Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Haškovu návratu policie bránit nebude

Nové začátky Dominika Haška v NHL budou zřejmě pečlivě sledovat čeští soudci. Když bude potřeba, společně s hokejovým brankářem najdou v diáři volné okénko a Hašek si odskočí z Detroitu k soudu. "Jsme spolu v kontaktu. Budeme si volat," prohlásil policejní rada Petr Veverka, který vede Haškovo vyšetřování. Brankář je trestně stíhán za to, že v květnu zmlátil soupeře při utkání v hokeji na kolečkových bruslích. Byl obviněn z trestného činu ublížení na zdraví a hrozí mu vězení dva až osm let.Dále čtěte: Hašek se vrací do NHL

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzana Bubnová, Praha

Co Haška žene? I česká média...
 
Velice se mě dotknul článek Karla Knapa „Co ho žene? Asi peníze“ (MFD, 9.7. 2003), pojednávající o návratu Dominika Haška do NHL.
 Dotknul se mě jako Češky (a tedy spoluobčanky pana Haška), jako pravidelné čtenářky Mladé fronty DNES, ale i jako absolventky žurnalistiky a novinářky, hrdé na „novinářský stav“.
Subjektivní pohled pana Knapa lze tolerovat, neboť můžeme daný materiál považovat za komentář. Ovšem jak praví etický kodex Syndikátu novinářů ČR, novinář je povinen „neodchylovat se věcně od pravdy ani v komentáři z důvodu zaujatosti“.  A Karel Knap vůči Haškovi je zaujatý až běda! Za některé jeho formulace by se nemuseli stydět ani komunističtí redaktoři Rudého práva v době normalizace. („Po dvanácti měsících v penzi se chystá k novému působení v NHL. Chuť se asi vrátila... A že zrovna teď, krátce po zbytečném incidentu při zápase na kolečkových bruslích?!“, „Utíká tedy před nepříznivou situací ve vlasti?“ „Jako nejvnadnější motiv se jeví peníze. Roční plat osm milionů dolarů, tedy asi 220 milionů korun. Tolik je potřebuje pro svou firmu?“) MFD v posledních týdnech rozpoutala proti Haškovi masivní mediální kampaň, která deník svou štvavostí vrhá o desítky let zpět. („Novináře chytil Dominátor pod krkem, na ledě se však rval zřídka“, „Dominik Hašek zbil soupeře, hrozí mu stíhání“, „Hašek na Hrad? To není zas tak dobrý nápad“, „Shání se video Haškova činu“, „Hašek chce po skandálu zase hrát“, „Reklama Dominátora“, „Hašek tvrdí, že je nevinen“, „Uvěřme Haškovi!“ (myšleno samozřejmě ironicky…), „Svědkové se shodují, že Hašek lže“, „Rezavá skvrnka“, „Hašek už není bůh. A Český sen se rovněž rozplynul“, „Hašek bude za faul zřejmě obviněn z trestného činu“, „Hašek byl obviněn. Co mu nyní hrozí?“, „Dominik Hašek už má obvinění“.)
Nehodlám se zde zabývat samotným Haškovým činem, neboť to již učinili jiní měrou vrchovatou (viz výše), nehodnotím tedy příčinu kauzy, pouze její (mediální) důsledek.  A ten je zcela neadekvátní, až hysterický. Podobně neadekvátní a hysterický možná byl i Haškův zákrok. Ovšem proč se takto nerozmazávají i fauly dalších hokejistů, inline hokejistů, pozemních hokejistů, hokejbalistů či florbalistů? Proč redaktoři MFD takto nerozmazávají  například činy kriminálníků? (Brutální vraždu odbudou notickou v černé kronice, faulu v inline hokeji věnují na dvě desítky článků?) Kolik zájmu do „Haškovy kauzy“ věnovala MFD inline hokeji (kromě  pár článků o šampionátu v Písku)?  Podobných otázek lze vyslovit mnoho. Většinou mají jednu (redaktory nevyslovenou) odpověď. – Tou je česká  závist, česká malost (kolik mindráků si jen čecháček vyléčí, když trochu povláčí megastar bahnem…).
Toto „čecháčkovství“ se před pěti lety v době OH v Naganu projevovalo poněkud odlišnou reakcí na Haškovy  (pravda,  trochu jiné) činy – servilitou a nekritickým obdivem. Stereotypními nekritickými a hysterickými mediálními reakcemi na české hokejové triumfy jsem se shodou okolností zabývala ve své diplomové práci. Zvláštní kapitolu jsem věnovala stereotypnímu mediálnímu zobrazování brankáře Haška na  naganském turnaji.  Mladá fronta Dnes mj. o „Dominátorovi“ napsala: „Dominik Hašek: Dominátor. Eliminátor. Nejlepší”, „Neprůstřelný brankář Dominik Hašek a hokejisté kolem něho”, „suverén v brance”, „hvězda hokejové reprezentace”, „ jistý, uklidňující, jakoby neuměl chybovat“, „takový brankář se už v Čechách nenarodí“, „král brankářů Dominik Hašek ukončil americký sen o olympijské medaili a posunul reprezentaci do semifinále“, ,, nejlepší hráč planety“, „téměř nepřekonatelný brankář vítězů a miláček národa těchto dní“, „božský Hašek“, „král z Nagana 1998, možná nejlepší hokejový brankář všech dob“, „Dominik Hašek, hrdina mužstva, hrdina olympiády a teď král celé země“, „brankáře Haška povýšit po semifinálové olympijské výhře nad Kanadou na národního hrdinu a celý mančaft vytepat do zlata“… Pod nejedním citovaným článkem je mimochodem podepsán Karel Knap… Zatímco v těchto textech autoři v sobě nedokázali potlačit euforii a radost fanouška, v případě textu „Co ho žene? Asi peníze“ autor nedokázal potlačit  obyčejnou závist slávy, věhlasu a 222 milionů korun, na které si Dominik Hašek v nastávající sezoně NHL přijde. Obé je v žurnalistice zcela nepřípustné a neprofesionální!
Co tedy žene tohoto fenomenálního brankáře z České republiky do Ameriky? Možná i česká závist, nepřejícnost, malost a štvavá mediální kampaň…
Týden uplynul a v MFD ani na idnes dosud tento názor nezveřenili. Bojí se sebekritiky?
0/0
17.7.2003 13:05

Ulík

Hašek na Hrad?
Tak už jsme na Hradě měli kamaráda Sovětů, inscenátora politických procesů, lháře, vlastizrádce, teď tam sedí populistický národní "ne"socialista a už nám do sbírky chybí jenom skorozabiják a drsňák. Bravo, Hašku, šport je přece o držku, vůbec nejde o prachy, že? Co na tom, že kdyby totéž co ty udělal obyčejnej člověk, byl by na Nově označen za zákeřnou zrůdu, ty jsi náš hrdina amlátit můžeš koho chceš. Ani slovo držet nemusíš. O odchodu ze sportu už meleš několik let, ale ty  to dokážeš. Do důchodu na bruslích a komu se to nelíbí, sek po něm hokejkou, viď?
0/0
10.7.2003 20:16

Rick

Šílo cos mu proved že tě zmlátil???
přiznej se Šílo jak jsi ho v zápase provokoval nebo fauloval, krosčekoval, to víš jenom ty sám tak nedělej jakože tě napadl jen tak  nějakej důvod pro to Dominik mít musel
0/0
10.7.2003 14:26

OTA

Re: Šílo cos mu proved že tě zmlátil???
VÍŠ,ŽE APELUJEŠ NA VLASTNÍ PŘÍSPĚVKY A STÁLE TĚ TO BAVÍ.KDO TĚ PUSTIL K TAKOVÉ VĚCI JAKÁ JE POČÍTAČ.POČKEJ JAK TO ZJISTÍ TÁTA TEN TĚ ZMALUJE.
0/0
11.7.2003 14:03

Eva

Hašek do Ameriky
Spíše je zajímavé, že když žádáte o vízum nebo pracovní povolení do Ameriky, prověřují si vaši bezúhonnost. V tomto případě se zřejmě zavírají oči....Zvláštní, když si amíci kádrují každého i běžného turistu, že? Zkrátka výjimky jsou možné a ty obyčejný člověče proběhni mašinérií....
0/0
10.7.2003 10:06

Cizinec

Re: Hašek do Ameriky
dokonce mají i kolonku, jestli přijíždíte s úmyslem spáchat trestný čin či jste-li terorista. Ti Amíci, to jsou ale inteligenti
0/0
10.7.2003 11:32

Pavlas

Re: Hašek do Ameriky
Doiminik Hasek ma jakoz rezident Spojenych Statu zelenou kartu takze zadne vizum aby vstoupil do UDSA noprotrebuje.  Navic nebyl obvinen a dokud se to nestane tak je prozatim nevinny. 
0/0
10.7.2003 16:21

Georgik

policijé policijé
Stejně je to fajn, že už má naše policie čistý stůl a ze samé nudy vyšetřuje pár facek při hokeji, když se Hašek s Šílou vyrovnali mimosoudně. Bravo, soudruzi SNB.
0/0
10.7.2003 9:52

Putin

Re: Moc bych se s tím nepáral
To neni pripad vubec k soudu a neni tady vubec co vysetrovat.
Cele je to jakysi nesmysl.
Haskovi bude v americe dobre i jeho rodine.
0/0
10.7.2003 10:55

Cizinec

Re: Moc bych se s tím nepáral
to jo, už to vidím: "Prosím Vás pane Dominátore, nezlobte se, ale vyhovoval by Vám termín příští středu?" Hašek:"Ne středu ne, to je hrací den"  Soud:"Aha, to nevadí, my se přizpůsobíme, co navrhujete?"
0/0
10.7.2003 11:30

Rick

Re: Re: Moc bych se s tím nepáral
debile o soudním řízení toho moc nevíš co??
0/0
10.7.2003 14:27

Najdete na iDNES.cz