Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Detroit je město hokeje, aut i špíny

2 2001
Detroit - Pro hokejové týmy, které přiletí na zápas do Detroitu, platí zákaz vycházení na ulici. Zdejší skvělé mužstvo Red Wings, za něž chytá Dominik Hašek, zatím vládne sezoně NHL. Ale centrum amerického města, proslulého automobilovými továrnami Ford či Chrysler, působí nevábně a špinavě. Mezi vysokými starými domy s rozbitými okny není bezpečno. Plouží se tu neupravené figurky. "Co máš za problém?" oboří se zarostlý stařec na kolemjdoucího cizince v poledne deštivého dne.

Vzápětí si černošský mladík lehne doprostřed mokré ulice. Nevstává, auta ho objíždějí. "Když jsme na cestách, jen v Detroitu nesmíme ven z hotelu," tvrdí Martin Straka z Pittsburghu.
"Právě nedávno tady někoho zastřelili," podotýká Jiří Fischer, obránce Red Wings, docela nezúčastněným hlasem.

Do středu Detroitu, v zámoří zvaného Downtown, totiž zajde jen občas. Hráči bydlí stranou, v lepších čtvrtích a do haly se přirozeně vozí. Ostatně do Joe Louis Areny se pěšky skoro nedostanete. Stadion v šedivočerveném plášti zvenčí připomíná rozlehlé silo. Wings v něm hrají od roku 1979. Stojí mezi vícepatrovými betonovými garážemi, na břehu široké řeky, za níž už je Kanada.

Interiér vyhlíží nemoderně, opotřebovaně a stísněně. Vždyť pouze tři haly v NHL jsou starší. Visutá krychle s obrazovkami a ukazatelem skóre pamatuje leccos. Sparta má v pražské Paegas Areně bezpochyby lepší.

Tým kapitána Yzermana představuje nejlesklejší atrakci města. Žene ho do útoku možná nejhlučnější publikum v lize. Téměř pět let se táhne série vyprodaných utkání. Nyní jich je 197.

Právě kvůli vášnivým divákům sem přestoupil gólman Hašek. "Mají tu basket, fotbal i baseball, ale každý tu mluví o hokeji," žasl. V klubové hospodě asi půl kilometru od stadionu se o NHL debatuje u baru i u každého stolu.

"Fjodorov by se měl víc zajímat o hru než o svou tenisovou přítelkyni," tvrdí zasvěceně majitel, jenž stěny podniku vyzdobil vlajkami, dresy a fotografiemi.
Venku se staví. Za pár let centrum prokoukne.

"Otevírají kasina a nový fotbalový stadion, na kterém bude finále ligy - Super Bowl," tvrdí zadák Jiří Fischer. Detroit je však fascinován hokejem a přezdívka "Hockeytown" by mu měla ještě nějakou dobu vydržet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze