastrňák přidal další gól, trefili se i Vrána a Hyka

David Pastrňák (vlevo) a Brad Marchand oslavují bostonský gól proti Coloradu.

VIDEO Už ve třetím zápase za sebou skóroval se 17 trefami nejlepší střelec NHL David Pastrňák. Ve středu...

Vítej zpět v NHL, slyšel Zacha. Motivovaly ho i zprávy spoluhráčů

Pavel Zacha (vpravo) z New Jersey se snaží zaskočit Marca-Andreho Fleuryho v...

Na začátku listopadu už pro něj v prvním týmu nezbylo místo. Útočník Pavel Zacha se musel poprvé za...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil...

Další z rubriky

Co přinesl první Říhův turnaj: nové klima a výhru, co (ne)byla fuk

Hlavní trenér českého týmu Miloš Říha a jeho asistent Robert Reichel (vpravo)...

Kdo si v neděli po vydatném svatomartinském obědě zapnul televizi na závěrečné momenty duelu proti...

Jedno vítězství nestačí, reprezentační kouč Říha dál sází na zápřah

Miloš Říha přichází na sraz české hokejové reprezentace před turnajem Karjala.

V nejbližších dnech by čeští reprezentanti měli pravidelně kontrolovat mailové schránky. Měly by se...

Česká dvacítka podstoupila tvrdý test i z umění zapomínat na slabost

Momentka z duelu českých a švédských juniorů

Pro juniorské hokejové reprezentanty do dvaceti let byl Turnaj čtyř v Hodoníně vydatnou ochutnávkou...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz