Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dilema Marka: miliony, NHL, nebo Sparta?

7 2008
Praha - V ruské Superlize mu kluby nabízejí milionové smlouvy. Stačilo by jen jednu z nich podepsat. Hokejový útočník Jan Marek však nad nimi váhá. Po dvou letech v Magnitogorsku ho totiž znovu pohltila touha hrát NHL. "Není tajemství, že je to pro mě obrovské lákadlo," říká. A nejen kvůli hokeji.

Marek přiznává, že by rád prchl z průmyslového Magnitogorsku i kvůli zdejšímu životu. "Nechci si stěžovat, ale je to město, kde člověk nežije, kde jen přežívá. Jediná zábava je, že jdeme s přítelkyní nakoupit. Jinak je to obrovský stereotyp."

Jaká by to v Americe mohla být změna, vždyť jeho hráčská práva drží Los Angeles! A pozor – osmadvacetiletého centra sleduje. "Vím o tom. Jezdí se na mě dívat na turnaje Euro Hockey Tour. Stejně tak do Moskvy, když tam hrajeme s klubem. Ale náznaky, jestli mě podepíší, nemám," tvrdí.

Je dokonce v kontaktu s bývalým československým reprezentantem Ottou Haščákem, který pro Los Angeles Kings dělá skauta. Zástupci klubu s ním zase v listopadu mluvili na finském turnaji Karjala Cup.

Tehdy Marek zahrál skvěle.

Naopak po tom prosincovém v Rusku se nikdo neozval. "Nedivím se. Vím, že jsem ten turnaj odehrál špatně."

Paradoxně na něj vůbec nemusel jet. Magnitogorsk ho nechtěl pustit, Marek si však účast vyprosil. Nelituje. Vždyť říká: "Hokej hraju proto, abych byl v reprezentaci. A i když někteří tvrdí, že tyto turnaje nemají žádný zvuk, já jsem rád za každý zápas v nároďáku."

I proto nepřekvapí, že útočník dnes s reprezentací odlétá na Švédské hry. Ty pro Česko začnou neobvykle ve Finsku, kde ho čeká duel s domácím týmem, a Marek slibuje: "Chci udělat lepší dojem než minule."

A nejen na skauty z Los Angeles.

Pozorný bude i kouč Alois Hadamczik, vždyť útočník je ve výběru jedním z mála, který se může dostat na světový šampionát do Kanady. "Bylo by hezké tam být. Ale pojede spousta hráčů z NHL a ta šance je oproti jiným rokům mnohem menší," říká útočník.

Je to tak trochu přímá úměra. Pokud bude Marek hrát dobře na Euro Hockey Tour, dostane se na mistrovství světa. A pokud bude hrát dobře i tam, tak po něm klidně NHL sáhne. "Tak to je. Ale když to nevyjde, svět se nezboří."

Pak by nejspíš Marek zůstal v Rusku, odkud má několik lukrativních nabídek. "Vlastně můžu podepsat smlouvu už teď. Můj agent mi říkal, že se do ní dá dát klauzule, aby mě v případě nabídky pustili do NHL. Přemýšlím o tom," tvrdí.

Ale je tu ještě jedna možnost, kterou Marek otevřeně přiznává: "Že nebudu ani v Americe, ani v Rusku. Ale zase na Spartě. Je to taky varianta."  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze