Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Odejdou Sýkora s Markem? A co Michálek?

Přijde oko českého hokejového fanouška o podívanou v podobě bleskových průniků pardubického Petra Sýkory? Nebo šikovných kliček dravého Jana Marka? Odejde talent Milan Michálek? Odpovědi na tyto otázky přinesou možná už následující hodiny. Ve středu v šest hodin ráno vyprší termín, kdy se mohou potenciální hokejoví nováčci stát hráči NHL. Po 15. červenci je už jejich odchod do zámoří nepravděpodobný. "Do tohoto data mohou odejít bez penále, absolutní termín je 15. srpna," upřesňuje hráčský agent Robert Spálenka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzana Bubnová, Praha

Co Haška žene? I česká média...
 
Velice se mě dotknul článek Karla Knapa „Co ho žene? Asi peníze“ (MFD, 9.7. 2003), pojednávající o návratu Dominika Haška do NHL.
 Dotknul se mě jako Češky (a tedy spoluobčanky pana Haška), jako pravidelné čtenářky Mladé fronty DNES, ale i jako absolventky žurnalistiky a novinářky, hrdé na „novinářský stav“.
Subjektivní pohled pana Knapa lze tolerovat, neboť můžeme daný materiál považovat za komentář. Ovšem jak praví etický kodex Syndikátu novinářů ČR, novinář je povinen „neodchylovat se věcně od pravdy ani v komentáři z důvodu zaujatosti“.  A Karel Knap vůči Haškovi je zaujatý až běda! Za některé jeho formulace by se nemuseli stydět ani komunističtí redaktoři Rudého práva v době normalizace. („Po dvanácti měsících v penzi se chystá k novému působení v NHL. Chuť se asi vrátila... A že zrovna teď, krátce po zbytečném incidentu při zápase na kolečkových bruslích?!“, „Utíká tedy před nepříznivou situací ve vlasti?“ „Jako nejvnadnější motiv se jeví peníze. Roční plat osm milionů dolarů, tedy asi 220 milionů korun. Tolik je potřebuje pro svou firmu?“) MFD v posledních týdnech rozpoutala proti Haškovi masivní mediální kampaň, která deník svou štvavostí vrhá o desítky let zpět. („Novináře chytil Dominátor pod krkem, na ledě se však rval zřídka“, „Dominik Hašek zbil soupeře, hrozí mu stíhání“, „Hašek na Hrad? To není zas tak dobrý nápad“, „Shání se video Haškova činu“, „Hašek chce po skandálu zase hrát“, „Reklama Dominátora“, „Hašek tvrdí, že je nevinen“, „Uvěřme Haškovi!“ (myšleno samozřejmě ironicky…), „Svědkové se shodují, že Hašek lže“, „Rezavá skvrnka“, „Hašek už není bůh. A Český sen se rovněž rozplynul“, „Hašek bude za faul zřejmě obviněn z trestného činu“, „Hašek byl obviněn. Co mu nyní hrozí?“, „Dominik Hašek už má obvinění“.)
Nehodlám se zde zabývat samotným Haškovým činem, neboť to již učinili jiní měrou vrchovatou (viz výše), nehodnotím tedy příčinu kauzy, pouze její (mediální) důsledek.  A ten je zcela neadekvátní, až hysterický. Podobně neadekvátní a hysterický možná byl i Haškův zákrok. Ovšem proč se takto nerozmazávají i fauly dalších hokejistů, inline hokejistů, pozemních hokejistů, hokejbalistů či florbalistů? Proč redaktoři MFD takto nerozmazávají  například činy kriminálníků? (Brutální vraždu odbudou notickou v černé kronice, faulu v inline hokeji věnují na dvě desítky článků?) Kolik zájmu do „Haškovy kauzy“ věnovala MFD inline hokeji (kromě  pár článků o šampionátu v Písku)?  Podobných otázek lze vyslovit mnoho. Většinou mají jednu (redaktory nevyslovenou) odpověď. – Tou je česká  závist, česká malost (kolik mindráků si jen čecháček vyléčí, když trochu povláčí megastar bahnem…).
Toto „čecháčkovství“ se před pěti lety v době OH v Naganu projevovalo poněkud odlišnou reakcí na Haškovy  (pravda,  trochu jiné) činy – servilitou a nekritickým obdivem. Stereotypními nekritickými a hysterickými mediálními reakcemi na české hokejové triumfy jsem se shodou okolností zabývala ve své diplomové práci. Zvláštní kapitolu jsem věnovala stereotypnímu mediálnímu zobrazování brankáře Haška na  naganském turnaji.  Mladá fronta Dnes mj. o „Dominátorovi“ napsala: „Dominik Hašek: Dominátor. Eliminátor. Nejlepší”, „Neprůstřelný brankář Dominik Hašek a hokejisté kolem něho”, „suverén v brance”, „hvězda hokejové reprezentace”, „ jistý, uklidňující, jakoby neuměl chybovat“, „takový brankář se už v Čechách nenarodí“, „král brankářů Dominik Hašek ukončil americký sen o olympijské medaili a posunul reprezentaci do semifinále“, ,, nejlepší hráč planety“, „téměř nepřekonatelný brankář vítězů a miláček národa těchto dní“, „božský Hašek“, „král z Nagana 1998, možná nejlepší hokejový brankář všech dob“, „Dominik Hašek, hrdina mužstva, hrdina olympiády a teď král celé země“, „brankáře Haška povýšit po semifinálové olympijské výhře nad Kanadou na národního hrdinu a celý mančaft vytepat do zlata“… Pod nejedním citovaným článkem je mimochodem podepsán Karel Knap… Zatímco v těchto textech autoři v sobě nedokázali potlačit euforii a radost fanouška, v případě textu „Co ho žene? Asi peníze“ autor nedokázal potlačit  obyčejnou závist slávy, věhlasu a 222 milionů korun, na které si Dominik Hašek v nastávající sezoně NHL přijde. Obé je v žurnalistice zcela nepřípustné a neprofesionální!
Co tedy žene tohoto fenomenálního brankáře z České republiky do Ameriky? Možná i česká závist, nepřejícnost, malost a štvavá mediální kampaň…
Týden uplynul a v MFD ani na idnes dosud tento názor nezveřenili. Bojí se sebekritiky?
 
0/0
17.7.2003 13:24

JH

Hala Sazka – můžeme se těšit
Hala Sazka – můžeme se těšit
0/0
15.7.2003 8:04

Ferda

Chtel bych videt,
jak Ruzicka ve Slavii "trne". Jestli trne, tak leda aby se ten prodej stihnul a za co nejvic. Kvuli cemu jinemu nez kvuli prodeji by totiz dotlacil ty svoje dva uzasny hokejisty do narodaku na MS.
0/0
14.7.2003 18:32

CARTMAN

Re: Chtel bych videt,
Koukám, že ti evidentně nedošel princip obchodování v hokeji... Do NHL se neodchází za balík, ale za ubohejch 50 000 dolarů, což je za repre beka docela almužna... Tohle není fotbal, aby Slávka zkasírovala miliony, v hokeji se na prodeji ven (snad s výjimkou Ruska) prodělává...
0/0
14.7.2003 19:57

TAU

Re: Re: Chtel bych videt,
Není pravda, že by hráč odcházel do NHL za 50 tisíc. Ta částka je několikrát vyšší. Například Pardubice by za Petra Sýkoru inkasovali 150 tisíc dolarů. 
0/0
15.7.2003 9:29

mashley

Zase hrubka
Michalek - San Jose,proboha ctete to po sobe...a opravte to,please...
0/0
14.7.2003 18:22

co to meleš?

Re: Zase hrubka
co se ti jeví? vždyt to maj dobře tak si dej obklad .. jaká hrubka ?
0/0
14.7.2003 19:26

mashley

Re: Re: Zase hrubka
opravili,a jak se tak divam i dost rychle,ale predtim tam bylo napsano Chicago,takze se nerozciluj....
0/0
14.7.2003 21:59

puk

Re: Re: Re: Zase hrubka
já toi voděl ofd zaačátku a bylo tam furt san jose, chicago bylo u barinky ... asis měl halucinace
0/0
15.7.2003 10:31

Najdete na iDNES.cz