Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Div: Jágr válí také v oslabení

30 2004
Praha - Hokejoví fanoušci před světovým šampionátem trnuli: co v reprezentaci tentokrát předvede Jaromír Jágr? Léta je přeborníkem v kličkách, střelách a přihrávkách do jasných šancí. V úvodních třech zápasech turnaje však chlapík s číslem 68 na dresu prokázal i odlišné schopnosti. Jistě, nastřádal pět bodů za dva vítězné góly a tři asistence.

Svými klasickými zasekávačkami probouzí v napěchovaném hledišti Sazka Areny obdivné hučení.

Zároveň však párkrát povalil protivníka bodyčekem, snaží se poctivě vracet, a především obstál v oslabení. Při výhrách nad Kazachstánem a Německem společně s centrem Dopitou a bekem Špačkem odolal při delších úsecích v oslabení tří proti pěti.

Už po pěti minutách středeční partie s Německem si kouč Lener vybral oddechový čas, aby si Jágr a spol. odpočali. Tuhle trojici pak vzápětí do boje poslal znovu. „Věřil jsem jim,“ prohlásil Slavomír Lener.

Jágr coby bořící element při přesilovce soupeře? Neobvyklé. Snad jen pod trenérem Hlinkou v Pittsburghu častěji plnil takovou roli. Sám se v ní nikdy necítil zvlášť dobře. „Nerad dělám věci, které mi nejdou,“ říkává.

„Jarda si možná nemyslí, že se na oslabení nehodí, ale já ano,“ tvrdí Lener. Volí variantu se dvěma forvardy a jedním zadákem. Navíc spoléhá na dva velmi mohutné typy, byť se do podobných situací jinak nasazují spíš rychlí a mrštní střízlíci.

„Dopita s Jágrem opticky zmenší soupeři manévrovací prostor,“ vysvětloval Lener. „Jsou zkušení, mají velké rozpětí paží i předvídavost.“

Též brankář Vokoun chválil dva hromotluky za vzornou výpomoc. Jen jednou musel po Jágrově promáchnutí vážně zasahovat.

„Sehráli to skvěle, o moc líp to ani nešlo,“ podotkl Tomáš Vokoun. „Jsou to velcí chlapi, fyzické parametry se ničím nahradit nedají.“

Lenerův tah zatím vychází, byť Jágrovi trochu chybí praxe a při trénincích ho doučuje asistent Růžička. Každopádně týmu se v oslabení daří a Lener navíc udržuje svou hlavní hvězdu v neustálém provozu.

„Myslím, že to Sláva dělá výborně,“ řekl Jágrův přítel a Lenerův konzultant Marian Jelínek. „Jarda potřebuje být v tempu. Nemůže jen tak dřepět pět minut na střídačce.“

Co se týče ofenzivy, chybí po Jágrově boku střelec. Spousta jeho pasů zůstane bez efektivního zakončení. Přetrvávající nemoc Havláta ubližuje produktivitě elitní řady. Marod zřejmě začne s tréninkem až o víkendu a není jisté, zda stihne před play-off aspoň jednu zkoušku, tedy pondělní zápas s Kanadou.

Jágrovi v zámoří vyčítají, že málo bojuje. V Praze však zatím svým nasazením strhává mužstvo.

„Když vidíme, jak Jarda šlape, nemůžeme nic vypustit,“ tvrdí centr Václav Prospal.

Jágr si užívá statutu „řadového vojáka“ v kabině. Hecování a dirigování obstarává kapitán Straka se svými pomocníky Ručinským, Špačkem či Šlégrem. Snad číslu 68 vydrží pohoda až do finále.

Jaromír Jágr (v bílém) bojuje před německou brankou.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze