Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Derby mezi Vrchlabím a Hradcem poznamenaly dohady o gólech

Vrchlabí - Hradec Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

28 2008
Měl rozhodčí uznat druhý, vyrovnávající gól hostujícího Vrchlabí, když domácí střídačka měla námitky proti upevnění helmy jednoho z hráčů soupeře

A co bezprostředně následující třetí gól stejného týmu, který domácí Hradec dostal ve chvíli, kdy někteří diváci házeli na led vše, co jim přišlo pod ruku?

Nebo čtvrtý gól Vrchlabí, jenž následoval jen o chvíli později a u kterého se zase diskutovalo, zda nebylo porušeno pravidlo o postavení hráče v brankovišti?

Těchto několik dramatických chvil prestižního zápasu, jež vedle gólů přinesly dlouhé diskuse a protesty hradeckých fanoušků, se vměstnalo do necelých dvou minut hry úvodu 3. třetiny.

Smolař Filip hned v prvním zápase asi skončil sezonu

Jedno soutěžní utkání. A ještě ne celé. I taková může být bilance obránce Hradce Králové Lukáše Filipa.

Letní posila Hradce, od které si klub hodně sliboval, musel na svoji mistrovskou premiéru kvůli zranění čekat až do středečního večera.

Premiéru ale zakončil rvačkou s vrchlabským Chaloupkou, při které si zranil rameno, bude muset jít na operaci a sezona pro něj pravděpodobně skončila.

"Je to velká škoda, protože i v tak krátkém čase stačil ukázat, že by byl pro naši obranu výrazným přínosem," posteskl si trenér Hradce Pavel Pazourek.

Na jejich konci bylo dvoubrankové vedení hostujícího Vrchlabí, které hosty nasměrovalo k vítězství. "Byly to hektické chvíle, které jsme asi měli lépe zvládnout," přiznává trenér Hradce Králové Pavel Pazourek.

Jeho tým poprvé protestoval ve chvíli, kdy dostal ve 42. min. vyrovnávající gól. Důvod? Hostující útočník Nouza připravil pro své spoluhráče gólovou šanci ve chvíli, kdy měl uvolněnou jednu stranu řemínku své helmy.

"Gól neměl platit, hráč přece s něčím takovým nemůže hrát," argumentovala hradecká střídačka. "Regulérní gól, Nouzovi helma nespadla," odpovídala vrchlabská strana.

Pravidla však překvapivě takovou situaci výslovně a přesně neřeší. Konstatují, že hráč může hrát jen s řádně upevněnou helmou, ale nestanoví, co se stane tehdy, když se mu uvolní řemínek.

Řeší to v jediném případě. Ve chvíli, kdy hráči helma spadne, musí buď opustit ledovou plochu nebo si helmu nasadit a upevnit řemínek. Pokud tak neučiní a zapojí se do hry, bude vyloučen.

Jenomže Nouzovi helma nespadla, rozhodčí branku uznal, navíc v následné vřavě udělil trest protestující domácí střídačce. Vrchlabí hrálo přesilovku jen několik vteřin, když sudí signalizoval faul domácího Kadlece a bylo jasné, že Hradec bude hrát ve třech.

V tu chvíli diváci znovu začali na led házet všechno možné, ale Vrchlabští ani rozhodčí na to nedbali, pokračovalo se ve hře a zaskočený Hradec dostal další branku.

Domácí fanoušci bouřili, zvláště poté, co za údajný nájezd na rozhodčího dostal trest na pět minut plus do konce utkání Karlíček.

Hrála se necelá minuta, když Vrchlabští přesilovku využili. Puk povalující se několik vteřin v domácím brankovišti do branky došťouchal Pajič.

A znovu následovaly diskuse, tentokrát o to, zda Pajič nestál v brankovišti. Pravděpodobně stál, ale asi až poté, co se do něj doklouzal puk. V tom případě by gól byl regulérní.

Viditelně pobouřený Hradec ještě zkusil s nepříznivým stavem něco udělat, vypracoval si několik šancí, nastřelil horní tyčku.

"Už to ale nebylo ono, přitom dvě třetiny jsme hráli dobře," postěžoval si Pazourek, "na začátku třetí třetiny jsme cítili křivdu, ale příště musíme i v takových chvílích zachovat chladnou hlavu." 

Vítězové: Vyhecovaní jsme byli až od druhé třetiny

O vítězi hokejového derby mezi Hradcem Králové a Vrchlabím se rozhodovalo po první třetině. Hosté neměli moc příznivců. Hradec totiž první třetinu vyhrál 2:0 a hlavně předvedl výkon, kterým svého soupeře téměř ve všech směrech převyšoval.

"Je to stále stejné. První třetinu jsme znovu neodehráli dobře. Začalo to už na začátku špatnou přesilovkou pět na tři a pokračovalo to dál," uvědomuje si kouč Vrchlabí Vladimír Jeřábek, "byli jsme nedůrazní, špatně jsme bruslili, soupeř hrál velmi dobře a přehrával nás."

Přitom šlo o derby dvou rivalů, ve kterém se v posledních dvou sezonách, kdy se v první lize potkávají, vždy hraje ve vyhecované atmosféře s maximálním možným nasazením. "My jsme ale bohužel byli vyhecovaní až po první přestávce," posteskl si Jeřábek.

Jenomže od druhé třetiny se Vrchlabí zlepšilo, v polovině zápasu snížilo a na začátku poslední části hry skóre otočilo. Kdo by ještě po druhé třetině vsadil na Hradec, který stále vedl 2:1, nic by nevyhrál.

"Hráče jsme ve druhé přestávce přesvědčovali, že to vyjde, protože máme více síly. To se také potvrdilo, stačil jsem sledovat, že toho hráči soupeřova týmu mají dost," uvedl Jeřábek.Najdete na iDNES.czmobilní verze