Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divoch Forsberg se proměnil v manekýna

10 2004
Stockholm, Praha - Rozcuchané a mokré vlasy nevzhledně trčí zpod přilby. Tvář švédského hokejisty Petera Forsberga často "zdobí" rozježená a urousaná bradka. Pravděpodobně nejlepší hráč světa na ledě leckdy vypadá jako barbar, jako divoký vikinský dobyvatel. Krajané svého "Foppu" přesto vždycky zbožňovali za jeho sportovní kumšt i nelíčenou plachost.

Letos na podzim se nechali pohltit podobnou mánií, jakou v Česku a následně také v Rusku rozpoutal Jaromír Jágr.

Vítěz olympiády, mistrovství světa i Stanley Cupu vede bodování ligy. Deset z úvodních jedenácti zápasů Forsbergova týmu MoDo na soupeřových kluzištích bylo vyprodaných. Dokonce i nádherná Globen Arena ve Stockholmu se kvůli němu dvakrát zaplnila 13 580 diváky.

A teď z něj Švédové mají i symbol elegance. Smyslným pohledem na ně shlíží z billboardů a z fotografií v časopisech. Oděvní firma MQ si jej totiž namísto obvyklých filmových a pěveckých krasavců vybrala pro vánoční reklamní kampaň zvanou "Švédští muži".

"Lidi mě většinou znají jenom zpoceného a s helmou na hlavě. Jsem zvědavý, jak budou na obrázky reagovat," řekl Forsberg na tiskové konferenci.

Marketingový ředitel společnosti jej dokonce směle vyhlásil za "skutečný vánoční sen švédských žen". Na snímcích se k němu svůdně vine blonďatá modelka Caroline Forslingová, na zápěstí má náramek s číslem 21, jež Forsberg nosí na dresu.

V soukromí se však hokejový hrdina údajně sblížil s její kolegyní Anine Bingovou. Tu prý přebral fotbalovému reprezentantovi Andersovi Svenssonovi. "Povídá se, že to provedl jako všeobecnou odvetu fotbalistům, kteří u nás v posledních letech na svou stranu přetahují hokejové fanoušky," řekl Rasmus Winther, šéfredaktor časopisu Pro Hockey.

Ano, i ve Švédsku bulvár důsledně pitvá intimní záležitosti sportovních celebrit. "Přesto se k Foppovi veškerá zdejší média chovají s úctou," tvrdí Winther.

Forsbergově popularitě nejspíš prospějí i modelingové pokusy. Jeho načechrané kadeře vlají v proudu vzduchu vytvořeném ventilátorem. Docela mu sluší kožená bunda, sako s nedbale uvázanou kravatou i bílý rolák. Jaká to proměna! Z ledového válečníka se stal fešákem z plakátu.

A upevnil si pověst dobráka. Oznámil, že svůj honorář věnuje na rozvoj hokejové mládeže v rodném Örnsköldsviku. Přispěje i na charitativní fond NHL zvaný Icebreakers. "Byla to zajímavá zkušenost," pravil. "Občas se možná na nějakou přehlídku podívám, ale rozhodně u téhle profese nezůstanu natrvalo."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze