Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divíšek: Na vyřazení nejde zapomenout

Pardubice - Plzeň; Divíšek - Krajíček - Plzeňský Krajíček (vlevo) brání pardubického útočníka Tomáše Divíška. | foto: Ondřej LiteraMF DNES

23 2004
Pardubice - Sehraná dvojice Tomáš Divíšek a Petr Sýkora měla být jedním z trumfů hokejistů Pardubic na cestě za vysněným cílem. Její výkony však byly velkým zklamáním a přispěly k senzačnímu vyřazení s Plzní. Přesto na Divíškovu adresu dorazila pozvánka do národního týmu.

Konec sezony v polovině března? Před několika týdny by se Tomáš Divíšek takovému nápadu vysmál. Teď však spolu s pardubickými spoluhráči prožívá smutnou realitu. „Není to nic pěkného, nikdy jsem nic takového nezažil. Snažím se zapomenout, ale nejde to,“ říká Divíšek.

Navzdory matným výkonům v play-off byl nominován na úvodní sraz reprezentace před mistrovstvím světa, který ve středu začne v Duhové aréně.

Byl jste překvapen, když se vaše jméno objevilo v nominaci národního týmu na úvodní sraz?
Určitě. Play-off bylo opravdu špatné, nepovedlo se, jak jsme čekali. Jsem z toho hrozně zklamaný. Od vyřazení uběhl už více než týden a pořád to trvá. Spíše je to ještě horší. Doufám, že díky práci a tréninku v reprezentaci aspoň trošku zapomenu. S tím, že se dostanu na mistrovství světa, ale nepočítám.

Nominace byla asi hodně potěšující zprávou ve smutných dnech...
Samozřejmě. Je velká škoda, jak play-off dopadlo. Nedá se nic dělat, je to život. Proto jsem moc rád, že můžu být na reprezentačním srazu.

Pozvánka do národního týmu vám nejspíše přijde vhod. Můžete se trochu odreagovat od starostí.
Trošku se půjdu vyléčit (smích). Budu se snažit makat a zapomenout na všechno. Uvidíme, co to přinese.

Sám jste to už zmínil. Váš start na mistrovství světa považujete za vyloučený?
Jsem realista. Samozřejmě strašně rád, bych se šampionátu zúčastnil. Určitě se o nominaci ze všech sil porvu. Ale podle momentální formy si nemyslím, že bych se na něj dostal. Když vypadnu, nebudu překvapen.

Zklamání se nedá vymazat

Vyřazení Pardubic ve čtvrtfinále play-off se však bez slov jako překvapení či senzace neobejde. Byly dny, které uplynuly od rozhodujícího sedmého zápasu, hodně trpké?
Ještě pořád jsou. Je to hodně špatné. Nevím, co k tomu víc říct. Nikdy jsem to nezažil. Není to nic příjemného. Každý čekal, že půjdeme dál. Nedokázali jsme si připustit, že se něco podobného může stát. Bohužel se to stalo. Není to nic pěkného. Snažím se zapomenout, ale nejde to.

Dá se vůbec takové zklamání z hlavy vymazat?
Zkouším to, ale marně. Dělám co můžu, ale dost dobře to nejde. Člověk žije hokejem, je za to placený, hraje pro lidi a pak přijde tohle. Je to hrozné. Teď navíc musíme poslouchat různé řeči. Netvrdím, že lidi nemají pravdu. Každý si ale vylije zlost, což je dost nepříjemné.

Takže vás neminuly reakce zklamaných fanoušků?
Samozřejmě, že ne. S tím se musí počítat. Padesátkrát denně opakuji, proč se to stalo. Nedokážu to ale pořádně vysvětlit, sám opravdu nevím. Je to nepříjemné.

Vaše pětka si za výkony v play-off vysloužila velkou porci kritiky. Současná situace pro vás zřejmě musí být o to horší.
Hokej hraje dvacet lidí. Určitě to mrzí každého z nás. Já za sebe můžu říct - ať jsem se snažil, jak jsem chtěl, tak to prostě nešlo. Kdybych zahrál nějaký zápas lépe, mohlo to být třeba jinak. S tím ale už nic neudělám. Dal jsem do toho všechno, snažil jsem se. Vím to, ale je to náplast, která absolutně nepomůže.

Při vrcholu sezony odešla forma

Předpokládám, že jste si v minulých dnech promítal v hlavě čtvrtfinálovou sérii a hledal důvody vyřazení. Proč k tomu podle vás došlo?
Vůbec nevím. Bylo to načasované úplně špatně. Určitě se musí chyba najít a příští sezona musí být jiná. Když mi při vrcholu sezony odejde forma, je to strašně nepříjemné. Sedět na střídačce a vědět, že mužstvu nepomůžu, to bych nikomu nepřál.

Tvrdíte, že větší zklamání jste ještě nikdy neprožil. Už vás někdy potkal takový útlum a ztráta formy?
Nikdy se mi to nestalo. Se sezonou jsem byl strašně spokojen. Říkal jsem si - je to super, jen to ještě nějak pěkně zakončit.  Najednou přišlo tohle. Vždyť já jsem ještě nikdy tak brzo sezonu nekončil. To je strašné.

Pardubice jasně kralovaly základní části, tabulku vedly s obrovským náskokem. Neobrátila se tato suverenita proti vám?
Myslím si, že ne. My jsme na to mančaft měli. Mohli jsme si říct, že vyhrajeme nebo půjdeme minimálně do finále. Bohužel na nás Plzeň narazila v době, kdy jsme na tom byli špatně. Přehrávala nás a zasloužila si postoupit. Takový je hokej. Vedli jsme před ní o čtyřicet bodů a pak nás vyřadila.

Musím počítat i s výměnou

Pardubice vypadly, ale extraliga zdaleka ještě neskončila. Zajímá vás nyní ještě vůbec, jak se play-off vyvíjí?
Musím přiznat, že v posledních dnech mě hokej nijak zvlášť nebere. Občas se podívám, jak kdo hraje, protože mám v týmech kamarády. Občas mi kluci i sami zavolají. Ale že bych play-off sledoval nějak podrobně, to ne.

Po čtvrtfinálovém vyřazení jste ještě minulý týden trénovali. Měli jste ještě chuť?
Neměli. Všichni jsme chodili na zimák otrávení, nálada byla špatná. Je to škoda. Dobrý mančaft, dobří kluci a takhle se to podělá. Nikdo neví, čím to je. Sešlo se několik faktorů, které nás rozházely a prohráli jsme. Teď jsem ale rád, že půjdu trénovat s nároďákem a budu mít v hlavě něco jiného než Plzeň.

Pozvánka do reprezentace tedy přišla v pravý čas...
Na dovolenou jet nemůžu. Je ještě zima, žádní kamarádi tady nejsou. Proto jsem strašně rád, že pozvánka přišla. Vždy budu rád reprezentovat. I kdyby to byl jenom trénink, moc se těším. Každý hráč přinese do týmu jinou myšlenku, bude tam sranda. Doufám, že zapomeneme.

Vedení klubu v současné době pracuje na analýze neúspěchu. Manažer Kusý bezprostředně po sedmém zápase prohlásil, že nastanou změny. Nemáte obavu, co přinesou příští dny?
Je možné, že mě někam vymění. Takový je hokejový život. Já s tím nic neudělám, proto se nijak netrápím. Sedm zápasů v play-off mi nevyšlo, tak musím i s takovou alternativou počítat.

Pokud však v týmu zůstanete dál, bude letošní výsledek nejspíše znamenat obrovskou motivaci...
Určitě. Všichni víme, že jsme to podělali, a každý svým dílem přispěl k vyřazení. V každém z nás je velké odhodlání vše napravit a naklonit si vedení klubu, fanoušky i hokejovou veřejnost znovu na svou stranu. My na to máme. Už nechceme číst, že nikdy nic nevyhrajeme. Sice to nyní tak bohužel je, ale věřím, že nás podobné řeči nakopnou a příští sezona bude jiná a mnohem lepší.

Autoři:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze