Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset let od tragické smrti. Hrdinové z Nagana se opět pokloní Hlinkovi

Jiří Šlégr, Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském náměstí v Praze. (23. února 1998) | foto:  David Neff, MAFRA

15 2014
V sobotu se zase rozhoří svíčky za Ivana Hlinku, velikána českého a československého hokeje. Fanoušci a přátelé si i v Litvínově připomenou smutné výročí, 10 let od jeho tragické smrti. „Pro mě to je, jako když se to stalo včera. Těch deset let uteklo strašně rychle a je mi to pořád líto,“ řekl litvínovský obránce Jiří Šlégr, člen zlaté generace českého hokeje, která byla spjatá s Hlinkou.

16. srpna 2004 vyhasl Hlinkův život v 54 letech po autonehodě, když jel na golfové hřiště u Karlových Varů. Do jeho superbu narazila protijedoucí avia.

Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském...

Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském náměstí v Praze. (23. února 1998)

Hlinka byl koučem olympijských vítězů z Nagana 1998 a mistrů světa o rok později.

Ještě jako útočník v 70. letech minulého století získal s Československem tři světové tituly. Hrál finále Kanadského poháru 1976 i NHL v roce 1982 s Vancouverem. Patří do Síně slávy IIHF.

„Je nesmírná škoda, že už tady není. Český hokej by potřeboval osobnost jako on. Bohužel toho 16. srpna před 10 lety byl v nepravý čas na nepravém místě,“ povídá stále smutným hlasem útočník Martin Ručinský, stejně jako Šlégr jeden z naganských hrdinů.

„Ale Ivan tady bude vždycky, i když tu není fyzicky. Zvlášť u nás v Litvínově, na stadionu a v klubu. Byl největší postavou českého hokeje!“

„Položíme věnce nebo kytky u sochy před stadionem a nejspíš taky na místě nehody.“

Jiří Šlégr, obránce Litvínova

Šlégr, Ručinský, Reichel a další slavní odchovanci „chemiků“ uctí jeho památku v sobotu přímo před litvínovským stadionem, který nese Hlinkovo jméno.

Ve 13 hodin položí věnec a květiny u jeho sochy. „Ivan si zaslouží, abychom na něj zavzpomínali. Věnec mu dáme i na místě nehody,“ plánuje Šlégr. Další pietní akce se v sobotu koná u Hlinkova rodného domu v Louce u Litvínova, začíná ve tři odpoledne u pamětní desky v Husově ulici 172.

Litvínovský fanklub Ropáci on Tour zapálí svíčky u Hlinkova pomníčku na místě tragédie v Karlových Varech 21. srpna při cestě na přípravný zápas s Energií. A 30. srpna se přední čeští hokejisté sejdou v Jihlavě k exhibičnímu zápasu na Hlinkovu počest. V takzvaném Zlatém utkání nastoupí olympijští vítězové z Nagana s mistry světa z let 1999 až 2001.

„Možná se naše generace na ledě sejde vůbec naposledy,“ myslí si Robert Reichel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze