Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Haška za moře láká hokej i podnikání

Záhy po vzkříšení své kariéry si hokejový fenomén Hašek může být jist dvěma věcmi. Až se v září dostaví do přípravného tábora týmu Detroit Red Wings, nastoupí do role brankářské jedničky. Jeho slavný konkurent Joseph bude vyměněn. A zároveň se Haškova firma na výrobu sportovního oblečení uchytí právě v Detroitu. Oznámil to tamní deník Free Press.Dále čtěte: Hašek se vrací do NHL

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzana Bubnová, Praha

Co Haška žene? I česká média...
 
Velice se mě dotknul článek Karla Knapa „Co ho žene? Asi peníze“ (MFD, 9.7. 2003), pojednávající o návratu Dominika Haška do NHL.
 Dotknul se mě jako Češky (a tedy spoluobčanky pana Haška), jako pravidelné čtenářky Mladé fronty DNES, ale i jako absolventky žurnalistiky a novinářky, hrdé na „novinářský stav“.
Subjektivní pohled pana Knapa lze tolerovat, neboť můžeme daný materiál považovat za komentář. Ovšem jak praví etický kodex Syndikátu novinářů ČR, novinář je povinen „neodchylovat se věcně od pravdy ani v komentáři z důvodu zaujatosti“.  A Karel Knap vůči Haškovi je zaujatý až běda! Za některé jeho formulace by se nemuseli stydět ani komunističtí redaktoři Rudého práva v době normalizace. („Po dvanácti měsících v penzi se chystá k novému působení v NHL. Chuť se asi vrátila... A že zrovna teď, krátce po zbytečném incidentu při zápase na kolečkových bruslích?!“, „Utíká tedy před nepříznivou situací ve vlasti?“ „Jako nejvnadnější motiv se jeví peníze. Roční plat osm milionů dolarů, tedy asi 220 milionů korun. Tolik je potřebuje pro svou firmu?“) MFD v posledních týdnech rozpoutala proti Haškovi masivní mediální kampaň, která deník svou štvavostí vrhá o desítky let zpět. („Novináře chytil Dominátor pod krkem, na ledě se však rval zřídka“, „Dominik Hašek zbil soupeře, hrozí mu stíhání“, „Hašek na Hrad? To není zas tak dobrý nápad“, „Shání se video Haškova činu“, „Hašek chce po skandálu zase hrát“, „Reklama Dominátora“, „Hašek tvrdí, že je nevinen“, „Uvěřme Haškovi!“ (myšleno samozřejmě ironicky…), „Svědkové se shodují, že Hašek lže“, „Rezavá skvrnka“, „Hašek už není bůh. A Český sen se rovněž rozplynul“, „Hašek bude za faul zřejmě obviněn z trestného činu“, „Hašek byl obviněn. Co mu nyní hrozí?“, „Dominik Hašek už má obvinění“.)
Nehodlám se zde zabývat samotným Haškovým činem, neboť to již učinili jiní měrou vrchovatou (viz výše), nehodnotím tedy příčinu kauzy, pouze její (mediální) důsledek.  A ten je zcela neadekvátní, až hysterický. Podobně neadekvátní a hysterický možná byl i Haškův zákrok. Ovšem proč se takto nerozmazávají i fauly dalších hokejistů, inline hokejistů, pozemních hokejistů, hokejbalistů či florbalistů? Proč redaktoři MFD takto nerozmazávají  například činy kriminálníků? (Brutální vraždu odbudou notickou v černé kronice, faulu v inline hokeji věnují na dvě desítky článků?) Kolik zájmu do „Haškovy kauzy“ věnovala MFD inline hokeji (kromě  pár článků o šampionátu v Písku)?  Podobných otázek lze vyslovit mnoho. Většinou mají jednu (redaktory nevyslovenou) odpověď. – Tou je česká  závist, česká malost (kolik mindráků si jen čecháček vyléčí, když trochu povláčí megastar bahnem…).
Toto „čecháčkovství“ se před pěti lety v době OH v Naganu projevovalo poněkud odlišnou reakcí na Haškovy  (pravda,  trochu jiné) činy – servilitou a nekritickým obdivem. Stereotypními nekritickými a hysterickými mediálními reakcemi na české hokejové triumfy jsem se shodou okolností zabývala ve své diplomové práci. Zvláštní kapitolu jsem věnovala stereotypnímu mediálnímu zobrazování brankáře Haška na  naganském turnaji.  Mladá fronta Dnes mj. o „Dominátorovi“ napsala: „Dominik Hašek: Dominátor. Eliminátor. Nejlepší”, „Neprůstřelný brankář Dominik Hašek a hokejisté kolem něho”, „suverén v brance”, „hvězda hokejové reprezentace”, „ jistý, uklidňující, jakoby neuměl chybovat“, „takový brankář se už v Čechách nenarodí“, „král brankářů Dominik Hašek ukončil americký sen o olympijské medaili a posunul reprezentaci do semifinále“, ,, nejlepší hráč planety“, „téměř nepřekonatelný brankář vítězů a miláček národa těchto dní“, „božský Hašek“, „král z Nagana 1998, možná nejlepší hokejový brankář všech dob“, „Dominik Hašek, hrdina mužstva, hrdina olympiády a teď král celé země“, „brankáře Haška povýšit po semifinálové olympijské výhře nad Kanadou na národního hrdinu a celý mančaft vytepat do zlata“… Pod nejedním citovaným článkem je mimochodem podepsán Karel Knap… Zatímco v těchto textech autoři v sobě nedokázali potlačit euforii a radost fanouška, v případě textu „Co ho žene? Asi peníze“ autor nedokázal potlačit  obyčejnou závist slávy, věhlasu a 222 milionů korun, na které si Dominik Hašek v nastávající sezoně NHL přijde. Obé je v žurnalistice zcela nepřípustné a neprofesionální!
Co tedy žene tohoto fenomenálního brankáře z České republiky do Ameriky? Možná i česká závist, nepřejícnost, malost a štvavá mediální kampaň…
Týden uplynul a v MFD ani na idnes dosud tento názor nezveřenili. Bojí se sebekritiky?
0/0
17.7.2003 13:05

patrik

hasan
nejlepsi golmanse vrací, on vám ještě ukáže co je v něm!!!!!oblečení dominátor, je super značka, mám s ní dobrou zkušenost a kvalita je také znát. vy burani, co pomlouváte značku dominátor,tak na ni nemáte!!!!Dominiku držím palce!!
0/0
13.7.2003 17:40

Jekyll

Odhalil jsem tě!!!
Dominiku, proč sem všude píšeš jako Rick???
0/0
11.7.2003 0:09

hasek

shit
0/0
10.7.2003 12:18

Trvaj

Re: shit
To je fakt dombre.
 
0/0
10.7.2003 12:22

R

Tak tohle je asi pravda !!!
Tady něco nehraje, říkají si Češi. Proč se do té NHL vrací? Rozhodnutí slavného gólmana Dominika Haška k návratu hýbe sportovní veřejností. A jeho vysvětlení o znovunalezení jiskry nezní vůbec věrohodně. Vlastně mu věří málokdo. Nebo nikdo!?
10.7. 06:30
PRAHA - Loni ztratil po zisku Stanley cupu hrdina olympiády z Nagana motivaci a se vší parádou oznámil odchod do "důchodu". Pro úplnost, konec hokejové činnosti avizoval poprvé v závěru sezóny 2000. Teď se podivně vykrucuje. Všechny se snaží přesvědčit, že loni tvrdil: "Nikdy neříkej nikdy" a že to loučení s kariérou vlastně nebylo nijak definitivní.
Najednou má zrovna teď motivace habaděj. Chuť zase něco dokázat přišla, jak sám uvedl, v době letošních bojů o Stanleyův pohár, když se Detroitu s Josephem v brance nedařilo. Pak přišla propíraná aféra s hokejem na kolečkových bruslích, kdy napadl protihráče, navíc svého známého, za kterou by mohl jít i "sedět". Mrzí ho to, ale víc neřekne. Ani v podnikání mu to podle více zdrojů zrovna nešlape, rok prožitý v Česku nechce komentovat...
Je to podivný návrat, který zavání 220 milióny českých korunek. Hašek ztratil za ten rok bez hokeje hodně ze svého kreditu. Už to zdaleka není jen ten úctyhodný muž. Důvodů, proč míří do zámoří, se nabízí hodně. Kde vězí pravda, ví jen on sám. Je to pouze věc jeho svědomí. Češi to ale všichni tuší. Ruku na srdce, kdo by ten balík nechtěl?
Viktor Nosek
0/0
10.7.2003 12:02

Georgik

Re: Tak tohle je asi pravda !!!
No vidíš, Ty jsi skutečně studnice nejrůznějších komentářů. To Ti to napsala máma, že to pereš pod všechny články o Haškovi?
0/0
10.7.2003 12:34

Thomas

Značka Dominator
V Česku to nikdo nekupuje a ten idiot si myslí, že se prosadí ve Státech. Takovej shit bych se styděl oblíct i na zahradu.
0/0
10.7.2003 11:19

R

Re: Značka Dominator
Moje řeč - je to shit !!! Nevím, co ho to vůbec napadlo se pouštět do oblasti sportovního oblečení. Brankář je možná dobrej, ale inteligence moc nepobral.
0/0
10.7.2003 12:05

Rick

Re: Značka Dominator
za to vy dva máte dohromady inteligence jako 3 letý děcko shiti jste jenom vy  
0/0
10.7.2003 15:52

Mobilmike

Re: Značka Dominator
Omyl kámo,značka Dominator je v USA velice vyhledávaná,o 1000% víc než tady a oblečení je to kvalitní!!!!
0/0
10.7.2003 16:43

DAN

Re: I nejvetsi pablb to pochopil
TAK TY MAS MOJE SLOVO
0/0
10.7.2003 13:22

horyth

Re: Re: I nejvetsi pablb to pochopil
Abyste si z tej ameriky neucvrkli do gatí, chlapci!!!
0/0
10.7.2003 22:07

Pecan

Re: svinstvo vůči Josephovi !!!
Stejne jako se hraci snazi ze smluv vyzdimat co nejvic, tak se snazi majitel klubu vyzdimat co nejvice z hracu. Je to proste obchod, ted budes chytat jako '1',  ale za mesic uz to nemusi platit a jednickou muze byt uplne nekdo jinny !!!!
 
0/0
10.7.2003 9:54

pes novák

Re: Re: svinstvo vůči Josephovi !!!
Žádné svinstvo, jenom byznys. Hráči jsou "jen" zaměstnanci (sakra dobře placení), a nejsou na tom tak zle - nebo Vám snad taky někdo nabídl pracovní smlouvu s tím, že nemůžete být vyměněn???
0/0
10.7.2003 10:06

martin

Re: Re: Re: svinstvo vůči Josephovi !!!
Tak tak, CuJo si hodí roční dovolenou za osm melounků.
0/0
10.7.2003 10:59

Najdete na iDNES.cz